Nagy sikerek kis költségvetésből. Az alkotók filmjeik kulisszatitkairól beszéltek a sajtótájékoztatón
Fotó: Kiss Judit
A kamaszok és a virtuális világ kapcsolatát boncolgató film, Stanislaw Lem regényéből készült alkotás, a menekültválságról szóló dokumentumfilm – többek közt ezek a friss magyar mozik szerepelnek a június 9-ig tartó kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
2019. június 06., 14:212019. június 06., 14:21
2019. június 06., 15:052019. június 06., 15:05
A Filmtett Egyesület, a Magyar Nemzeti Filmalap és a Balassi Intézet partnerségével összeállított program hat magyar filmet sorakoztat fel. A szemlén a napokban vetített és vetítendő magyar filmek alkotói – Pálfi György, Schwechtje Mihály, Zurbó Dorottya, Cári Tibor és Reisz Gábor – arról beszéltek csütörtöki sajtótájékoztatójukon a fesztivál szerdai magyar napja apropóján, hogy miként választották filmjeik témáját, mi ihlette őket, hogyan közelítették meg az illető kérdéskört.
Zágoni Bálint, a TIFF-en felsorakoztatott magyar filmek válogatója és a magyar nap főszervezője elmondta, nem tematika szerint választják ki az alkotásokat, hanem egész évben figyelemmel kísérik a megszülető magyar nagyjátékfilmeket és dokumentumfilmeket, és igyekeznek olyan színvonalas mozikat hozni a TIFF-re, amelyeket máshol nem láthat az erdélyi közönség.
– mondta Zágoni Bálint.
Pálfi György – aki nem először van jelen a szemlén, hiszen 2013-ban a TIFF versenyszekciójának zsűritagja volt, és többek közt 2006-os felejthetetlen filmjét, a Taxidermiát is láthatta a kolozsvári fesztivál közönsége – most legújabb, Az úr hangja című, Staniislaw Lem regényéből készült alkotásával érkezett Kolozsvárra. Mint mondta, egy filmes alkotó úgy olvas könyvet, hogy az a következő filmjének alapja is lehetne, a Lem regény pedig megfilmesítésért kiált. Azt is elmondta, a saját maga által kitűzött célt nem sikerült elérnie a filmmel, de reméli, hogy „amit a közönség nem lát, az nem is hiányzik a nézőnek a filmből”.
Schwechtje Mihálynak a Remélem legközelebb sikerül meghalnod :) című filmje az első magyar tinithriller, egy online zaklatásba forduló szerelem pattanásig feszült története. A rendező elmondta, Magyarországon 12-es karikával vetítik a filmet, azaz tizenkét éven felüliek nézhetik meg, és
„Nem a saját kamaszkorom iránti nosztalgiát szerettem volna megfilmesíteni, hanem az érdekelt, hogy milyen a mai tinédzserek világa. Beszéltem pszichológusokkal is, hogy ezt az összetett témát megfilmesíthessem. A legfontosabb különbség a mi kamaszkorunk és a mostani tinik világa közt a kommunikáció milyensége: az okostelefonokon kommunikáló fiatalok folyamatosan elérhetővé váltak, és talán számukra már összemosódik az online térben és a külső valóságban való létezés” – mondta Schwechtje Mihály.
Zurbó Dorottya még a 2015-ös magyarországi menekültválság előtt forgatta Könnyű leckék című dokumentumfilmjét, amely
A rendező elmondta, a személyes, emberi, érzékenyítő vetület érdekelte leginkább főszereplője, a 15 éves szomáliai lány történetében, és nem a politikai véleménynyilvánítás. „Sikeres asszimilációs történetről van szó, arról, ahogyan a szülei nélkül Magyarországra érkező lány miként illeszkedik be az ottani társadalomba, egészen addig, hogy kereszténnyé válik. Az a belső konfliktus érdekelt, hogy Kafiya számára mit jelentett, hogy addigi világából kulcsfontosságú dolgokat kellett feladnia ahhoz, hogy beilleszkedhessen” – mondta a rendező. Reisz Gábornak második nagyjátékfilmjét, a Rossz verseket vetítették a TIFF-en, mint a rendező kifejtette, első, VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan című nagyjátékfilmjében és a Rossz versekben is olyasmit közelített meg, ami személyesen megérintette, érzelmileg hatott rá.
Cári Tibor, a Ruben Brandt, a gyűjtő című animációs film zeneszerzője elmondta, számára kihívást jelentett Milorad Krstić felnőtteknek készült, thriller-, film noir- és kalandfilmelemeket ötvöző, szürreális mozifilmjében dolgozni, hiszen a rendező elég pontosan meghatározta, milyen fajta zenét szeretne. „Kihívást jelentett ez a kötöttség, izgalmas feladat volt, hiszen egy zeneszerző számára kissé szokatlan, hogy pontosan elmondják, milyen zenét írjon” – mondta Cári Tibor.
A filmfesztivál a következő napokban is gazdag kínálattal várja a filmkedvelőket, a program a tiff.ro honlapon található.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!