Fotó: Tőkés Hunor
2018. október 27., 14:232018. október 27., 14:23
2018. október 27., 15:432018. október 27., 15:43
Megnyitották Kolozsváron Darvay Tünde kiállítását, aki a Bihar megyei Monospetriben született, és Amerikából nemrégiben költözött vissza a kincses városba. A látogatók 22 kevert technikával készült képet nézhetnek meg a Bohémia – pár méterrel a világ fölött című tárlat részeként november 17-éig hétköznaponként 10 és14 óra között, a Korunk Stúdiógalériájában, a Rákóczi út (Eremia Grigorescu) 52-es szám alatt.
Fotó: Tőkés Hunor
Darvay tanulmányait a kolozsvári Művészeti Akadémián végezte el, ezután költöztek ki férjével az Egyesült Államokba. Mint a Krónikának elmondta, férje Amerikában járt egyetemre, majd tanítani kezdett. Közben az alkotó Napocska művésznéven festett, rendszeresen kiállított, és tizenhárom év után a kincses városba költözött haza családjával. A festő 80%-ra becsülte az újonnan, Kolozsváron elkészített képeket, de olyan alkotásokat is láthatunk a kiállításon, amelyek Amerikában készültek.
Fotó: Tőkés Hunor
Karácsonyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke a megnyitón elhangzott méltatásában úgy fogalmazott:
Fotó: Tőkés Hunor
A felszínt pásztázó tekintet első következtetése, hogy minden rendben. Ugyan akad itt némi feszültség, játékosság, a nem evilági dolgok felé kacsintgató gesztus, de tulajdonképpen a hétköznapokat látjuk. Csak annyi történt, hogy a szürkét szelíden átszínezte a szerző. Tetten érhető szinte minden képen, hogy az alkotójuk a jelenvaló világra és a túlvilágra is egyaránt figyel, ahogyan a megidézett és felvállalt nagy elődökre is.
„A békésen szundikáló óra egyszerre csörgő- és zsebóra, két időbeni sík, két formai állapot között létezik, amely jellemzi a tárlat teljes anyagát. Az erős, mégis sejtelmes színvilág mindegyre ráébreszti a nézőjét arra, hogy a szín nem más, mint megtört fény. De szerencsére, ami leülepszik bennünk, az már csak derű és csendes öröm” – mutatott rá a költő.
A Madártávlatból című alkotás
Fotó: Tőkés Hunor
Karácsonyi szerint a festményeken ábrázolt pipázó róka, létra lábú óriás, olvadozó óra eddig mind szürkén lakozott a valóságban. Darvay Tünde pedig felemelte ezeket, és otthonossá tette a tárlat látogatói számára. A világosság érzését azonban gyakran felülírja, hiszen a képeken szárnyként is ábrázolt kezek nem minden esetben érhetnek célt.
– jegyezte meg a költő.
A pénz idő
Fotó: Tőkés Hunor
Darvay Tünde a Krónikának elmondta, művészetébe szereti bevinni a talált tárgyakat, hiszen ezeknek történetük van, amit csak tovább kell gondolni. „A tárlat képei közül legalább hét ilyen bútordarab vagy tányéralátét van” – jegyezte meg a szerző. Napocska kevert technikával elkészített festményeknek nevezte meg alkotásait, nem véletlenül. Nemcsak festékkel készíti őket, hanem papírt, csipkét, mozaikot ragaszt rájuk. De vésés és a szobrászkrém segítségével is többdimenzióssá teszi őket, illetve rámát használ, hogy a képek ne zártak legyenek.
Tó tükrében, Víz alatti világ
Fotó: Tőkés Hunor
„A múzeumok sterilitását bár megértem, viszont az Érints meg című amerikai kiállításomon többen elmondták, hogy miután megérintették a képeimet, teljesen másképp érzékelték a teret” – mondta Darvay Tünde.
Tőkés Hunor
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
A Csík Zenekar egyik alapítója, névadója, Csík János úgy döntött, hogy 2025-től nem vesz részt a rendszerszintű együtt muzsikálásban – közölte az együttes.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház kilencedik alkalommal szervezi meg az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált; idén a rangos eseményre november 3-17. között kerül sor.
szóljon hozzá!