Műhelymunka. Akik színjátszó programokban vesznek részt, hasznos tapasztalatokkal gazdagodnak
Fotó: Szigligeti Színház
A színház szempontjából is rendkívül hasznos, ha a gyerekek közelebb kerülnek ehhez a világhoz, hiszen színházértő emberekké válhatnak – mondta el a Krónikának Tasnádi-Sáhy Péter színházi rendező, dramaturg, a nagyváradi Szigligeti Színház számos színházi neveléssel foglalkozó programjának mentora. A rendezőt annak kapcsán kérdeztük, hogy tanügyminisztériumi rendelet értelmében drámaórákat tarthatnak jövő tanévtől választható tantárgyként az iskolákban.
2020. október 11., 08:482020. október 11., 08:48
Drámaórákat tarthatnak jövő tanévtől választható tantárgyként a romániai iskolákban – erről írt alá rendeletet Monica Anisie tanügyminiszter. A szaktárca a bukaresti I. L. Caragiale Színház- és Filmművészeti Egyetem javaslatára vezetné be választható tantárgyként a színházművészettel foglalkozó órákat harmadik, negyedik, hatodik, hetedik, valamint kilencedik és tizedik osztályban.
Tasnádi-Sáhy Péter színházi rendező, dramaturg, a nagyváradi Szigligeti Színház több színházi neveléssel foglalkozó programjának mentora, aki immár három éve irányít diákszínjátszó programokat, a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott, a diákok és a színház számára is gyümölcsöző lehet, ha a gyerekek az iskolai keretek közt is ismerkedhetnének a színház világával.
„Az oktatási rendszer nagymértékben túlterhelt, rengeteg a lexikális tudásra összpontosító tantárgy, sokat foglalkoznak természettudományokkal, valamelyest a művészetekkel is. De a tapasztalat azt mutatja:
– fogalmazott Tasnádi-Sáhy Péter.
Kifejtette, azok a testtudatébresztő gyakorlatok, amelyek a diákszínjátszó programok egyik fontos alapját képezik jó esetben, hihetetlen élményt jelentenek a gyerekeknek: egy másfajta öntudatra ébredés lehetőségét kínálják. „A színház szempontjából is rendkívül hasznos, ha a gyerekek közelebb kerülnek ehhez a világhoz, hiszen színházértő emberek nevelődnek. Láttuk, hogy a járványhelyzet korlátozásai miatt fellépett egyfajta színházhiány, a színháznak pedig válaszokat kellett adnia arra, miért van rá szükség. Az értő, színházszerető emberek nézőként is választ tudnak adni erre a kérdésre” – mondta a rendező.
Váradon a diákokat megszólító, több színházi kezdeményezés is létezik: ilyen a Színház az iskolában, iskola a színházban program, a Nagyvárad Táncegyüttes vezetésével működő Ki vagy te, táncszínház? beavató előadássorozat vagy éppen a Bihar megyei amatőr tánccsoportokat és középiskolás diákokat célzó mentori projekt. Tasnádi-Sáhy Péter azt mondta,
„A Szigligeti Színház a Bihar megyei iskolai színjátszó köröket vezető tanárokkal is igyekszik termékeny szakmai kapcsolatot ápolni, de a Reflektor program tervezett négy workshopjából eddig csak kettőt sikerült megtartani neves szakemberek bevonásával, a naptárt sajnos átírta a járvány” – mondta Tasnádi-Sáhy Péter. Kifejtette, azt is májusra tervezték, de határozatlan időre tolódott az első Reflektor fesztivál, ami a Bihar megyében első diákszínjátszó szemle lett volna.
Tasnádi-Sáhy Péter
– fogalmazott Tasnádi-Sáhy Péter. Mint magyarázta, sokszor a gyerekek 6-7 iskolai óra után, délutáni különórák előtt jutnak el a színjátszó foglalkozásokra, és az egy-másfél óra bizony gyakran kevés ahhoz, hogy lassítani tudjanak, önmagukra figyelhessenek. Hozzátette, akárcsak a felnőttek esetében, a gyerekeknél is érvényes, hogy van, akit a színházi világ jobban megragad, és akad, akit kevésbé, de mivel a drámaóra választható tárgy lenne az iskolában, azok jelentkeznének, akiket jobban érdekel.
„Az a tapasztalom, hogy még azok a diákok is, akik bizonytalanok vagy kevésbé érdeklődők, de odakeverednek egy színjátszó programba, hasznos tapasztalatokkal gazdagodnak” – mondta a Krónikának a rendező.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
1 hozzászólás