Műhelymunka. Akik színjátszó programokban vesznek részt, hasznos tapasztalatokkal gazdagodnak
Fotó: Szigligeti Színház
A színház szempontjából is rendkívül hasznos, ha a gyerekek közelebb kerülnek ehhez a világhoz, hiszen színházértő emberekké válhatnak – mondta el a Krónikának Tasnádi-Sáhy Péter színházi rendező, dramaturg, a nagyváradi Szigligeti Színház számos színházi neveléssel foglalkozó programjának mentora. A rendezőt annak kapcsán kérdeztük, hogy tanügyminisztériumi rendelet értelmében drámaórákat tarthatnak jövő tanévtől választható tantárgyként az iskolákban.
2020. október 11., 08:482020. október 11., 08:48
Drámaórákat tarthatnak jövő tanévtől választható tantárgyként a romániai iskolákban – erről írt alá rendeletet Monica Anisie tanügyminiszter. A szaktárca a bukaresti I. L. Caragiale Színház- és Filmművészeti Egyetem javaslatára vezetné be választható tantárgyként a színházművészettel foglalkozó órákat harmadik, negyedik, hatodik, hetedik, valamint kilencedik és tizedik osztályban.
Tasnádi-Sáhy Péter színházi rendező, dramaturg, a nagyváradi Szigligeti Színház több színházi neveléssel foglalkozó programjának mentora, aki immár három éve irányít diákszínjátszó programokat, a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott, a diákok és a színház számára is gyümölcsöző lehet, ha a gyerekek az iskolai keretek közt is ismerkedhetnének a színház világával.
„Az oktatási rendszer nagymértékben túlterhelt, rengeteg a lexikális tudásra összpontosító tantárgy, sokat foglalkoznak természettudományokkal, valamelyest a művészetekkel is. De a tapasztalat azt mutatja:
– fogalmazott Tasnádi-Sáhy Péter.
Kifejtette, azok a testtudatébresztő gyakorlatok, amelyek a diákszínjátszó programok egyik fontos alapját képezik jó esetben, hihetetlen élményt jelentenek a gyerekeknek: egy másfajta öntudatra ébredés lehetőségét kínálják. „A színház szempontjából is rendkívül hasznos, ha a gyerekek közelebb kerülnek ehhez a világhoz, hiszen színházértő emberek nevelődnek. Láttuk, hogy a járványhelyzet korlátozásai miatt fellépett egyfajta színházhiány, a színháznak pedig válaszokat kellett adnia arra, miért van rá szükség. Az értő, színházszerető emberek nézőként is választ tudnak adni erre a kérdésre” – mondta a rendező.
Váradon a diákokat megszólító, több színházi kezdeményezés is létezik: ilyen a Színház az iskolában, iskola a színházban program, a Nagyvárad Táncegyüttes vezetésével működő Ki vagy te, táncszínház? beavató előadássorozat vagy éppen a Bihar megyei amatőr tánccsoportokat és középiskolás diákokat célzó mentori projekt. Tasnádi-Sáhy Péter azt mondta,
„A Szigligeti Színház a Bihar megyei iskolai színjátszó köröket vezető tanárokkal is igyekszik termékeny szakmai kapcsolatot ápolni, de a Reflektor program tervezett négy workshopjából eddig csak kettőt sikerült megtartani neves szakemberek bevonásával, a naptárt sajnos átírta a járvány” – mondta Tasnádi-Sáhy Péter. Kifejtette, azt is májusra tervezték, de határozatlan időre tolódott az első Reflektor fesztivál, ami a Bihar megyében első diákszínjátszó szemle lett volna.
Tasnádi-Sáhy Péter
– fogalmazott Tasnádi-Sáhy Péter. Mint magyarázta, sokszor a gyerekek 6-7 iskolai óra után, délutáni különórák előtt jutnak el a színjátszó foglalkozásokra, és az egy-másfél óra bizony gyakran kevés ahhoz, hogy lassítani tudjanak, önmagukra figyelhessenek. Hozzátette, akárcsak a felnőttek esetében, a gyerekeknél is érvényes, hogy van, akit a színházi világ jobban megragad, és akad, akit kevésbé, de mivel a drámaóra választható tárgy lenne az iskolában, azok jelentkeznének, akiket jobban érdekel.
„Az a tapasztalom, hogy még azok a diákok is, akik bizonytalanok vagy kevésbé érdeklődők, de odakeverednek egy színjátszó programba, hasznos tapasztalatokkal gazdagodnak” – mondta a Krónikának a rendező.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
1 hozzászólás