Fotó: Harag György Társulat
A szatmárnémeti Harag György Társulat szombaton szervezi meg költészetnapi programsorozatát, amely nemcsak az irodalomra, de a képzőművészetre is összpontosít: interaktív foglalkozásokra várnak fiatalokat és időseket egyaránt.
2023. április 15., 10:122023. április 15., 10:12
Többéves hagyomány, hogy a magyar költészet napjához kapcsolódóan a Harag György Társulat megszervezi a Költészetünk Ünnepe elnevezésű rendezvénysorozatát. Több képzőművészeti ág is színesíti majd valamilyen formában a szavalatokból, versfelolvasásokból és irodalmi témájú beszélgetésekből álló szombati programot – közölték a szervezők.
A műsorfolyam ideje alatt fiatal szatmári képzőművészek – Bócsi Evelin grafikus, illetve Balázs Varhol Helga, Varga Ibolya és Sebő Alexandra, az Aurel Popp Művészeti Líceum középiskolás diákjai – a helyszínen készítenek el egy-egy alkotást, Petőfi Sándor egy-egy, általuk választott verse alapján a költő születésének 200. évfordulója alkalmából. Az elkészült alkotásokat 21:30-tól a közönség előtt is bemutatják.
A versblokkok között – melyeken bárki mikrofonhoz léphet és szavalhatja vagy felolvashatja a kedvenc versét – fontos szerepet kapnak a diákok: figyelemmel követhetjük majd a Szamos Diákirodalmi Kör rövid műsorát.
Szintén a rendezvény része Jónás Tamás Kívülálló című verseskötetének a könyvbemutatója. A szerzővel Keresztes Ágnes, a Harag György Társulat művésze beszélget majd. Szintén a rendezvény vendége lesz a tegnap.ma irodalmi portál két szerkesztője, Király Farkas és Döme Barbara. A velük folyatott beszélgetést Fehér Imola szatmári költő vezeti.
A programsorozat végén egy műveltségi vetélkedőre is sor kerül, Kovács Zsolt kvízmester szervezésében. Ezen bárki részt vehet. A rendezvény záróeseményeként idén Pfeifer Melany és a Mel'amour együttes lép színpadra, ők gondoskodnak a továbbiakban az est hangulatáról.
A szervezők nagy szeretettel várnak mindenkit az eseményre, azokat is, akik rendszerint azért nem vesznek részt a hasonló rendezvényeken, mert a gyermekük felügyeletét nem tudják megoldani. Most ez sem lehet ok a távolmaradásra, ugyanis társulatunk művészei, Kófity Annamária, Bogár Barbara, Budizsa Evelyn és Erdei Máté – jó idő esetén a Red Hat Yard teraszán – mondókás játékokkal foglalják majd le a gyerekeket.
A rendezvény ötletgazdái Kovács Nikolett és Frumen Gergő színművészek, önkéntes szervezők: Bessenyei Gedő István, Balogh Ádám, Budizsa Evelyn, Bogár Barbara, Erdei Máté, Kófity Annamária, Keresztes Ágnes és Moldován Blanka.
Bizonyos értelemben rendhagyó, egyszersmind erőteljes, az érzékekre és érzelmekre is különleges módon hat a szatmári Harag György Társulat Woyzeck című előadása, amelyet a színház múlt heti miniévada keretében is láthatott a nagyérdemű.
Büszke és boldog Kovács Zsolt kvízmester, akinek csapataival együtt sikerült megdöntenie a Guinness-rekordot Szatmárnémetiben: egyfolytában 34 és fél órás maratoni kvízjátékot sikerült tartaniuk a hét végén.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
A csángó, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Szőcs Anna Édesanyám rózsafája című életrajzi könyvének román fordítását mutatják be Bukarestben a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központban.
Példaként tárja a mai világ elé a csángó zenei és tárgyi örökséget Petrás Mária Prima Primissima- és Magyar Örökség díjas népdalénekes, keramikusművész, akit több évtizedes fáradhatatlan munkája elismeréseként nemrég Kossuth-díjjal tüntettek ki.
Elhunyt életének 86. évében a bánffyhunyadi születésű Buzás Pál zongoraművész, tanár, karnagy és népzenegyűjtő, az erdélyi zenei élet, a magyar kulturális élet meghatározó személyisége – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
Március 31-én mutatják be a Szent Anna-tó legendája című zenés mesét Csurulya Csongor rendezésében a Békéscsabai Jókai Színházban.
Az erdélyi magyar társulatok gazdag programmal ünneplik a világszerte március 27-én szervezett színházi világnapot.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház neves színművésze, egykori igazgatója, Nemes Levente idén megkapta a Kossuth-díjat. De mit jelent számára ez az elismerés? Hogyan látja a művészet és a színház szerepét a változó világban?
Március 25., Bartók Béla zeneszerző születésnapja lehet ezentúl a magyar zene napja.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházban a közönség hétfőn, március 24-én 19 órától idén először láthatja a Madarak című produkciót.
szóljon hozzá!