Fotó: Teatrul Szigligeti Szinhaz
A város színjátszásának történetét bemutató kiállítás nyílt hétfőn a nagyváradi színház emeleti páholyzsebeiben berendezett kiállítóterekben.
2022. december 20., 20:002022. december 20., 20:00
2022. december 20., 21:072022. december 20., 21:07
A Zenei és színházi emléktöredékek. Levéltári kincsek Nagyvárad kulturális örökségéből című tárlat anyaga román, magyar és német nyelvű eredeti dokumentumokból, kottákból, plakátokból, szövegkönyvekből, jegyzőkönyvekből és egyéb iratokból áll, amelyek közül a legrégebbiek a 19. század közepéről származnak, amikor a váradi magyar nyelvű színjátszás jellemzően a Fekete Sas Szálló termében zajlott.
A színháztörténeti kiállítás a Bihar Megyei Levéltár, a Szigligeti Színház, a Regina Maria Színház közreműködésével jött létre, amelynek a Várad kulturális múltját megismertető tárlat mellett másik pozitív hozadéka, hogy a megállapodás értelmében könnyebbé válik a kutatók számára a váradi színházi élettel kapcsolatos archív dokumentumokhoz való hozzáférés.
Philther-elemzések című tanulmánykötet, amelyhez a teátrum saját levéltárának gyűjteményét is használták a szerzők. „Éppen ezért fontos és hasznos az együttműködés, hogy az állami levéltárban őrzött, korábban nem kutatott anyagokat is egyszerűbben tanulmányozhatják majd mindazok, akik a témával kapcsolatban végeznek kutatást” – mondta a főigazgató.
Fotó: Teatrul Szigligeti Szinhaz
Elisabeta Pop színikritikus, a váradi színház egykori irodalmi titkára személyes élményeit felidézve mesélte el, hogy a rendszerváltás előtt milyen körülményes volt a levéltári anyagokhoz való hozzáférés, majd Nagy Mihály, a Bihar Megyei Levéltár munkatársa ismertette a kiállításon látható érdekességeket. Mihai Georgiță, az Állami Levéltár Bihar megyei kirendeltségvezetője elmondta,
A tárlat január közepéig látogatható a színház emeleti körfolyosójának két végében található kiállítóterekben (páholyzsebekben) a magyar és a román színház előadásai előtt és a szünetekben, illetve szervezett színházlátogatások alkalmával.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!