Fotó: Teatrul Szigligeti Szinhaz
A város színjátszásának történetét bemutató kiállítás nyílt hétfőn a nagyváradi színház emeleti páholyzsebeiben berendezett kiállítóterekben.
2022. december 20., 20:002022. december 20., 20:00
2022. december 20., 21:072022. december 20., 21:07
A Zenei és színházi emléktöredékek. Levéltári kincsek Nagyvárad kulturális örökségéből című tárlat anyaga román, magyar és német nyelvű eredeti dokumentumokból, kottákból, plakátokból, szövegkönyvekből, jegyzőkönyvekből és egyéb iratokból áll, amelyek közül a legrégebbiek a 19. század közepéről származnak, amikor a váradi magyar nyelvű színjátszás jellemzően a Fekete Sas Szálló termében zajlott.
A színháztörténeti kiállítás a Bihar Megyei Levéltár, a Szigligeti Színház, a Regina Maria Színház közreműködésével jött létre, amelynek a Várad kulturális múltját megismertető tárlat mellett másik pozitív hozadéka, hogy a megállapodás értelmében könnyebbé válik a kutatók számára a váradi színházi élettel kapcsolatos archív dokumentumokhoz való hozzáférés.
Philther-elemzések című tanulmánykötet, amelyhez a teátrum saját levéltárának gyűjteményét is használták a szerzők. „Éppen ezért fontos és hasznos az együttműködés, hogy az állami levéltárban őrzött, korábban nem kutatott anyagokat is egyszerűbben tanulmányozhatják majd mindazok, akik a témával kapcsolatban végeznek kutatást” – mondta a főigazgató.
Fotó: Teatrul Szigligeti Szinhaz
Elisabeta Pop színikritikus, a váradi színház egykori irodalmi titkára személyes élményeit felidézve mesélte el, hogy a rendszerváltás előtt milyen körülményes volt a levéltári anyagokhoz való hozzáférés, majd Nagy Mihály, a Bihar Megyei Levéltár munkatársa ismertette a kiállításon látható érdekességeket. Mihai Georgiță, az Állami Levéltár Bihar megyei kirendeltségvezetője elmondta,
A tárlat január közepéig látogatható a színház emeleti körfolyosójának két végében található kiállítóterekben (páholyzsebekben) a magyar és a román színház előadásai előtt és a szünetekben, illetve szervezett színházlátogatások alkalmával.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!