Elek Judit filmjét az aradi vértanúk napján vetítik az m1-en

Elek Judit filmrendezőnő történeti tényeken alapuló fikciós rekonstrukciója az emberi drámák közelségéből ábrázolja a szabadságharc bukása utáni ország helyzetét a Szendrey család egy napján keresztül.

2012. szeptember 25., 08:422012. szeptember 25., 08:42

A Széchényi Könyvtár levéltárában őrzik Petőfi Zoltán és a Szendrey család életének dokumentumait: leveleket, naplótöredékeket. Ezeket a film írója, Pethő György összegyűjtötte, és ezek az alapjai a film történetének.

1866. szeptember 8., Rózsahegy. A Szendrey család összegyűl az apa házában, hogy Mária-napot ünnepeljenek. Szendrey Ignác (Szabó Sándor), az apa leginkább Júlia (Handel Edit) helyzetén szeretne egy kicsit könnyíteni úgy, hogy elkülöníti a gyerekektől és a férjétől, Horváth Árpádtól (Fodor Tamás), akit az egész család Júliához méltatlannak tart. Hamarosan megérkezik Petőfi István (Kovács Lajos), aki bejelenti, hogy nem vállalja tovább a felelősséget az elzüllött beteg fiúért, Petőfi Zoltánért. István még mindig Marikát (Igó Éva), Júlia húgát szereti. A családban lévő elfojtott indulatokat nem lehet többé féken tartani, de az igazi tragédiát egyikük sem sejti.

Elek Judit 1956–1961 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola diákja volt Máriássy Félix osztályában. Osztálytársai voltak többek között Gábor Pál, Huszárik Zoltán, Kardos Ferenc, Kézdi-Kovács Zsolt, Rózsa János és Szabó István. Ez idő alatt a Balázs Béla Stúdió alapító tagja volt. 1968-ban készítette el első nagyjátékfilmjét, a Sziget a szárazföldön címűt. Az 1980-as évektől kezdve történelmi filmeket készített. A Mária-nap (1984) című filmjét az Un Certain Regard szekcióban mutatták be az 1984-es cannes-i filmfesztiválon.

A filmet az m1 az aradi vértanúk napja alkalmából vetíti, október 6-án késő este.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei