2012. március 15., 08:402012. március 15., 08:40
Nos A szellemlovas 2. – A bosszú ereje című film esetében ez utóbbi tényállás valósult meg: a lángoló koponyájú képregényhős kalandjainak első, Nicolas Cage főszereplésével 2007-ben vászonra vitt epizódja a legnagyobb jóindulattal sem sorolható a jól sikerült adaptációk közé, sem a történet, sem a képi megjelenés nem predesztinálja erre a címre. A most mozikba került folytatás azonban még alább adja, a sztori és a vizuális megoldások a röhejes, a kínos, valamint a röhejesen kínos szintek között mozognak.
A második részben a főszereplő, az egykori motoros akrobata Johnny Blaze – aki, mint emlékezetes, az első részben egy balesetet követően eladta a lelkét az ördögnek, hogy megóvja apját a haláltól, így egy démon költözött belé, aki időről időre felszínre tör, ekkor válik a főhős lángoló koponyájú szellemlovassá – Európába teszi át a székhelyét, és hogy, hogy nem, Erdélyben köt ki. Itt pedig, az egzotikus transzszilván miliőben a sátán és földi segítői elől menekülő anyát és gyermekét kell megmentenie, a pokolfajzat ugyanis a gyermek testében kíván újjászületni.
A film természetesen hemzseg a csatajelenetektől, amelyeket igyekeznek minél látványosabbá tenni, ám ez az esetek többségében inkább hátrányára válik az alkotásnak: azok a részek, amelyekben a képkockák képregénypanel-szerűvé válnak, inkább csak megakasztják a történetet, semhogy megidéznék az eredeti, rajzolt mű világát. Maga a történet is meglehetősen elcsépelt, az ezerszer feldolgozott motívumhoz, a Földre egy gyermek képében újjászületni akaró sátán sztorijához semmit sem tesz hozzá.
A helyszín is ugyanolyan elcsépelt és kínos választás: most már nagyon unalmas, hogy ha misztikus, túlvilági vagy pokolbéli motívum bukkan fel egy hollywoodi filmben, akkor abban Erdélynek is föltétlenül benne kell lennie, mert hát Bram Stoker óta tudjuk, hogy itt mindannyian kitűnően érzik magukat, sőt máig szerves részét képezik az itt élők hétköznapjainak. A bemutatott tájak persze szépek, és föl lehet röhögni, amikor a hegyek között kanyargó szerpentinen felbukkan egy Dacia, de ezt már elég horrorfilmben felhasználták ahhoz, hogy ne csigázza fel különösebben az érdeklődésünket.
Ha már misztikus horrortörténet és Erdély, akkor Mike Mignola Hellboy, azaz Pokolfajzat című képregénye – az Ördögöt a falra című kötet – lehet az etalon, amelyben jóval profibb módon használják ki az ősi legendákban rejlő lehetőségeket, de A szellemlovas 2. olyan távol áll attól, hogy elérje ezt a színvonalat, mint a pokol a mennyországtól. A filmen Nicolas Cage búskomor tekintete és faarca sem segít egy fikarcnyit sem – A szellemlovas 2. egyszerűen a pokolian rossz alkotások sorát gyarapítja.
A szellemlovas 2. – A bosszú ereje (Ghost Rider: Spirit of Vengeance. (Amerikai–emirátusokbeli fantasztikus akciófilm, 96 perc, 2012). Rendezte: Brian Taylor, Mark Neveldine. Producer: Steven Paul, Ashok Amritraj. Szereplők: Nicolas Cage, Idris Elba, Christopher Lambert, Fergus Riordan, Ciarán Hinds. Írta: David S. Goyer, Scott M. Gimple. Kép: Brandon Trost. Zene: David Sardy. Értékelés az 1-10-es skálán: 3
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.