2011. november 30., 09:192011. november 30., 09:19
A megtörtént eseményeket feldolgozó film forgatókönyvírója, Christopher Hampton saját, korábbi színpadi művét dolgozta át, amelynek alapjául viszont John Kerr 1993-ban megjelent könyve szolgált.
A Veszélyes módszer a három főszereplő – Carl Gustav Jung, Sigmund Freud és tanítványuk, Sabina Spielrein viszonyát dolgozza fel, azt, hogyan változik, hogyan fejlődik a szereplők személyisége az egyre inkább érzelmivé mélyülő szakmai kapcsolat során.
A sztori szerint a fiatal, intelligens Sabina páciensként kerül Jung svájci szanatóriumába. A lány súlyos neurózissal küzd, ami a külvilággal való kommunikációban is akadályozza. Jung elhatározza, hogy Freud új módszere, a pszichoanalízis alkalmazásával próbál rajta segíteni, és miután sikerül felszínre hoznia benne az addig elfojtott emlékeket, lassan a gyógyulás útjára lép, sőt maga is elkezd foglalkozni a pszichoanalízissel. Közben Jung megpróbálja elfojtani a vele szembeni vonzalmát, és kizárólag szakmai alapon próbálja fenntartani vele a kapcsolatot – ahogy ez a Freuddal folytatott levelezéséből is kiderül.
A film tulajdonképpen két karakter, Jung és Sabina személyiségfejlődésének krónikája. Mindketten egy erős apafigura okozta komplexustól szenvednek – a lány számára az apja részéről gyerekkorában elszenvedett szexuális molesztálás, Jung számára viszont a szakmai ikon, Freud alakja jelent nehezen feldolgozható, nyomasztó tehertételt. Jung tagadja, hogy a pszichoanalízisben, a személyiség fejlődésében a szexualitásnak olyan fontos szerepe van, mint azt Freud gondolta.
Ám azzal kell szembesülnie, hogy Sabina gyógyulása épp saját szexualitásának megismerése és – annak minden perverziójával együtt való – elfogadása nyomán következik be. A professzor komplexusait, önmeghasonlását ráadásul az is tovább mélyíti, hogy ezen folyamatnak ő maga is aktív részese, hiszen viszonyt kezd a lánnyal. Az emiatt támadt bűntudata egyre mélyebb, miközben a Freud jelentette apafigura is egyre nyomasztóbban nehezedik rá. Végül mindkettejükkel szakít – de hiába: miközben Sabina is sikeres kollégájává válik, ő maga egyre mélyebbre süllyed a depresszióba.
Cronenberg tökéletesen érzékelteti a karakterek közötti feszültségeket: bár a film egyáltalán nem pörgős, a szereplők közötti kapcsolatok, személyiségük változása rejtett dinamikát visz a cselekménybe. Külön kiemelendő az eddig jórészt A Karib-tenger kalózai-trilógia üdvöskéjeként ismert Keira Knightley játéka: a fiatal színésznő kiválóan alakítja a kezdetben súlyos mentális problémákkal küzdő, de egyre inkább öntudatra ébredő lány alakját. Kiváló partnere ebben a kissé idealista Jungot alakító Micheal Fassbender és a joviális Freudot megformázó Viggo Mortensen. Hármójuk játéka, valamint a valóságmagvakat is tartalmazó történet – és persze mindaz, amit Cronenberg kihozott belőle – nem csupán a pszichoanalízis, illetve annak kezdetei iránt érdeklődők számára teszi érdekessé a filmet.
Veszélyes módszer (A Dangerous Method. Amerikai dráma, 2011, 94 perc). Rendezte: David Cronenberg. Producer: Jeremy Thomas. Szereplők: Viggo Mortensen, Michael Fassbender, Keira Knightley, Vincent Cassel. Írta: Chrispoher Hampton. Kép: Peter Suschitzky. Zene: Howard Shore. Értékelés az 1-10-es skálán: 8
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.