Hamarosan felújítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt
Fotó: Facebook/Conacul Zăgujeni
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
2024. október 14., 21:062024. október 14., 21:06
Szebb napokat is megélhet a romos állapotban levő, elhanyagolt Jakabffy–Juhász-kastély, amelyet egy évvel ezelőtt vásárolt meg egy bukaresti házaspár. A Krassó-Szörény megyei Zaguzsén településen található épület még őrzi a kommunista idők nyomait, amikor Mezőgazdasági Gépállomás (SMA) néven működött, a forradalom után pedig a traktorok és mezőgazdasági gépek javításával és alkatrészellátásával foglalkozó Agromec vállalat működött itt.
A hétvégén már megtelt élettel a nemesi birtok
Fotó: Facebook/Conacul Zăgujeni
A G4Media beszámolója szerint a 19. századi épület felülmúlta a tulajdonosok várakozását, viszont nagyon romos állapotban találtak rá. Elmondásuk szerint csak néhány apró javítást tudtak végrehajtani, hogy ne ázzon be a tető, mennyezet, de tekintve, hogy
A kastély mintegy 1000 négyzetméteren terül el, és 22 szoba található benne. Az utcai széles homlokzaton az oszlopfők gazdagon díszítettek, az ablakok körül visszafogott késő barokk díszítéssel, a fehér vakolat alatt még látszanak a kommunizmus jelképei is (sarló-kalapács). A klasszicista elemeket tartalmazó főhomlokzat szimmetrikus elrendezésű, az egyik oldalhomlokzat egy szokatlan loggiában végződik. Az épület főbejárata a parkra nyílik, a klasszicista bejárat timpanonján a Juhász család címere látható – részletezik a kastelyok.com oldalon.
A klasszicista bejárat timpanonján a Juhász család címere látható
Fotó: Facebook/Conacul Zăgujeni
A Karánsebestől mindössze 13 kilométerre fekvő nemesi lak tulajdonosai szeretnék újjáéleszteni a kastélyt, amely hétvégén nagy sikerrel adott otthont egy művészeti fesztiválnak.
„Abban az épületben, ahol korábban szerelőműhely volt, multifunkcionális termet lehet kialakítani koncertek, színházi és egyéb rendezvények számára. A jövőben szálláshelyeken is gondolkodunk. De egyelőre csak álmodozunk, a megvalósítás még messze van” – fogalmazott a tulajdonos.
A Jakabffy család az 1800-es évek elején vált a Krassó-Szörény megyei Zaguzsén birtokosává. Jakabffy Miklós 1841-es halálát követően a nemesi rangot és a birtokot egyenesági leszármazó hiányában örökbe fogadott fiai, Imre és Gyula örökölték. Jakabffy Gyula 1835-ben vette át az apja által létrehozott birtoknak azt a részét, amelyen a kastély és családi kripta is található, és 1850-re fejezte be a nemesi lak építését. Jakabffy Imre a birtokmegosztást követően Zaguzsénban egy másik kastély épített (Jakabffy-kastély).
Gyula a felhalmozott számos adósság miatt kénytelen volt a birtokot Hermine von der Heydte bárónőnek eladni. A bárónő fia korai halála miatt 1874-ben eladta a bécsi iparmágnás Juhász családnak. A Juhász család a kastélyt kibővítette, modernizálta az épületeket és kialakította a kastély parkját, amelybe ritka növényfajokat ültettek, üvegházat és úszómedencét hoztak létre. Az épületegyüttes állagának romlása a második világháborút követően kezdődött, amikor a szovjet hadsereg elszállásolását szolgálta, majd a kommunizmus időszakában sem funkciójának megfelelően hasznosult – olvasható a kastelyok.com oldalon.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!