2009. június 15., 10:532009. június 15., 10:53
A nagyváradi színház Szigligeti Társulata Ödön von Horváth Kasimir és Karoline című darabjával búcsúzott az évadtól – a darab története az 1932-es Oktoberfesten, októberi mulatságon játszódik, s furcsábbnál furcsább karaktereket vonultat fel: cirkuszi látványosságként mutogatott torz embereket, ezenkívül szakállas nő, bulldogfejű férfi, sziámi ikerpár parádézik a színpadon.
A színészek úgy vélik, ez az előadás az első lépések egyikét jelenti azon az úton, amelyen új művészeti igazgatójuk, Dimény Levente segítségével készülnek elindulni. Az előadás utáni fórumot Simon Judit újságíró vezette, aki terveiről kérdezte a frissen beiktatott igazgatót. „A művész terveinek az álmokat kell szolgálniuk” – mondta Dimény, aki a mostanihoz hasonló modern darabokat szeretne műsorra tűzni.
Úgy fogalmazott, hogy bár a színházépület használhatatlansága nehézségeket okoz, ebből előnyt próbálnak kovácsolni a továbbiakban, s néhány kevéssé megszokott produkcióval is jelentkeznek majd. Ugyanakkor vígjátékokat, ifjúsági darabokat is műsorra tűznek, és nem mondanak le a már nagy hagyományú szilveszteri kabaréról sem. Meleg Vilmos volt igazgató reméli, megmarad minden, ami eddig jó volt a társulatban, de nyilvánvaló, hogy a fiatal művészek a jövőben teljesen más színházi nyelvet beszélnek majd.
Mindannyian egyetértettek abban, hogy a Kasimir és Karoline próbái alatt, Anca Bradu rendezőnő vezetésével az eddigieknél is erősebben összekovácsolódott a társulat. „Azóta egyre jobban élvezzük a közös munkát” – mondta Kovács Levente színművész. Kardos M. Róbert úgy fogalmazott, hogy most váltak igazi csapattá. Az előadás díszletei Anca Bradu rendező megfogalmazása szerint inkább installációként, mintsem hagyományos díszletként hatnak, színház hiányában a filharmónia termét teljes egészében kihasználják.
A Karoline-t alakító Gajai Ágnes azt mondta, ezzel az előadással olyasmi kezdődött el, amit már régóta szerettek volna megvalósítani a társulatban, s arra kérte a közönséget, legyen mellettük a következő időszakban is. „Most elindultunk valamerre, lehet, hogy fejjel a falnak, de tartsanak velünk!” – mondta befejezésül Dimény Levente.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.