Hamarosan felújítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt
Fotó: Facebook/Conacul Zăgujeni
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
2024. október 14., 21:062024. október 14., 21:06
Szebb napokat is megélhet a romos állapotban levő, elhanyagolt Jakabffy–Juhász-kastély, amelyet egy évvel ezelőtt vásárolt meg egy bukaresti házaspár. A Krassó-Szörény megyei Zaguzsén településen található épület még őrzi a kommunista idők nyomait, amikor Mezőgazdasági Gépállomás (SMA) néven működött, a forradalom után pedig a traktorok és mezőgazdasági gépek javításával és alkatrészellátásával foglalkozó Agromec vállalat működött itt.
A hétvégén már megtelt élettel a nemesi birtok
Fotó: Facebook/Conacul Zăgujeni
A G4Media beszámolója szerint a 19. századi épület felülmúlta a tulajdonosok várakozását, viszont nagyon romos állapotban találtak rá. Elmondásuk szerint csak néhány apró javítást tudtak végrehajtani, hogy ne ázzon be a tető, mennyezet, de tekintve, hogy
A kastély mintegy 1000 négyzetméteren terül el, és 22 szoba található benne. Az utcai széles homlokzaton az oszlopfők gazdagon díszítettek, az ablakok körül visszafogott késő barokk díszítéssel, a fehér vakolat alatt még látszanak a kommunizmus jelképei is (sarló-kalapács). A klasszicista elemeket tartalmazó főhomlokzat szimmetrikus elrendezésű, az egyik oldalhomlokzat egy szokatlan loggiában végződik. Az épület főbejárata a parkra nyílik, a klasszicista bejárat timpanonján a Juhász család címere látható – részletezik a kastelyok.com oldalon.
A klasszicista bejárat timpanonján a Juhász család címere látható
Fotó: Facebook/Conacul Zăgujeni
A Karánsebestől mindössze 13 kilométerre fekvő nemesi lak tulajdonosai szeretnék újjáéleszteni a kastélyt, amely hétvégén nagy sikerrel adott otthont egy művészeti fesztiválnak.
„Abban az épületben, ahol korábban szerelőműhely volt, multifunkcionális termet lehet kialakítani koncertek, színházi és egyéb rendezvények számára. A jövőben szálláshelyeken is gondolkodunk. De egyelőre csak álmodozunk, a megvalósítás még messze van” – fogalmazott a tulajdonos.
A Jakabffy család az 1800-es évek elején vált a Krassó-Szörény megyei Zaguzsén birtokosává. Jakabffy Miklós 1841-es halálát követően a nemesi rangot és a birtokot egyenesági leszármazó hiányában örökbe fogadott fiai, Imre és Gyula örökölték. Jakabffy Gyula 1835-ben vette át az apja által létrehozott birtoknak azt a részét, amelyen a kastély és családi kripta is található, és 1850-re fejezte be a nemesi lak építését. Jakabffy Imre a birtokmegosztást követően Zaguzsénban egy másik kastély épített (Jakabffy-kastély).
Gyula a felhalmozott számos adósság miatt kénytelen volt a birtokot Hermine von der Heydte bárónőnek eladni. A bárónő fia korai halála miatt 1874-ben eladta a bécsi iparmágnás Juhász családnak. A Juhász család a kastélyt kibővítette, modernizálta az épületeket és kialakította a kastély parkját, amelybe ritka növényfajokat ültettek, üvegházat és úszómedencét hoztak létre. Az épületegyüttes állagának romlása a második világháborút követően kezdődött, amikor a szovjet hadsereg elszállásolását szolgálta, majd a kommunizmus időszakában sem funkciójának megfelelően hasznosult – olvasható a kastelyok.com oldalon.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
szóljon hozzá!