A Cintányéros cudar világ látványos kavalkádjában világhírű zenék, egyedi koreográfi ák szerepelnek
Fotó: Tamási Áron Színház
Nagy sikerű előadásokat visznek színre az év utolsó napjaiban a magyar társulatok: Székelyudvarhelyen, Marosvásárhelyen, Szatmárnémetiben, Nagyváradon és Sepsiszentgyörgyön is ígéretes produkciókkal várják a közönséget hétfőn és kedden este.
2019. december 30., 08:582019. december 30., 08:58
2019. december 30., 09:002019. december 30., 09:00
A román drámaírás egyik legünnepeltebb és legtöbbet játszott alkotója, I. L. Caragiale komédiájával búcsúztatja az óévet a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. Az elnökválasztásokat érintő évadban különös aktualitással bíró,
„I. L. Caragiale darabjának fordításait átdolgoztuk, hogy a korrupció és az érdekemberek a legjobb színben tűnhessenek fel. A valóságunk ihlette, de konkrétan senkire nem mutogatunk ujjal. Mert végül is miénk a felelősség, hogy kivel engedjük képviseltetni magunkat a közéletben. Ebben a zenés (!) vígjátékban (?) kisember és nagyember, román és magyar, nő és férfi, politikus és (nem) politizáló választópolgár egyszerre van színpadon, és a legszimpatikusabb énjüket mutatják” – vallja Győrfi Kata, az előadás dramaturgja.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház egy újabb francia komédia színrevitelével kívánja megörvendeztetni a mélyen tisztelt közönséget.
Lucienne, Vatelin felesége kapós nő, egyszerre próbálja őt megszerezni férje nős barátja, Pontagnac és a nőcsábász Rédillon. A nő azonban hű férjéhez, soha nem csalná meg őt mindaddig, míg ez fordítva meg nem történne. Az udvarlók legnagyobb szerencséjére épp ekkor jelenik meg a színen Maggie, akivel a férjnek egykor Londonban viszonya volt. Innen kezdődően a bohózatban feje tetejére áll a világ: némi zsarolás, számos hazugság, váratlan helyzetek, felfokozott ritmus, és kész is a káosz.
Georges Feydeau a 19–20. századforduló egyik legsikeresebb francia vígjátékszerzője, a korabeli vaudeville műfajának megújítója. Műveinek fő jellemzői a pergő ritmus, a kiszámított, pontos szerkesztés, szatirikus ábrázolásmód. A szürrealista és abszurd dráma előfutárának is tartják.
A hülyéje bohózat cselekményét számos hazugság, váratlan helyzetek alakítják
Fotó: Bereczky Sándor
Minden évben nagy érdeklődés övezi a Harag György Társulat óévbúcsúztató előadásait, s ez valószínűleg így lesz idén is:
Ray Cooney neve ismerős lehet a szatmári közönség számára, ő írta például a bonyodalmakban és nevettető szituációkban bővelkedő Család ellen nincs orvosság című darabot, de az ő nevéhez fűződik például A miniszter félrelép című darab is, melynek filmes változata hatalmas siker volt bő két évtizeddel ezelőtt.
Ray Cooney brit drámaíró Pénz az égből című bohózatában a középkorú Henry Perkins kishivatalnok születésnapi vacsorájára igyekszik haza, és a vonatról leszállva valaki másnak a táskáját veszi fel, amiben a szendvicse helyett vastag pénzkötegeket talál. Ez a temérdek pénz egyértelműen egy bűncselekményhez köthető, így Henry elhatározza, hogy lelép vele, még mielőtt a rendőrség meggyanúsítaná.
Azonban előreláthatatlan események sora keresztezi a menekülni vágyó főhőst, és a félreértések hálójából a maffia, a rendőrség, a haszonleső hivatalnokok, irigykedő barátok, rokonok nem engedik kiszabadulni. Ezeket a már-már abszurd helyzeteket rendkívüli humor kíséri, és ebben a kavalkádban pedig könnyű megfeledkezni arról, hogy mi elől és milyen indíttatásból menekül. A hazugság eredménye pedig az önkép és a többiekhez fűződő viszonyok torzulásához vezet.
Jacobi Viktor világhírű operettjével, a Sybill-lel köszönti az új évet a nagyváradi Szigligeti Színház:
Az előadás cselekménye a mesés orosz télbe kalauzol minket: valahol a cári Oroszországban egy kisváros népe lázban ég. A Grand Hotelben összegyűlt vendégek a nagyhercegnő érkezését várják. Kivéve Sybill. A híres francia színésznő szentpétervári turnéjáról menekült ide egy jövő nélküli szerelem elől. Petrov hadnagy a katonai szolgálat elől menekült, hogy Sybill-lel lehessen. Most már együtt kell menekülni az elfogatóparancs elől. És ha Sybill menekül, vele menekül Poire, az impresszáriója és annak felesége, Charlotte is.
A szerelmesek Párizsban új életet kezdhetnének, ha nem érkezne meg idő előtt a kormányzó. A szorult helyzetben nincs más megoldás, játszani kell, Sybill a nagyhercegnő szerepében találja magát. A váratlanul betoppanó nagyherceg pedig örömmel vesz részt a játékban. A báli forgatagban mindenki átváltozik, mindenki szerepet játszik, a párok felcserélődnek, az elfojtott vágyak felszínre kerülnek. És egyre nehezebb eldönteni, hol ér véget a játék, és hol kezdődik a valóság.
A Cintányéros cudar világ látványos kavalkádjában világhírű zenék, egyedi koreográfi ák szerepelnek
Fotó: Tamási Áron Színház
Kánkántáncosnők, a bécsi keringő mesterei, tüzes spanyol dámák, muzsikus cigányok, a revük tollas csillogó nagyasszonyai, parasztlánykák és csikósok várják az operettkedvelőket a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban.
A több mint 10 éve alakult Monarchia Operett céljául tűzte ki a világhírű, hungarikumnak számító magyar operett hagyományainak megőrzését, népszerűsítését, de a mai kor igényeihez alkalmazkodva fiatalos lendülettel, energiával telített látványos produkciókat állít színpadra. Ötvözi a folklórt, a revüt, különböző táncstílusokat, de mindezt úgy teszi, hogy közben megőrzi a klasszikus operett alapjait, hagyományait, értékeit.
A Cintányéros cudar világ látványos kavalkádjában világhírű zenék, egyedi koreográfiák, magas szinten képzett szólisták, táncosok, zenészek és az operetthez nélkülözhetetlen pompa ígér felejthetetlen szórakozást, melyben minden közönségréteg megtalálhatja a kedvérevalót.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
szóljon hozzá!