Viola Gábor színművész a Kolozsvári Állami Magyar Színház Bocsárdi László által rendezett, Rokonok című előadásában
Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Visszatért szülővárosába, így újra a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat tagja lett Viola Gábor színművész – közölte a társulat.
2024. szeptember 01., 08:372024. szeptember 01., 08:37
2024. szeptember 01., 08:412024. szeptember 01., 08:41
A marosvásárhelyi születésű Viola Gábor UNITER-díjas színművész idén szeptembertől a Tompa Miklós Társulat régi-új tagja.
Évadkezdet előtt döntéséről elmondta, sok összetevője van egy ilyen döntésnek, nem lehet azt mondani, hogy egyoldalú. „Ha az lenne, talán nem is volna érdemes meghozni. Egyrészt magánéleti hátterű, másrészt a szakmai változatosság is szerepet játszott benne. Kolozsvárt most egy kicsit elhagynám” – mondta a színművész. Arra is kitért, hogy amikor elhagyta Marosvásárhelyt, megszűnt a kapcsolata a várossal és ma már egy másik Vásárhely az, ahova érkezik.
A színház is nagyon megváltozott, egy-két ember maradt abból a társulatból, amelynek a tagja voltam. A szülővárosomba érkezem, mégis olyan, mintha egy számomra új helyre jönnék. De ennek örülök. Ahogyan annak is, hogy rengeteg tehetséges ember alkot itt, több előadását is láttam a társulatnak. Így én is kihívásnak érzem ezt a dolgot” – mondta Viola Gábor.
A színész szülővárosában kezdte pályáját, utána Magyarországra költözött, sokáig szabadúszóként tevékenykedett, majd 14 éven keresztül a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja volt. Hogy mit jelentett számára szakmai szempontból e színházi vándorlás, azt válaszolta: gyors alkalmazkodást, elfogadást. „Nem néznek senkit idegennek, nem kell sokat törnöm magam, hogy bemenjek egy új helyre.
Habár ez az egészen fiatal generációkra, akik hamar elhagyják a helyet, ahol tanultak és nevelkedtek, már nem érvényes” – mondja Viola Gábor. Arról beszélt, hogy ameddig érdemes keresni, addig keres, és itt is találni fog valamit, mint mondta, örömmel jött Marosvásárhelyre.
Viola Gábor, Marosvásárhely, 1975. március 5. Tanulmányai: 1989-1993 – Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, 1993-1997 – Szentgyörgyi István Színművészeti Egyetem, Marosvásárhely. 1997-2002 között a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós társulatának tagja. 2002-2004 között a Budapesti Krétakör Színház tagja. 2004-2010 között szabadúszó színész a következő társulatoknál: Krétakör Színház (Budapest), Jászai Mari Színház (Tatabánya), Petőfi Színház (Veszprém), Művészetek Palotája (Budapest), Városi Színház (Kézdivásárhely), Thália Stúdió (Budapest).
2011-ben a Kolozsvári Állami Magyar Színház Leonce és Léna című előadásában, a Valerio szerepében nyújtott alakításáért UNITER-díjat kapott.
A Figura Stúdió Színház az ős Figura első előadásától számítja a történetét. A Tutyimutyi mókát pedig negyven évvel ezelőtt vitte színre az akkori amatőr társulat. Az évforduló előtt tisztelegve ünnepi évadra készülnek.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
szóljon hozzá!