2010. január 05., 09:362010. január 05., 09:36
Berettyóújfalu polgármesterétől, Szeifert Ferenctől megtudtuk: a két város tizedik alkalommal ünnepel együtt. Újfaluban január 19-én három nagyváradi diákcsapat méri össze helytörténeti tudását az ottaniakkal – a vetélkedőn tavaly még csak a magyarországi hetedikesek és nyolcadikosok vettek részt.
Huszadikán váradi művész állítja ki munkáját a Hajdú-Bihar megyei városban, este Wass Albert A funtineli boszorkány című regényéből készült színielőadást tekinthetik meg a nézők, másnap pedig a Ghymes együttes lép fel. Nagyváradon már 18-án kezdetét veszi az ünneplés: S. Németh Katalin váradi műemlékvédő egyesületről írt kötetét mutatják be délután ötkor a Lorántffy Zsuzsanna Református Központban, másnap pedig a Partiumi Keresztény Egyetemen nyílik képzőművészeti kiállítás.
21-én az Ady Endre Gimnázium dísztermében Pomogáts Béla irodalomtörténész tart előadást, majd Meleg Vilmos színművész adja elő irodalmi műsorát. A díszelőadásra a magyar kultúra napján, pénteken kerül sor a filharmónia dísztermében, ám a fellépő kiléte egyelőre meglepetés. Ekkor adják át a Magyar Kultúráért díjakat, amelyeket a Bihar megyei RMDSZ, illetve több civil szervezet képviselőiből alakuló bizottság ítél oda.
Az RMDSZ nagyváradi, Sas-palotabeli székházában egészen 18-áig várják a javaslatokat: bárki ajánlhat egy személyt vagy civil szervezetet, amely elnyerheti a három emlékplakett vagy az öt díszoklevél egyikét. A gálán életműdíjat is átadnak – mondta el Biró Rozália, Nagyvárad alpolgármestere. A rendezvénysorozat január 23-án, a Tibor Ernő Galériában szervezett tárlattal zárul.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.