Frappáns megnyitóval és egy koprodukciós előadás bemutatójával kezdődött el vasárnap este a 9. Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó, azaz közismertebb nevén a TESZT.
2016. május 23., 18:362016. május 23., 18:36
A Csiky Gergely Állami Magyar Színház által minden májusban megszervezett fesztivál megnyitóján Balázs Attila, az intézmény és a rendezvény igazgatója (képünkön jobbra) elmondta, míg kezdetben elsősorban a szűk régió szerintük fontosabb színházi eseményeinek keresztmetszetével találkozhatott a közönség a TESZT-en, addig idén már Portugáliából is érkezik előadás. A nyolcnapos fesztiválon emellett szerb, szlovén, bolgár, horvát, macedón, bosznia-hercegovinai, valamint magyarországi és olasz társulatok előadásait egyaránt láthatja majd a közönség Temesváron.
Az egyre szélesebb nyitás és színházi kitekintés irányába fejlődő fesztivál legfontosabb állandó jellemzője a jelen problémáira való folyamatos reflektálás – mondta el az igazgató. „Például az is a jelennel való szoros kapcsolatunkat jelzi, hogy a város alpolgármestere a kampányidőszakkal járó elfoglaltságai miatt nem tud részt venni a megnyitón” – tette hozzá nevetve Balázs Attila, majd a hagyományokhoz híven gongütéssel nyitotta meg a fesztivált.
A jelenre való éles reflexió jellemezte az est folytatásaként a házigazda temesvári társulat és a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház koprodukciójában bemutatott Magyar című előadást is. Az Urbán András által rendezett produkció provokatív módon kérdez rá a magyar nyelvben és nemzetben való létezés jellemzőire. A hagyományos drámai alaptörténetet és cselekményszálat az előadásban már-már brutálisan erős színpadi képek és a punkzenére emlékeztető hangzásvilág helyettesíti: kitépett és deszkára szegezett (anya)nyelvet látunk, halálra üldözött csodaszarvast, lóháton érkező turulmadarat, szögesdrótnap fényében sütkérező szürkemarha-csordát.
Az előadás a magyar nemzeti identitás meghatározó szimbólumait helyezi új megvilágításba, anélkül, hogy minősítené azokat. A színészek által énekelve-üvöltve a végtelenségig ismételt szavak (magyar, kereszt, jaj) mintha megtisztulnának az őket „terhelő” jelentéstől. Az előadás a saját (nemzeti) identitásunkra való rákérdezés lehetőségét kínálja fel – ha van elég bátorságunk a szembesüléshez.
A fesztivál első napjának levezetéseként a nagykárolyi SPOT Társulat és a budapesti K2 Színház tavaly nyári közös színházi projektjének eredményét ismerhette meg a közönség, mely szintén a magyar(ság) meghatározására tett kísérlet volt. A fiatal alkotócsapat által összeállított produkció a „mi a magyar?” kérdést öt szelíden naiv mese formájában kísérelte meg megválaszolni, érdekes dialógusba kerülve ezáltal a korábban látott előadással. Az évről évre izgalmas színházi alkotásokat összegyűjtő fesztivál erőssége pedig éppen az előadások, alkotók és nézők közti folyamatos párbeszéd- és kérdésfeltevés lehetőségében rejlik.
Balázs Nóra
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
szóljon hozzá!