Immár virtuálisan is bejárható az érmindszenti Ady Endre-emlékmúzeum
Fotó: Ionuț Teoderascu/Muzee de la sat
A vidéki közgyűjtemények népszerűsítésének céljával immár virtuálisan is bejárható tíz Szatmár megyei falumúzeum és tájház. Kovács Zsolt, a projektben résztvevő Szatmár Megyei Múzeum sajtóreferense a 3D-s ingyenes látogatási lehetőségről, további terveikről beszélt a Krónikának.
2024. augusztus 01., 10:002024. augusztus 01., 10:00
A Falumúzeumok (Muzee de la sat) online platform 2021-es indulása óta közel 90 virtuális túrát hozott létre az ország 22 megyéjében, 79 múzeumban. A 3D-s maketteken keresztül ez idáig a moldvai, munténiai, dobrudzsai és máramarosi közgyűjteményeket mutatták be,
A kezdeményezők a Szatmár Megyei Múzeum szakembereivel – Mihaela Grigorean, Achim Adriana, Kovács Zsolt és Márk-Nagy Ágota – közösen készítették el a felvételeket, amelyeket a szélesebb körű elérés érdekében integráltak a Google Street View, Google Maps és Google Earth felületeire is.
A Falumúzeum csapata fényképek, videók, 3D-s virtuális túrák által mutatja be a vidéki közgyűjteményeket
Fotó: Ionuț Teoderascu/Muzee de la sat
„Felkértek minket, hogy állítsunk össze egy listát az általunk legfontosabbnak tartott vidéki tájházakról és múzeumokról, amelyek működnek, látogathatóak a turisták számára. A forgatások előtt mindegyik helyszínt előkészítettük, elmondtuk a szükséges információkat,
A Muzee de la sat csapata pedig most egy helyen, a weboldalukon tárja az érdeklődők elé az összes információt” – mondta a Krónika érdeklődésére Kovács Zsolt. A Szatmár Megyei Múzeum sajtóreferense szerint a projekt egyik legnagyobb érték talán az, hogy a felvételek a Google alapú területeken is elérhetőek, így egy egyszerű kereséssel is virtuálisan bejárhatóak a létesítmények.
A bogdándi Sipos László-tájház történébe is betekintést nyerhetünk
Fotó: Ionuț Teoderascu/Muzee de la sat
Az érdeklődők betekintést nyerhetnek a Mezőpetriben lévő sváb tájház, az érendrédi paraszti ház, az érmindszenti Ady Endre-emlékmúzeum, a bogdándi Sipos László-tájház, a mogyorósi szabadtéri múzeum, a pácafalui paraszti ház, az apai Dr. Vasile Lucaciu-emlékmúzeum, az avasújvárosi múzeum, a turci múzeum és a kányaházi paraszti ház történetébe.
A látogatók az ingyenes 3D-s virtuális túrákon kívül fotók, videók és részletes leírás által is megismerhetik a múzeumokat a román és angol nyelvű tájékoztatást nyújtó muzeedelasat.ro oldalon.
A magyar vonatkozású létesítmények közül az Ady Endre településen (korábban Érmindszent) található múzeumegyüttest emelte ki.
Ady Endre egykori hálószobája is látogatható
Fotó: Ionuț Teoderascu/Muzee de la sat
A kisebbik épület, Ady Endre szülőháza összesen három teremből áll, mindhárom terem látogatható. Az első terem az egykori konyha, melyből balra nyílik az utcára néző tisztaszoba és jobbra a hálószoba. A szabadkéményes konyhában oda illő berendezési és használati tárgyakat, illetve néhány, a háziiparhoz köthető eszközt vehetünk szemügyre. A tisztaszoba berendezési tárgyain kívül (ágyak, karos lóca, székek, tálaló, komód stb.) felhívjuk a figyelmet néhány családi fényképre, amelyek a terem falain vannak elhelyezve.
Különösen érdekesek az érmindszenti iskola matrikulája, illetve a keresztelési anyakönyv, amelyek eredeti dokumentumok – olvasható a partiumi-muzeumok.ro oldalon.
A nagyobbik épületben számos korabeli bútor, berendezési tárgy található
Fotó: Ionuț Teoderascu/Muzee de la sat
Mint írják, az udvar másik oldalán lévő épület öt terme látogatható. Ezek közül kettő a korabeli bútorokon, berendezési tárgyakon keresztül 19. század végi hangulatot kelt. Az ágyakon, asztalokon, heverőkön kívül érdekesek lehetnek a cserépkályha, a falióra vagy az íróasztal is. Ezek a termek gazdagok a család történetéhez köthető fényképekben is. A többi terem már Ady munkásságát hivatott bemutatni. Ezekben tekinthetjük meg a költői és újságírói tevékenységéhez köthető dokumentumokat, tárgyakat: eredeti kiadású verses kötetek, korabeli újságok, fényképek, de láthatunk itt néhányat a magán és hivatalos leveleiből is.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!