Viola Gábor színművész a Kolozsvári Állami Magyar Színház Bocsárdi László által rendezett, Rokonok című előadásában
Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Visszatért szülővárosába, így újra a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat tagja lett Viola Gábor színművész – közölte a társulat.
2024. szeptember 01., 08:372024. szeptember 01., 08:37
2024. szeptember 01., 08:412024. szeptember 01., 08:41
A marosvásárhelyi születésű Viola Gábor UNITER-díjas színművész idén szeptembertől a Tompa Miklós Társulat régi-új tagja.
Évadkezdet előtt döntéséről elmondta, sok összetevője van egy ilyen döntésnek, nem lehet azt mondani, hogy egyoldalú. „Ha az lenne, talán nem is volna érdemes meghozni. Egyrészt magánéleti hátterű, másrészt a szakmai változatosság is szerepet játszott benne. Kolozsvárt most egy kicsit elhagynám” – mondta a színművész. Arra is kitért, hogy amikor elhagyta Marosvásárhelyt, megszűnt a kapcsolata a várossal és ma már egy másik Vásárhely az, ahova érkezik.
A színház is nagyon megváltozott, egy-két ember maradt abból a társulatból, amelynek a tagja voltam. A szülővárosomba érkezem, mégis olyan, mintha egy számomra új helyre jönnék. De ennek örülök. Ahogyan annak is, hogy rengeteg tehetséges ember alkot itt, több előadását is láttam a társulatnak. Így én is kihívásnak érzem ezt a dolgot” – mondta Viola Gábor.
A színész szülővárosában kezdte pályáját, utána Magyarországra költözött, sokáig szabadúszóként tevékenykedett, majd 14 éven keresztül a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja volt. Hogy mit jelentett számára szakmai szempontból e színházi vándorlás, azt válaszolta: gyors alkalmazkodást, elfogadást. „Nem néznek senkit idegennek, nem kell sokat törnöm magam, hogy bemenjek egy új helyre.
Habár ez az egészen fiatal generációkra, akik hamar elhagyják a helyet, ahol tanultak és nevelkedtek, már nem érvényes” – mondja Viola Gábor. Arról beszélt, hogy ameddig érdemes keresni, addig keres, és itt is találni fog valamit, mint mondta, örömmel jött Marosvásárhelyre.
Viola Gábor, Marosvásárhely, 1975. március 5. Tanulmányai: 1989-1993 – Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, 1993-1997 – Szentgyörgyi István Színművészeti Egyetem, Marosvásárhely. 1997-2002 között a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós társulatának tagja. 2002-2004 között a Budapesti Krétakör Színház tagja. 2004-2010 között szabadúszó színész a következő társulatoknál: Krétakör Színház (Budapest), Jászai Mari Színház (Tatabánya), Petőfi Színház (Veszprém), Művészetek Palotája (Budapest), Városi Színház (Kézdivásárhely), Thália Stúdió (Budapest).
2011-ben a Kolozsvári Állami Magyar Színház Leonce és Léna című előadásában, a Valerio szerepében nyújtott alakításáért UNITER-díjat kapott.
A Figura Stúdió Színház az ős Figura első előadásától számítja a történetét. A Tutyimutyi mókát pedig negyven évvel ezelőtt vitte színre az akkori amatőr társulat. Az évforduló előtt tisztelegve ünnepi évadra készülnek.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!