Viola Gábor színművész a Kolozsvári Állami Magyar Színház Bocsárdi László által rendezett, Rokonok című előadásában
Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Visszatért szülővárosába, így újra a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat tagja lett Viola Gábor színművész – közölte a társulat.
2024. szeptember 01., 08:372024. szeptember 01., 08:37
2024. szeptember 01., 08:412024. szeptember 01., 08:41
A marosvásárhelyi születésű Viola Gábor UNITER-díjas színművész idén szeptembertől a Tompa Miklós Társulat régi-új tagja.
Évadkezdet előtt döntéséről elmondta, sok összetevője van egy ilyen döntésnek, nem lehet azt mondani, hogy egyoldalú. „Ha az lenne, talán nem is volna érdemes meghozni. Egyrészt magánéleti hátterű, másrészt a szakmai változatosság is szerepet játszott benne. Kolozsvárt most egy kicsit elhagynám” – mondta a színművész. Arra is kitért, hogy amikor elhagyta Marosvásárhelyt, megszűnt a kapcsolata a várossal és ma már egy másik Vásárhely az, ahova érkezik.
A színház is nagyon megváltozott, egy-két ember maradt abból a társulatból, amelynek a tagja voltam. A szülővárosomba érkezem, mégis olyan, mintha egy számomra új helyre jönnék. De ennek örülök. Ahogyan annak is, hogy rengeteg tehetséges ember alkot itt, több előadását is láttam a társulatnak. Így én is kihívásnak érzem ezt a dolgot” – mondta Viola Gábor.
A színész szülővárosában kezdte pályáját, utána Magyarországra költözött, sokáig szabadúszóként tevékenykedett, majd 14 éven keresztül a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja volt. Hogy mit jelentett számára szakmai szempontból e színházi vándorlás, azt válaszolta: gyors alkalmazkodást, elfogadást. „Nem néznek senkit idegennek, nem kell sokat törnöm magam, hogy bemenjek egy új helyre.
Habár ez az egészen fiatal generációkra, akik hamar elhagyják a helyet, ahol tanultak és nevelkedtek, már nem érvényes” – mondja Viola Gábor. Arról beszélt, hogy ameddig érdemes keresni, addig keres, és itt is találni fog valamit, mint mondta, örömmel jött Marosvásárhelyre.
Viola Gábor, Marosvásárhely, 1975. március 5. Tanulmányai: 1989-1993 – Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, 1993-1997 – Szentgyörgyi István Színművészeti Egyetem, Marosvásárhely. 1997-2002 között a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós társulatának tagja. 2002-2004 között a Budapesti Krétakör Színház tagja. 2004-2010 között szabadúszó színész a következő társulatoknál: Krétakör Színház (Budapest), Jászai Mari Színház (Tatabánya), Petőfi Színház (Veszprém), Művészetek Palotája (Budapest), Városi Színház (Kézdivásárhely), Thália Stúdió (Budapest).
2011-ben a Kolozsvári Állami Magyar Színház Leonce és Léna című előadásában, a Valerio szerepében nyújtott alakításáért UNITER-díjat kapott.
A Figura Stúdió Színház az ős Figura első előadásától számítja a történetét. A Tutyimutyi mókát pedig negyven évvel ezelőtt vitte színre az akkori amatőr társulat. Az évforduló előtt tisztelegve ünnepi évadra készülnek.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!