Fotó: Tőkés Hunor
2018. október 27., 14:232018. október 27., 14:23
2018. október 27., 15:432018. október 27., 15:43
Megnyitották Kolozsváron Darvay Tünde kiállítását, aki a Bihar megyei Monospetriben született, és Amerikából nemrégiben költözött vissza a kincses városba. A látogatók 22 kevert technikával készült képet nézhetnek meg a Bohémia – pár méterrel a világ fölött című tárlat részeként november 17-éig hétköznaponként 10 és14 óra között, a Korunk Stúdiógalériájában, a Rákóczi út (Eremia Grigorescu) 52-es szám alatt.
Fotó: Tőkés Hunor
Darvay tanulmányait a kolozsvári Művészeti Akadémián végezte el, ezután költöztek ki férjével az Egyesült Államokba. Mint a Krónikának elmondta, férje Amerikában járt egyetemre, majd tanítani kezdett. Közben az alkotó Napocska művésznéven festett, rendszeresen kiállított, és tizenhárom év után a kincses városba költözött haza családjával. A festő 80%-ra becsülte az újonnan, Kolozsváron elkészített képeket, de olyan alkotásokat is láthatunk a kiállításon, amelyek Amerikában készültek.
Fotó: Tőkés Hunor
Karácsonyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke a megnyitón elhangzott méltatásában úgy fogalmazott:
Fotó: Tőkés Hunor
A felszínt pásztázó tekintet első következtetése, hogy minden rendben. Ugyan akad itt némi feszültség, játékosság, a nem evilági dolgok felé kacsintgató gesztus, de tulajdonképpen a hétköznapokat látjuk. Csak annyi történt, hogy a szürkét szelíden átszínezte a szerző. Tetten érhető szinte minden képen, hogy az alkotójuk a jelenvaló világra és a túlvilágra is egyaránt figyel, ahogyan a megidézett és felvállalt nagy elődökre is.
„A békésen szundikáló óra egyszerre csörgő- és zsebóra, két időbeni sík, két formai állapot között létezik, amely jellemzi a tárlat teljes anyagát. Az erős, mégis sejtelmes színvilág mindegyre ráébreszti a nézőjét arra, hogy a szín nem más, mint megtört fény. De szerencsére, ami leülepszik bennünk, az már csak derű és csendes öröm” – mutatott rá a költő.
A Madártávlatból című alkotás
Fotó: Tőkés Hunor
Karácsonyi szerint a festményeken ábrázolt pipázó róka, létra lábú óriás, olvadozó óra eddig mind szürkén lakozott a valóságban. Darvay Tünde pedig felemelte ezeket, és otthonossá tette a tárlat látogatói számára. A világosság érzését azonban gyakran felülírja, hiszen a képeken szárnyként is ábrázolt kezek nem minden esetben érhetnek célt.
– jegyezte meg a költő.
A pénz idő
Fotó: Tőkés Hunor
Darvay Tünde a Krónikának elmondta, művészetébe szereti bevinni a talált tárgyakat, hiszen ezeknek történetük van, amit csak tovább kell gondolni. „A tárlat képei közül legalább hét ilyen bútordarab vagy tányéralátét van” – jegyezte meg a szerző. Napocska kevert technikával elkészített festményeknek nevezte meg alkotásait, nem véletlenül. Nemcsak festékkel készíti őket, hanem papírt, csipkét, mozaikot ragaszt rájuk. De vésés és a szobrászkrém segítségével is többdimenzióssá teszi őket, illetve rámát használ, hogy a képek ne zártak legyenek.
Tó tükrében, Víz alatti világ
Fotó: Tőkés Hunor
„A múzeumok sterilitását bár megértem, viszont az Érints meg című amerikai kiállításomon többen elmondták, hogy miután megérintették a képeimet, teljesen másképp érzékelték a teret” – mondta Darvay Tünde.
Tőkés Hunor
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!