2009. szeptember 15., 09:422009. szeptember 15., 09:42
A szatmárnémeti Harag György Társulat új vezetője, Keresztes Attila (képünkön), mint minden erdélyi színházigazgató, elsősorban a saját városának szeretne színházat, előadásokat készíteni, ám tudván, hogy a partiumi teátrumba a közeli magyarországi településekről is szép számban érkeznek nézők, minden tekintetben változatos évadot tervezett.
Keresztes Attila lapunk kérdésére elmondta, lévén ez az első évada a határ menti színház élén, minden bizonnyal az ismerkedés jegyében telik majd el. „Mivel eddig még nem volt alkalmam megismerni a szatmári színházkedvelőket, ez lesz az első évad, amikor bemutatkozunk egymásnak” – részletezte a rendező, aki éppen ezért próbált nagyon igényes, ám emellett változatos évadtervet összeállítani. Rögtön egy klasszikus darabbal kezd a szatmári társulat, ugyanis október 2-án Keresztes rendezésében tekinthető majd meg Csehov Három nővére.
Ezt a Tasnádi István alkotta Malacbefőtt című zenés szociobörleszk követi, amelyet a szerző testvére, Tasnádi Csaba, a nyíregyházi színház direktora visz színre. Időközben elkészül majd Tóth Ede A falu rossza című darabja, amelyet Csurulya Csongor, a szatmári Harag György Társulat állandó rendezője állít színpadra. „Ha valaki ma megnézi ezt nagy szenvedélyekkel és népi motívumokkal teletűzdelt, úgynevezett banális történetet, azt gondolom, érdekes és tanulságos színházi kísérletnek lehet tanúja. Mai olvasatban különlegesen hathat egy ilyen darab, amellett, hogy könynyed, esti szórakozás, nosztalgiára is hív” – véli Keresztes.
Szilágyi Regina rendezésében tekinthetik meg majd a kicsik a Holle anyót. „Ebben az évadban külön odafigyelünk a gyerekekre. Például szeretném elhozni a Kolozsvárott már évek óta sikerrel játszott Varró Dániel-darabot, a Túl a Maszathegyent, amelyet én rendeztem. Elméletileg erre a vendégelőadásra már idén ősszel lehetőség nyílik” – vetítette előre a színiigazgató. Emellett a Szilágyi Regina irányította bábszínház a tőle megszokott ütemben készíti előadásait. Idén Benedek Elek Az égig érő fa és a Grimm testvérek A brémai muzsikusok című darabját biztosan láthatják majd a színházkedvelő gyerekek.
„A terveink szerint az évad vége felé megpróbálunk összehozni egy szabadtéri, óriásbábos előadást is. Ez a tavaszi utcai darab egy szabadtéri bábjáték lesz, amely kísérletet tesz arra, hogy a nézőket és a társulatot is kivigye a szabadba” – tette hozzá a határ menti színitársulat művészeti vezetője, aki az évad utolsó gyerekelőadásaként Szilágyi Andor Leánder és Lenszirom című mesejátékát viszi színre. Keresztes szerint erdélyi szinten komoly vállalkozásnak bizonyul, hogy az idei évadban Szatmáron 5 gyerekelőadás bemutatóját tervezik.
December 30-án lesz a Csárdáskirálynő bemutatója, amelyet a szatmáriak szilveszter este rendkívüli előadásként játszanak majd. „Az évad szerintem legfontosabb előadása a Mohácsi István Veszett fejsze című átiratából készült előadás lesz – mely Michael Frayn Még egyszer hátulról című bulvárdarabjának átirata – Mohácsi János rendezésében. Mohácsi János a kaposvári színház főrendezője és a pécsi teátrum munkatársa. Ő jelenleg Magyarország egyik legnevesebb rendezője, a darab pedig egy valódi kutyakomédia a színházcsinálásról” – fogalmazott a művészeti vezető.
A közönség ezenkívül még a magyarországi drámaíró-rendező, Kiss Csaba Hazatérés Dániába című tragédiáját láthatja majd a szatmári deszkákon Albu István rendezésében. „Nagyon fiatal és rendkívül tehetséges rendezőről van szó, aki jelenleg végzős hallgató a kolozsvári egyetem rendezői szakán. A darabról annyit érdemes tudni, hogy a Hamlet sokkal emészthetőbb, könnyebben befogadható átirata. Nagyon jó kortárs dráma, és az előadás érdekessége, hogy Albu úgy él, mint a mai világ huszonévesei, így sajátos szemszögből közelít a hamleti problematikához.
Olyan életérzésről tanúskodik ez az előadás, amely a mai fiatalság lázadását, a beskatulyázás elleni harcát tükrözi” – fűzte hozzá Keresztes. A 2009–2010-es szatmári színiévadot a Csurulya Csongor rendezte és Matei Vişniec által írt Bohóc kerestetik című stúdió-előadás zárja, amely Keresztes szerint a színészi hivatásról mesél, és amelyet a társulat elismert, idősebb tagjai játszanak.
A Harag György Társulat idén is több helyszínre viszi el előadásait, amelyek díszlete és rendezői koncepciója is a mobilitás jegyében alakult ki.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.