2010. január 20., 09:192010. január 20., 09:19
A Fazakas Misi ötletére improvizált Részletek a bolyongás meséiből című előadást három éve játsszák, eddig több mint 250 alkalommal mutatták be. A kísérleti produkciót több belföldi és nemzetközi elismeréssel díjazták.
Fazakas Misi elmondta, az előadás egyre ismertebb, több fesztiválra hívják meg őket. Így jutottak el tavaly a bécsi ifjúsági világfesztiválra, ott tetszett meg a szemléletmódjuk, a játékuk a bangkoki Moradokmai Színházi Központ és Iskola vezetőjének. Chang Chandruang tavaly nyáron az Osonó vezetőjét és asszisztensét hívta meg műhelymunkára, majd az év elejére az egész társulatot.
Az Osonó Színházműhely 14 tagja január 23 Athénből repül Thaiföldre, részt vesznek a Patumthani Nemzetközi Színházi Fesztiválon Románia, sőt Kelet-Európa képviselőjeként. Ezt követően vendéglátóik szervezésében thaiföldi turnére indulnak, hét helyszínen 14 alkalommal mutatják be a produkciót, többek között egy fiatalkorúak börtönében, 150 elítélt előtt is fellépnek.
A csoport vezetője szerint a kulturális különbözőségek megtapasztalása új lehetőségeket nyithat meg a színjátszó csoport tagjai előtt. A thaiföldi utazás költségének (összesen 40 ezer lej) negyedét támogatók ajánlották fel, a többit zsebből fizették ki a csoport tagjai, bízva abban, hogy a sepsiszentgyörgyi önkormányzathoz, az oktatási és a művelődési minisztériumhoz benyújtott pályázataikból megtérül a pénz.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.