Fotó: A szerző felvétele
2009. május 28., 11:032009. május 28., 11:03
„Előre be vannak osztva a különböző osztályok, és szoros program szerint látogatják a kiállítást. Az a legérdekesebb, hogy eddig bármilyen tárlatot mutattunk nekik, alig várták, hogy vége legyen. Máskor folyton izegtek-mozogtak, de itt fegyelmezetten, feszült figyelemmel követnek végig mindent” – magyarázta lapunknak Felicia Grigorescu, a múzeum szépművészeti részlegének vezetője.
A szakember szerint ez annak tudható be, hogy a fiatalok, bár sokat hallanak naponta különböző fórumokon a zsidó felekezetről, közvetlen kapcsolatba sohasem kerülnek a zsidó kultúrával. „Nemcsak a diákok, de a felnőtt lakosság nagy része sem tudja, hogy például Szatmáron még élnek zsidók, akik templommal, kultúrával, hagyományokkal rendelkeznek. Naponta mennek el az emberek úgy a központban lévő zsinagógák mellett, hogy nem tudatosul bennük, milyen épületeket is látnak. Ezt az anomáliát szerettem volna egy kicsit oldani ezzel a kiállítással” – mesélte a tematikus tárlat apropóján Grigorescu, aki Tóth Zoltán nevű munkatársával közösen rendezte be a kétszobányi bemutatótermet.
A kiállított szertartási tárgyakat a szatmári és nagybányai zsidó hitközség és magánszemélyek kölcsönözték a múzeum számára. Ezeket kétszeresen biztosították, hiszen több értékes darab is van közöttük, így a nap 24 órájában elektronikus riasztórendszer és vagyonőr vigyáz rájuk.
„Mivel a zsidók történelme és vallása hihetetlenül szorosan kapcsolódik egymáshoz, a látogató egy tárlat alkalmával két fontos dolgot követhet nyomon. Láthat kandelábereket, hanukiákat, az imádság kezdetét jelző sófárt, és egyéb ősidőktől használt eszközt, valamint betekintést nyerhet a régió zsidóságának történelmébe” – tette hozzá a muzeológus.
A tárgyak között helyet kapott egy több mint százéves tóra is, amelyet a szatmári zsidók generációkról generációra örökítettek. Ezt meglehetősen ritkán látni, mert egy bank széfjében őrzik, és csak nagyon indokolt esetben veszik ki onnan. „Többször betörtek a nagytemplomunkba, így annak ellenére, hogy minden zsinagógának saját imatekercse van, amelyet fő helyen, lepel alatt kell őrizni, mi mégsem mertük otthagyni. Hatalmas anyagi és eszmei veszteség érne bennünket, ha eltűnne ez a szent pergamen” – közölte korábban lapunkkal Sebők Alfréd, a partiumi város zsidó hitközségének titkára.
A tárgyak mellett látni még fotókat a nagykárolyi zsinagóga külső és belső díszítéseiről, valamint annak az 1905-ben épült templomnak a felvétele is megtekinthető, amelyet 1965-ben leromboltak és helyére rendőrkapitányságot építettek.
Felicia Grigorescu szerint azért számít a városban kuriózumnak ez az ideiglenes gyűjtemény, mert már sok a vegyes házasság, ahol a zsidó felek nem, vagy csak nagyon ritkán tartják meg az ősi rítusokat, és így nekik is fontos adalékanyaggal szolgálhat.
„Mivel már nem tudják a héber vallási nyelvet, és nem volt, kitől megtanulniuk a sokszor bonyolultnak tűnő szertartásokat, nem tudják pontosan, mit is jelentenek ezek a tárgyak. Mi leírásokkal és fotókkal próbáljuk segíteni a tájékozódásban a látogatókat, és olyan korabeli felvételeket is bemutatunk, amelyek explicitebbé teszik a háború előtti, igen gazdag szatmári zsidóságról alkotott képet” – fogalmazott a tárlatvezető.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.