Az eltûnt katona címû kétnapos konferencián ugyanis magyarországi és erdélyi néprajzkutatók tudományos közlései, könyv- és folyóirat-bemutatói, filmvetítései azt támasztották alá: a katonai szolgálat, a velejáró mindenkori harci események és a hadifogság a lepergett évtizedek, sõt évszázadok dacára a ma kutatója számára is rengeteg titkot rejt még. A Honismeret folyóirat katonai hagyományokkal foglalkozó különszámát bemutató Halász Péter fõszerkesztõ és folklórkutató meg is jegyezte, hogy a magyarországi önkéntes néprajzi gyûjtõk legutóbbi tanácskozásán meglepõen nagy érdeklõdés mutatkozott a „sok könnyet, szenvedést, de dicsõséget is magában hordozó, közel százötven éves magyar sorkatonaság tárgyi és szellemi öröksége iránt\". A két nap alatt bemutatott háromtucatnyi elõadás ebbe a hagyatékba nyújtott betekintést. Megelevenedtek a 17–19. századi magyar költészet katonaábrázolásai és -attitûdjei, az ismertetett naplórészletekbõl, visszaemlékezés-töredékekbõl és katonakölteményekbõl kirajzolódott az a sors, amely például az elsõ és második világháborúban, de a kommunizmus idején a néphadseregben szolgáló magyar katonának jutott osztályrészül. Elhangzott: a magyar katona soha nem szakadt el családjától, otthonától, a gazdaságtól, a jószágtól, hanem több ezer kilométeres távolságból is együtt élt övéivel. Filmvetítéses elõadásában Karácsony Molnár Erika magyarországi néprajzkutató arra a humorra hívta fel a figyelmet, amellyel az emberek nagy része a háború, illetve fogság viszontagságait kifigurázva tudják elmesélni. A történtek tényszerû feltárásáról tanúskodik az a két könyv, amelyet a KJNT székházában mutattak be a kétnapos tanácskozáson. A második világháborús hadifogolytáborok és a sztálini lágerek folklórjából ízelítõt nyújtó – Vasvári Zoltán társszerzõvel írt, és 2006-ban kiadott – Áldozatok címû könyvét Küllõs Imola budapesti egyetemi tanár, kutató ismertette. Benkõ Levente és Papp Annamária bemutatták a csíkszeredai Pallas–Akadémia gondozásában néhány hete megjelent Magyar fogolysors a második világháborúban címû kétkötetes munkájukat, az elsõ olyan erdélyi kísérletet, amely élõ visszaemlékezések, naplófeljegyzések és levéltári források összevetésével próbál képet nyújtani arról, hogy milyen sorsban osztoztak a magyar hadifoglyok és internáltak szovjetunióbeli, romániai, de nyugati fogolytáborokban is.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.