Nagy sikerek kis költségvetésből. Az alkotók filmjeik kulisszatitkairól beszéltek a sajtótájékoztatón
Fotó: Kiss Judit
A kamaszok és a virtuális világ kapcsolatát boncolgató film, Stanislaw Lem regényéből készült alkotás, a menekültválságról szóló dokumentumfilm – többek közt ezek a friss magyar mozik szerepelnek a június 9-ig tartó kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
2019. június 06., 14:212019. június 06., 14:21
2019. június 06., 15:052019. június 06., 15:05
A Filmtett Egyesület, a Magyar Nemzeti Filmalap és a Balassi Intézet partnerségével összeállított program hat magyar filmet sorakoztat fel. A szemlén a napokban vetített és vetítendő magyar filmek alkotói – Pálfi György, Schwechtje Mihály, Zurbó Dorottya, Cári Tibor és Reisz Gábor – arról beszéltek csütörtöki sajtótájékoztatójukon a fesztivál szerdai magyar napja apropóján, hogy miként választották filmjeik témáját, mi ihlette őket, hogyan közelítették meg az illető kérdéskört.
Zágoni Bálint, a TIFF-en felsorakoztatott magyar filmek válogatója és a magyar nap főszervezője elmondta, nem tematika szerint választják ki az alkotásokat, hanem egész évben figyelemmel kísérik a megszülető magyar nagyjátékfilmeket és dokumentumfilmeket, és igyekeznek olyan színvonalas mozikat hozni a TIFF-re, amelyeket máshol nem láthat az erdélyi közönség.
– mondta Zágoni Bálint.
Pálfi György – aki nem először van jelen a szemlén, hiszen 2013-ban a TIFF versenyszekciójának zsűritagja volt, és többek közt 2006-os felejthetetlen filmjét, a Taxidermiát is láthatta a kolozsvári fesztivál közönsége – most legújabb, Az úr hangja című, Staniislaw Lem regényéből készült alkotásával érkezett Kolozsvárra. Mint mondta, egy filmes alkotó úgy olvas könyvet, hogy az a következő filmjének alapja is lehetne, a Lem regény pedig megfilmesítésért kiált. Azt is elmondta, a saját maga által kitűzött célt nem sikerült elérnie a filmmel, de reméli, hogy „amit a közönség nem lát, az nem is hiányzik a nézőnek a filmből”.
Schwechtje Mihálynak a Remélem legközelebb sikerül meghalnod :) című filmje az első magyar tinithriller, egy online zaklatásba forduló szerelem pattanásig feszült története. A rendező elmondta, Magyarországon 12-es karikával vetítik a filmet, azaz tizenkét éven felüliek nézhetik meg, és
„Nem a saját kamaszkorom iránti nosztalgiát szerettem volna megfilmesíteni, hanem az érdekelt, hogy milyen a mai tinédzserek világa. Beszéltem pszichológusokkal is, hogy ezt az összetett témát megfilmesíthessem. A legfontosabb különbség a mi kamaszkorunk és a mostani tinik világa közt a kommunikáció milyensége: az okostelefonokon kommunikáló fiatalok folyamatosan elérhetővé váltak, és talán számukra már összemosódik az online térben és a külső valóságban való létezés” – mondta Schwechtje Mihály.
Zurbó Dorottya még a 2015-ös magyarországi menekültválság előtt forgatta Könnyű leckék című dokumentumfilmjét, amely
A rendező elmondta, a személyes, emberi, érzékenyítő vetület érdekelte leginkább főszereplője, a 15 éves szomáliai lány történetében, és nem a politikai véleménynyilvánítás. „Sikeres asszimilációs történetről van szó, arról, ahogyan a szülei nélkül Magyarországra érkező lány miként illeszkedik be az ottani társadalomba, egészen addig, hogy kereszténnyé válik. Az a belső konfliktus érdekelt, hogy Kafiya számára mit jelentett, hogy addigi világából kulcsfontosságú dolgokat kellett feladnia ahhoz, hogy beilleszkedhessen” – mondta a rendező. Reisz Gábornak második nagyjátékfilmjét, a Rossz verseket vetítették a TIFF-en, mint a rendező kifejtette, első, VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan című nagyjátékfilmjében és a Rossz versekben is olyasmit közelített meg, ami személyesen megérintette, érzelmileg hatott rá.
Cári Tibor, a Ruben Brandt, a gyűjtő című animációs film zeneszerzője elmondta, számára kihívást jelentett Milorad Krstić felnőtteknek készült, thriller-, film noir- és kalandfilmelemeket ötvöző, szürreális mozifilmjében dolgozni, hiszen a rendező elég pontosan meghatározta, milyen fajta zenét szeretne. „Kihívást jelentett ez a kötöttség, izgalmas feladat volt, hiszen egy zeneszerző számára kissé szokatlan, hogy pontosan elmondják, milyen zenét írjon” – mondta Cári Tibor.
A filmfesztivál a következő napokban is gazdag kínálattal várja a filmkedvelőket, a program a tiff.ro honlapon található.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
szóljon hozzá!