Kovács Nóri népdalénekes és Józsi bácsi barátsága közel húsz évre nyúlik vissza
Fotó: Facebook/Kovács Nóri énekesnő
A mezőségi táj, népművészet és hagyományok elevenednek meg furulyaszó kíséretében Kovács Nóri és a 88 éves széki Kovács Józsi bácsi legújabb dalában és videóklipjében. A Magyar Kultúráért-díjas népdalénekesnő a közös munka előzményeiről, a zeneművek mondanivalójáról és fogadtatásáról, terveikről beszélt a Krónikának.
2024. június 02., 10:552024. június 02., 10:55
A népzene és világzene műfajának egyik legismertebb előadója közel húsz éve jár Erdélybe népdalokat gyűjteni, egy ilyen körút során került a táncairól, viseletéről méltán híres Székre is. „Kicsi gyerekkorom óta tanulom a népdalokat, és már akkor eldöntöttem, hogy ha egyszer nagy leszek, mindenképpen szeretnék eljutni kedvenc kis falumba, Székre. Amikor ez sikerült, úgy éreztem magam, mintha egy csodavilágba csöppentem volna. Szász Rózsika néni segített abban, hogy feltérképezzem a falut, és ő ajánlotta, hogy mindenképpen keressem fel Kovács Józsi bácsit” – elevenítette fel ismerkedésüket a Krónika érdeklődésre Kovács Nóri.
A budapesti énekes-dalszerző örömmel hallgatta a széki öregúr által énekelt népdalokat, melyek közül a „Szerelem, szerelem” lett a kedvence. „Amikor visszatértem a közösen előadott dal áthangszerelt változatával,
Nagyon jól esett ez a dicséret, és azóta születnek az újabb dalok” – magyarázta a Magyar Kultúráért-díjas népdalénekes. Mint kifejtette, az eredeti dalnak csak a hangszerelésén változtatott, megpróbálta kicsit populáris formába önteni, hogy minél szélesebb közönséget elérjen, illetve a fiatalok szívét is megérintse. „Tapasztalataim szerint az ifjúság kevésbé ismeri és hallgatja az autentikus népzenét, kicsit távol áll tőlük, idegen számukra, viszont ha olyan zenei környezetet tárok eléjük, amit ismernek, elfogadnak és szeretnek, talán a népdalt is közel tudom vinni a szívükhöz” – hangsúlyozta az előadóművész.
Kovács Nóri az évek során összebarátkozott Józsi bácsival, sokat járt a Kolozs megyei Székre énekelni, segíteni, így kialakult egy bizalmi kapcsolat, amelynek köszönhetően az akkor 72 éves öregúr természetesnek vélte a videóklip-forgatást, ami egész napos tevékenységet igényelt. „A most megjelent, második klipnek az ötlete már korábban megfogalmazódott, de a pandémia miatt kénytelenek voltunk odébb halasztani.
A 88 éves öregúr ugyanolyan lelkesedéssel vett rész a forgatáson, mint ezelőtt 16 évvel
Fotó: Facebook/Kovács Nóri énekesnő
A május 15-én, Kovács József 88. születésnapján megjelent, De szeretném a világot című dalban és videóklipben a széki táj, népviselet, szokások is megjelennek. „Szívem csücske lett Szék, és az elmúlt években rengeteg barátság köttetett, úgyhogy a helyiek szívesen segítettek, hívószóra jöttek a fiatalok viseletben, az idősebbek bemutatták a tisztaszobát.
Hozzátette, szintén érdekesség, hogy a felvételen Józsi bácsival közösen négy generáció szerepel: lánya, unokája és dédunokái.
A videóklipet már közel 15 ezren megtekintették, és az énekesnő számos pozitív visszajelzést kap interneten keresztül és élő szóban is. „A székiek egyértelműen érzik annak jelentőségét, hogy falujukat ország-világ megismeri. Aki pedig sosem járt még Erdélyben, vagy Széken, teljesen más szemszögből nézi a felvételt, és egy mesevilágot lát. Volt, aki azt mondta, hogy úgy érezte, mintha a mennyországba csöppent volna” – magyarázta a dalszerző, aki nemrég Józsi bácsival közösen élőben is előadta a szerzeményt a szamosújvári majálison.
Az új dalt elsőként a szamosújvári majálison résztvevő román és magyar közönség hallotta élőben
Fotó: Facebook/Kovács Nóri énekesnő
Mint kifejtette, sokat készültek erre az eseményre, izgatottak voltak, hogy milyen lesz a fellépés. Végül várakozáson felüli létszámban és lelkesedéssel jöttek az emberek, köztük sok széki és szamosújvári érdeklődővel. „Számomra külön megtisztelő, hogy nagyon sok román ember is eljött, és kíváncsi volt arra, hogy mit adunk elő.
Külön öröm volt az is, hogy sokan együtt énekelték velünk a dalt, és megmosolyogtam, hogy többeknek ez a csengőhangja” – jegyezte meg Kovács Nóri. Úgy vélte, a szerzemény mondanivalójával szinte mindenki tud azonosulni, hiszen a szeretetről szól, és arról, hogy bármit mondjon a világ, kitartunk szerelmünk mellett.
A széki öregúr egyébként egész életében kétkezi munkával tartotta el családját, ugyanakkor rengeteg népdalt tanult édesapjától és egykori egyházfi révén számos templomi éneket is ismer. „Elég széles a repertoárja, nemcsak népdalok, hanem egyházi énekek terén is. Józsi bácsi nem népdalgyűjtő, hanem inkább hagyományélő” – hangsúlyozta az előadó, akinek munkásságát a magyar állam Nemzeti Értékké nyilvánította.
„Nagyon bízom abban, hogy Józsi bácsi egészsége még nagyon sokáig kitart, és valóban meg tud ez valósulni. Azt el kell mondanom, hogy egy ilyen projekt azért hosszadalmas folyamat, a De szeretném a világot című dal munkálatai két év alatt lettek meg. Én nagyon szeretném folytatni a közös munkát, alkotást, remélem, hogy a jó Isten is megengedi” – fogalmazott Kovács Nóri.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!