Az Eddie és Emma dokumentumfilm címszereplői szépek, fiatalok, évek óta házasok, és pornós webkamera-sztárok
Fotó: Filmtett Egyesület
Idén különösen erős lesz a Filmtettfeszt dokumentumfilmes „fejezete”: hét nagyon különböző, de témaválasztásában és megvalósításában egyformán izgalmas, egészestés alkotást vetítenek, és Almási Tamás filmrendező interaktív kurzusára várják (nem csak) a műfaj szerelmeseit – közölte a szemlét szervező Filmtett Egyesület.
2024. szeptember 17., 13:392024. szeptember 17., 13:39
A 24. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle teljes programja a következő napokban kerül fel a fesztivál hivatalos weboldalára. A belépés szinte minden helyszínen ingyenes.
A szemlén jelen lesz Almási Tamás Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, operatőr. „Többnyire saját filmes tapasztalatomon és példákon keresztül a hallgatókkal együtt vizsgáljuk a dokumentumfilm mibenlétét, az alkotó dilemmáit: az ötlet megfogalmazásától, a (pre)koncepció kialakításáig, a valósággal való ütközésének pillanatáig, a „végleges” narratíva és forma megvalósításáig” – fogalmaz Almási Tamás, aki 1999 óta tanítja is a filmkészítést.
Almási Tamás Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, operatőr is a Filmtettfeszt vendége lesz
Fotó: Filmtett Egyesület
Mesterkurzusán olyan kérdéseket tárgyal, mint hogy tervezhető-e a dokumentumfilm? Elkapható-e a pillanat? Filmezhető-e a múlt? Mi szab határt a rendezői beavatkozásnak? Mitől és meddig dokumentumfilm a film? Elvárható-e a digitális korban a valóság, a hitelesség, az igazság ábrázolásának igénye? Ha nem, akkor mibe kapaszkodhat az alkotó és a befogadó? A „szubjektivitás diadala” kiöli-e az univerzális látásmódot?
A másfél órás, interaktív előadásra október 5-én, szombaton 16 órai kezdettel kerül sor a kolozsvári Művész moziban. A beszélgetés minden érdeklődő számára nyitott.
Az Egy szerelem rekonstrukciója – 1968 főszereplője egy magyar fiú és egy angol lány
Fotó: Filmtett Egyesület
Almási Tamás egy saját filmjét is elkíséri a fesztiválra:
Az Almási által felvetett kérdésre – hogy filmezhető-e a múlt – a Filmtettfeszt több vendége is válaszolni látszik. Nagy Anikó Mária és Lukácsy György kreatív dokumentumfilmje egy régmúlt kapcsolat története: az Egy szerelem rekonstrukciója – 1968 főszereplője egy magyar fiú és egy angol lány. A két idősíkon játszódó alkotásban a páros immár 76 éves férfitagjával eredünk egy fél évszázaddal ezelőtti rejtély nyomába, és lélegzet-visszafojtva figyeljük, ahogy a szálak napjainkig húzódnak. Régi-új filmet hoz el közönségének Moharos Attila: a Szolgának születtek korábbi szereplőinek a történetét folytatja, 25 év küzdelmeit és álmait meséli el 81 percbe sűrítve.
animációs eszközökkel, humoros, rendszerkritikus és heistfilmes megoldásokkal viszi filmre több interjúalany visszaemlékezéseit a rendszerváltás utáni időszakról, amikor a kék Pelikan-indigóval hamisított vonatjegyekkel be lehetett járni a Nyugatot.
Szintén a múltat kutatja kincset érő, talált anyaga segítségével a Családi mozi. Idén először van a Filmtettfeszt műsorában kizárólag román nyelven beszélő, egész estés filmalkotás:
Van azonban a válogatásban két olyan film, ami nagyon is a jelent kutatja. Révész Bálint és Mikulán Dávid a Kixben 12 évig követi főszereplőjét a gyermekkor játékosságától a felnőttkor konformizmusáig és komorságáig, ahogy „pimasz csínytevőből közellenséggé válik”. Egy elszegényedett, budapesti munkáscsalád ritkán látható portréja bontakozik ki az erős társadalomkritikát megfogalmazó filmből.
A Kix című dokumentumfilm 12 évig követi főszereplőjét a gyermekkor játékosságától a felnőttkor konformizmusáig
Fotó: Filmtett Egyesület
A fényűző és tökéletes élet azonban csak addig tart, amíg a közönség fizet. A „kamerán túl” nagyon is hétköznapi emberek, hétkönapi párkapcsolati problémákkal. El lehet-e, el szabad-e tekinteni a foglalkozásuktól és szimpatizálni velük? Mindenki saját belátására van bízva...
A dokumentumfilmeket több alkotó is elkíséri a fesztiválra. Közönségtalálkozón lehet majd faggatni Csáki Lászlót (Kék Pelikan), Moharos Attilát (Szolgának születtek), Nagy Anikó Máriát és Lukácsy Györgyöt (Egy szerelem rekonstrukciója – 1968), Gutema Dávidot (Kix) és Aida Iliét (Családi mozi) is.
Friss magyar nagyjátékfilmek, nemzetközi díjakat nyert rövidek, kiváló egészestés dokumentumfilmek, közönségtalálkozók és egyéb kísérőprogramok várják a 24. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle közönségét.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
szóljon hozzá!