Immár virtuálisan is bejárható az érmindszenti Ady Endre-emlékmúzeum
Fotó: Ionuț Teoderascu/Muzee de la sat
A vidéki közgyűjtemények népszerűsítésének céljával immár virtuálisan is bejárható tíz Szatmár megyei falumúzeum és tájház. Kovács Zsolt, a projektben résztvevő Szatmár Megyei Múzeum sajtóreferense a 3D-s ingyenes látogatási lehetőségről, további terveikről beszélt a Krónikának.
2024. augusztus 01., 10:002024. augusztus 01., 10:00
A Falumúzeumok (Muzee de la sat) online platform 2021-es indulása óta közel 90 virtuális túrát hozott létre az ország 22 megyéjében, 79 múzeumban. A 3D-s maketteken keresztül ez idáig a moldvai, munténiai, dobrudzsai és máramarosi közgyűjteményeket mutatták be,
A kezdeményezők a Szatmár Megyei Múzeum szakembereivel – Mihaela Grigorean, Achim Adriana, Kovács Zsolt és Márk-Nagy Ágota – közösen készítették el a felvételeket, amelyeket a szélesebb körű elérés érdekében integráltak a Google Street View, Google Maps és Google Earth felületeire is.
A Falumúzeum csapata fényképek, videók, 3D-s virtuális túrák által mutatja be a vidéki közgyűjteményeket
Fotó: Ionuț Teoderascu/Muzee de la sat
„Felkértek minket, hogy állítsunk össze egy listát az általunk legfontosabbnak tartott vidéki tájházakról és múzeumokról, amelyek működnek, látogathatóak a turisták számára. A forgatások előtt mindegyik helyszínt előkészítettük, elmondtuk a szükséges információkat,
A Muzee de la sat csapata pedig most egy helyen, a weboldalukon tárja az érdeklődők elé az összes információt” – mondta a Krónika érdeklődésére Kovács Zsolt. A Szatmár Megyei Múzeum sajtóreferense szerint a projekt egyik legnagyobb érték talán az, hogy a felvételek a Google alapú területeken is elérhetőek, így egy egyszerű kereséssel is virtuálisan bejárhatóak a létesítmények.
A bogdándi Sipos László-tájház történébe is betekintést nyerhetünk
Fotó: Ionuț Teoderascu/Muzee de la sat
Az érdeklődők betekintést nyerhetnek a Mezőpetriben lévő sváb tájház, az érendrédi paraszti ház, az érmindszenti Ady Endre-emlékmúzeum, a bogdándi Sipos László-tájház, a mogyorósi szabadtéri múzeum, a pácafalui paraszti ház, az apai Dr. Vasile Lucaciu-emlékmúzeum, az avasújvárosi múzeum, a turci múzeum és a kányaházi paraszti ház történetébe.
A látogatók az ingyenes 3D-s virtuális túrákon kívül fotók, videók és részletes leírás által is megismerhetik a múzeumokat a román és angol nyelvű tájékoztatást nyújtó muzeedelasat.ro oldalon.
A magyar vonatkozású létesítmények közül az Ady Endre településen (korábban Érmindszent) található múzeumegyüttest emelte ki.
Ady Endre egykori hálószobája is látogatható
Fotó: Ionuț Teoderascu/Muzee de la sat
A kisebbik épület, Ady Endre szülőháza összesen három teremből áll, mindhárom terem látogatható. Az első terem az egykori konyha, melyből balra nyílik az utcára néző tisztaszoba és jobbra a hálószoba. A szabadkéményes konyhában oda illő berendezési és használati tárgyakat, illetve néhány, a háziiparhoz köthető eszközt vehetünk szemügyre. A tisztaszoba berendezési tárgyain kívül (ágyak, karos lóca, székek, tálaló, komód stb.) felhívjuk a figyelmet néhány családi fényképre, amelyek a terem falain vannak elhelyezve.
Különösen érdekesek az érmindszenti iskola matrikulája, illetve a keresztelési anyakönyv, amelyek eredeti dokumentumok – olvasható a partiumi-muzeumok.ro oldalon.
A nagyobbik épületben számos korabeli bútor, berendezési tárgy található
Fotó: Ionuț Teoderascu/Muzee de la sat
Mint írják, az udvar másik oldalán lévő épület öt terme látogatható. Ezek közül kettő a korabeli bútorokon, berendezési tárgyakon keresztül 19. század végi hangulatot kelt. Az ágyakon, asztalokon, heverőkön kívül érdekesek lehetnek a cserépkályha, a falióra vagy az íróasztal is. Ezek a termek gazdagok a család történetéhez köthető fényképekben is. A többi terem már Ady munkásságát hivatott bemutatni. Ezekben tekinthetjük meg a költői és újságírói tevékenységéhez köthető dokumentumokat, tárgyakat: eredeti kiadású verses kötetek, korabeli újságok, fényképek, de láthatunk itt néhányat a magán és hivatalos leveleiből is.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!