2009. november 09., 08:572009. november 09., 08:57
A zsűri különdíját Javier Loarte spanyol rendező Martina és a Hold című alkotása kapta, míg az Erdély Televízió díját az iráni Taha Karimi Olaj című filmje nyerte el. A Román Nemzeti Filmintézet díját a spanyol Juan Gautier Nagyvárosi komp című filmje érdemelte ki, míg a művelődési minisztérium oklevelét Santiago Bou Grasso argentin rendező kapta Az alkalmazott című animációjával.
Szépen arattak a magyar produkciók is. A zsűri különdíját Pápai Pici Vallomások című filmjében nyújtott alakításáért Lukáts Andor és Tóth Orsolya nyerte. A Radio România Cultural díját Bertóti Attila Ariadné fonala című animációjának ítélték oda, míg a legjobb diákfilmért járó Simó Sándor-emlékdíj Esztergályos Krisztináé lett, aki a Variációk című alkotással nevezett be.
Az Alter-Native fődíjasát, a Bingót a nézők is nagyon szerették, hisz sokan magukra, családtagjaikra vagy barátaikra ismertek benne. Az alkotó olyan témát járt körül, amely valamilyen formában sokunk életében jelen volt, vagy van. Islamov rövidfilmje arról a meggazdagodási reményről szól, amelyet a nyugati államok táplálnak a volt kommunista tömbből érkező vendégmunkásokban, akik pénzért bármilyen munkát elvállalnak.
És miközben valutájukat kuporgatják, észre sem veszik, hogy nem csupán olcsó munkaerejüket, hanem életük legszebb időszakát, a fiatalságukat bocsátották áruba. A film főhőse, a Bingó nevű fiatalember, otthon hagyva szüleit és öt nővérét, a volt Szovjetunió egyik tagállamából indul szerencsét próbálni Hollandiába. Hogy mire ment a keservesen megszerzett pénzzel, azt a rendező a néző fantáziájára bízza.
A négynapos esemény díszmeghívottja idén Spanyolország volt, ami azt jelentette, hogy a Kultúrpalota kis- és nagytermét benépesítő közönség ezúttal a megszokottnál több spanyol alkotást tekinthetett meg. Amint a szervezők elmondták, jövőre Szlovénia veszi át a stafétát.
Az idei Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztiválra 618 nevezés érkezett 50 országból: Örményországtól az Egyesült Államokig, Argentínától Ausztráliáig, Bangladestől Kuvaitig felkeltette az alkotók érdeklődését a rangos marosvásárhelyi filmmustra. Az előzsűrizést végző szakemberek végül 54 rövidfilmet javasoltak vetítésre.
Mint várható volt, közönségsikert arattak a versenyen kívül vetített nagyjátékfilmek is. A vásárhelyi közönség premierben láthatta a Szíven szúrt országot, a Cozma-gyilkosságról szóló, tavasszal készült dokumentumfilmet, továbbá megnézhette a Kaméleont, a Szindbádot, a Férfimunkát és a számos fesztiválsikert elért Varga Katalint.
A közönség alternatív, zenei szórakoztatása sem maradt el. Ezért az idén a marosvásárhelyi Zakuszka együttes, Beke István Ferenc, Pusztai Antal és a rendezvény visszatérő vendége, Hobo felelt.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.