Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 12., 10:132009. augusztus 12., 10:13
Amint arról már többször beszámoltunk, az 1990 óta a Szilágyi Dezső (Moscovei) utcában működő, kizárólag fotókat kiállító aprócska galéria bérleti díját a visszaszolgáltatott ingatlan régi-új tulajdonosa, az orsolyita apácarend annyira megemelte, hogy azt már önkormányzati segítséggel sem tudta fizetni a civil szervezet. Az új helyiséget alig egy hónap alatt sikerült birtokba venni, a városi és a megyei önkormányzatnak köszönhetően. Átvételével egy időben alakult meg az Euro Foto Art Egyesület, amely a jövőben évente szervez majd Európa fotóművészei számára közös kiállításokat Váradon, minden május 9-én, Európa napján, illetve ennek a szervezetnek a felelőssége lesz a galéria rendszeres kiállításainak megrendezése is.
Az eddig a Tavirózsa Fotóklubot működtető Foto Art Egyesület szervezi a jövőben a fotókurzusokat, az évente sorra kerülő Premfoto tárlatot, illetve a már hagyományos, A világban élő magyar és román fotóművészek kiállítását. „Az első európai szintű szalont 14 évvel ezelőtt szerveztem, és csak most tudtam meg, hogy a kontinensen ez egyedülálló kezdeményezés volt” – mondja Tóth István.
Az új terem szintén a történelmi városközpontban található, az egyetem orvosi fakultásának közvetlen szomszédságában, – ráadásul bérleti díjat sem kell fizetni. „Miután a polgármester többszöri megkeresésre sem fogadott meghallgatásra, sem a Tavirózsa Fotóklub, sem az országos szövetség elnökeként, Biró Rozália alpolgármester a segítségünkre sietett” – meséli. Emiatt tett le eredeti tervéről is, amely szerint a régi kiállítóteremnek temetési szertartást szervez, és egy koszorút a városházára is eljuttat. Az új székhely felújításra sem szorul, hiszen tökéletes állapotban van. „Bejártam Európát és Ázsiát, és el sem tudnék képzelni ennél alkalmasabb helyet egy kiállítóteremnek” – lelkendezik Tóth, aki úgy érzi, szerencséjét meg is érdemli, hiszen a galériát eredetileg működtető Tavirózsa Fotóklub civil szervezetként már rég kinőtte magát.
Mégsem érzi úgy, hogy jobb helyzetben lenne egy hivatalos városi vagy megyei intézmény vezetőjeként. „A civil szférában sokkal szabadabban mozoghatok, a saját lábamon állok” – mondja, bár hozzáteszi: az önkormányzatok sokszor igen nehezen értik meg az egyesület problémáit. Nehezményezi például, hogy a régi kiállítóterem bére évi 22 ezer lejbe került volna, s a városvezetőségnek még ez is soknak tűnt, hiszen nem akart segíteni.
„Számításaink szerint a galéria működtetése az áremelés előtt évi 27 ezer lejünkbe került, s mi egyesületként ezt elő tudtuk teremteni. Én magam fizetést még soha nem vettem fel, abból élek, amit a filmelőhívásokból, nagyításból megkeresek. Az autóm húsz éves, és jelenleg nem is működik. Ehhez képest a városnak sok 22 ezer lej egy évben?” – teszi fel a kérdést, de elégedett azzal, hogy végül megfelelő termet kapott a galéria. Tóth elmondta: távlati tervei között szerepel egy fotómúzeum létrehozása is, amelynek már most bárki adományozhat régi fényképezőgépeket, alkatrészeket és eszközöket.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.