Stier Péter, Kereskényi Gábor, Pataki Csaba, Brendus Réka, Potápi Árpád, Vincze Lóránt, Bessenyei Gedő István az alapkőletételt követően
Fotó: Kiss Judit
Nemcsak a szatmári színház és magyar közművelődés, de az egész város lakossága számára is fontos előrelépés, hogy új stúdiószínház épül – hangzott el péntek délután Szatmárnémetiben, ahol új játéktér alapkövét tették le a Hám János (egykori Bem) utcában az évekkel ezelőtt összedőlt zsinagóga (Machzike Hatorah imaház) helyén.
2019. május 17., 17:122019. május 17., 17:12
2019. május 17., 17:292019. május 17., 17:29
A Harag György Társulat munkáját segítő Proscenium Alapítvány Magyarország kormányának korporatív támogatásával vásárolta meg a területet és kezdheti meg a játéktér építését. Az ünnepi eseményen egyházi és közjogi méltóságok jelenlétében tették le az öt alapkövet – a magyar kormány, Szatmár megye, a városvezetés, a Harag György Társulat és a Proscenium Alapítvány alapkövét.
Stier Péter, az Északi Színház adminisztratív igazgatója, a Proscenium Alapítvány alelnöke úgy fogalmazott, a magyar kormány támogatása nélkül biztosan nem vehették volna a bátorságot, hogy ilyen nagyszabású vállalkozásba fogjanak a teljes szatmári magyar közösség és közönség örömére.
– mondta Stier Péter. Hozzátette, olyan, egykor szebb napokat látott, de már régóta elhanyagolt területet tudnak hasznos közösségi térként visszaadni a város és a közösség szolgálatába, amely központi elhelyezkedése és adottságai folytán kétségtelenül fontos csomópontjává válhat a szatmári magyar közösség kulturális vérkeringésének.
Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár köszöntőjében úgy fogalmazott,
A rendezvényen felszólalt Kereskényi Gábor polgármester, a Szatmárnémeti RMDSZ elnöke, Pataki Csaba megyei tanácselnök, a Szatmár Megyei RMDSZ elnöke, jelen volt többek közt Brendus Réka, a Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság főosztályvezető-helyettese, Vincze Lóránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke, az RMDSZ EP-képviselőjelöltje. Pataki Csaba úgy fogalmazott, a Harag György Társulat tükröt tart a közösség elé, a tükörre pedig szüksége van a helyi közösségnek, és örvendetes, hogy a színház új játéktérrel gazdagodik a magyar kormánynak köszönhetően.
Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója, a Proscenium Alapítvány elnöke megköszönte a szatmári közösségnek nyújtott támogatást. „Azok a döntéshozók, akik támogatnak bennünket határon innen és túl, biztosan olvasták Shakespearet, aki a Hamletben azt írta:
– tette hozzá. Kitért arra is, hogy az egykori zsinagóga megszentelt helyén talál új otthonra a színház, és megemlékezett Szabadkai József egykori színházigazgatóról, akit több mint 18 ezer szatmári zsidóval együtt deportáltak, és a színház mártírjává vált: hófehér frakkjában, kitüntetéseivel indult el a gettóba, majd a vagonba, később erről az öltözékéről ismertek rá, miután holttestét Kassán kidobták a szerelvényből. Bessenyei megemlítette a szatmári zsidóság másik híres személyiségét, a társulat névadóját, Harag György rendezőt, aki
Egyházi méltóságok áldották meg az alapköveket
Fotó: Kiss Judit
Az ünnepi beszédeket és az alapkövek letételét követően az egyházak képviselői – Schönberger Jenő püspök, a szatmári római katolikus egyházmegye főpásztora, Király Lajos, a szatmári református egyházmegye esperese, Pallai Béla görög-katolikus parókus – megáldották az alapkövet. A Szatmári Zsidó Hitközség képviseletében Pap István előimádkozó úgy fogalmazott, örülnek, hogy az egykori zsinagóga helyén kulturális intézmény működik majd a művészet szolgálatában. Kitért arra, most 75 éve összesen 18900 szatmári zsidót, köztük számos értelmiségit, tudóst, orvost, iparost, a helyi közösség fejlődését szolgáló személyiséget deportáltak a haláltáborokba.
A korábbi Bem utcai zsinagóga helyén lévő telken a tervek szerint mintegy 325 millió forintból (egymillió euró), a magyar kormány támogatása segítségével épül fel a négyszáz négyzetméter alapterületű, háromszintes, százhúsz néző befogadására alkalmas stúdiószínház. A próbateremmel is rendelkező új színházi játszóhely tervezési fázis alatt áll, a beruházás várhatóan három-négy év alatt valósul meg.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
szóljon hozzá!