2009. május 29., 09:562009. május 29., 09:56
Idén viszont új helyszínekkel bővült a filmes esemény: a már megszokott mozik (Köztársaság, Művész, Győzelem és Echinox) mellett a Iulius Mall multiplexe is teret biztosít, de a Babeş–Bolyai Tudományegyetem is kölcsönzött termet a vetítésekre.
A TIFF filmes maratont a Cristian Mungiu vezette „ötösfogat” által rendezett Emlékek az Aranykorból című film nyitja, a rendezők között Mungiu mellett Ioana Uricaru, Hanno Hofer, Răzvan Mărculescu, Constantin Popescu neve található.
A hivatalos megnyitón beszédet mond Tudor Giurgiu, a TIFF elnöke, valamint Mihai Chirilov művészeti igazgató és Kolozsvár polgármestere, Sorin Apostu. A fesztivál első hétvégéje eseménydúsnak ígérkezik: a vetítések mellett kerekasztal-beszélgetésre is invitálják a közönséget, és szombaton az épülő autópályán „száguldozva” lehet megnézni Jean-Claude Van Damme filmjét.
Mihai Chirilov elmondta: igyekeztek úgy tenni a vetítések időpontjait, hogy egy-egy film megtekintésére több lehetőséget biztosítsanak, így a filmbarátok nyugodtan „végignézhetik azt a 40 filmet, amelyet még ép ésszel végig lehet nézni”.
Idén egyébként 12 film versenyez a fesztiválon. Tavaly a versenyprogramban nem voltak jelen a románok, idén viszont Corneliu Poromboiu Poliţist, adjectiv (Rendőr, melléknév) Cannesban is díjazott alkotásával a román film is visszatért.
Magyarországot idén Lakatos Róbert Barthalo! Című kolozsvári vonatkozású filmje képviseli – a mozit hétfőn este láthatja a közönség.
Köztársaság mozi:Május 29., péntek: Emlékek az aranykorból – román f. (18) |
Művész mozi:Május 29., péntek: A tél első napja – olasz f. (10); Ganes – finn f. (17); Madárlesők – A vörös emberek földje – olasz–brazil f. (19.30); Kilencedik mennyország – német f. (22) |
Győzelem mozi: |
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.