Az udvarhelyi színház és néptáncműhely elmúlt 25 évét eleveníti fel a kiállítás, amelyen plakátok, fényképek, jelmezek, kellékek, emléktárgyak tekinthetőek meg
Fotó: Tomcsa Sándor Színház /Facebook
Alapítása óta, az elmúlt negyedszázad alatt voltak nehéz mozzanatok a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház életében, de örömmel nyugtázható, hogy a teátrum és a szintén 25 éve alakult Udvarhely Néptáncműhely szerves részét képezi a város közösségi, kulturális életének – összegzett a Krónika megkeresésére Nagy Pál színházigazgató. November 19-ig az elmúlt évtizedeket megidéző, tárgyi emlékeket felsorakoztató kiállítás tekinthető meg a két intézmény múltjáról, november 23-án pedig a Parasztopera című előadás premierjével ünnepelnek.
2023. november 07., 18:472023. november 07., 18:47
Az egész évad során több eseménnyel is ünnepli születésnapját a negyedszázaddal ezelőtt indult székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, valamint az Udvarhely Néptáncműhely. Nagy Pál a Tomcsa Sándor Színház igazgatója a Krónika megkeresésére összegezte az elmúlt 25 évet, mint fogalmazott,
Az udvarhelyi színház és néptáncműhely elmúlt 25 évét eleveníti fel a kiállítás, amelyen plakátok, fényképek, jelmezek, kellékek, emléktárgyak tekinthetőek meg
Fotó: Tomcsa Sándor Színház /Facebook
Falak közül kilépő színház, különleges élmények
„Úgy döntöttünk, hogy közösen szervezzük a jubileumot. 1998. november 6-én tartotta a színház az első bemutatóját. Most a jubileumra a Parasztopera bemutatójával készülünk november 23-ra, 19-én pedig egy gálaműsort tartunk” – emelte ki az intézmény vezetője. Arra is kitért, november 5-én nyílt és 19-ig látogatható a a Művelődési Ház koncerttermében a gyűjteményes kiállításuk: az anyag egy része a táncműhely, másik része a színház elmúlt 25 évének a felelevenítése: plakátok, fényképek, jelmezek, kellékek, emléktárgyak láthatóak a tárlaton. „A kiállítást a társulat színészei kezdeményezték, Fincziski Andrea színművész a főszervező. Tulajdonképpen az egész évadot a jubileumnak szenteljük, több eseménnyel is is adózunk, eleve úgy is kezdtük az évadot, és folyamatosan lesznek rendezvények, amikkel igyekszünk utalni az elmúlt 25 évre” – emelte ki az intézmény vezetője.
Fotó: Tomcsa Sándor Színház /Facebook
A színházat 2005 óta vezető Nagy Pált arra kértük, összegezze az elmúlt negyedszázadot oly módon, hogy emelje ki, mely események, mozzanatok voltak a legjobb, illetve a legrosszabb emlékűek a társulat életében – elég csak arra gondolni, hogy ebben az évben fenyegető árnyként sejlett fel, hogy a kormány intézkedései miatt megszorításokat harangoztak be az önkormányzati fenntartású intézmények ellehetetlenítése kapcsán.
Fotó: Tomcsa Sándor Színház /Facebook
Hozzátette, ezeken a nehézségeken azonban szerencsére túljutott a színház, amelynek tevékenysége már szervesen beilleszkedett a város közösségi körforgásába, kulturális életébe. „Hogy mi volt a legjobb, arról mindenkinek szubjektív lehet a véleménye. Egyébként maga az a tény, hogy 25 éves születésnapot ünnepelhet egy színház, nagy teátrumok esetében nem számít sok időnek, de számunkra, udvarhelyiek számára nagyon fontos a színház, és reméljük száz év múlva is működni fog” – fogalmazott Nagy Pál. Hozzátette, a legjobb pillanatok azok voltak, amikor különleges élményeket nyújthattak a közönségnek, ilyenek a Forradalom.ma elnevezésű, március 15-i szabadtéri performanszok, vagy amikor alternatív helyszínekre „költözött” ki a színház: például a pandémia alatt boltok kirakataiba.
Fotó: Tomcsa Sándor Színház /Facebook
Balladisztikus történet opera formában
A Tomcsa Sándor Színház és az Udvarhely Néptáncműhely közös zenés, nagyszínpadi produkciójával ünneplik a jubileumot november 23-án: a Darvas Benedek – Pintér Béla műve alapján készült Parasztopera című produkció rendezője és koreográfusa Györfi Csaba. Amint az előadás ismertetőjében szerepel, Pintér Béla Parasztoperájának lényege nagyon is ősi. A sorsot boncolgató archaikus történet a görög tragédiák hangulatvilágát idézi. Egy múltbeli tett a sorsod alakítójává válik. Egy nap, egy esküvő története, mely az emberi lényt szánalmasan vicces és felemelően tragikus voltában ábrázolja. Egyszerre szép, csúnya, felemelő, megalázó, komikus és tragikus. Tragikomikus.
Próbafotó a Parasztopera című előadásról, a premiert november 23-án tartja az udvarhelyi színház
Fotó: Tomcsa Sándor Színház /Facebook
„A Parasztoperában egy balladisztikus történetet dolgoztunk fel opera formában.
Bocsássák meg nekem, ha egyelőre csak annyit árulok el belőle, hogy lesz benne néhány boldogtalan sorsú ember, szenvedély, humor, vérfertőzés és gyilkosság. Akinek tetszik, nézze meg többször is! Akinek nem tetszik, nézesse meg magát!” – idézi a színház közleménye Pintér Bélát.
Fotó: Tomcsa Sándor Színház /Facebook
Az udvarhelyi színház részletes műsora a szinhaz.ro honlapon található. Amint az intézmény honlapján szerepel, a teátrum évadonként mintegy 5–6 saját bemutatóval jelentkezik, továbbá az ország különböző részeiből hív vendégelőadásokat, emellett drámafesztivállal, felolvasószínházi előadásokkal, gyerekprogramokkal és egyéb rendezvényekkel igyekszik minél gazdagabbá tenni a térség kulturális felhozatalát. A Tomcsa Sándor Színház – akkor még a Művelődési Ház tagozataként – 1998. november 6-án tartotta nyitóelőadását Móricz Zsigmond Nem élhetek muzsikaszó nélkül című vígjátékával. A Művelődési Ház épületében jelenleg négy intézmény működik párhuzamosan: a Művelődési Ház, a Székelyföldi Filharmónia, az Udvarhely Néptáncműhely és a Tomcsa Sándor Színház.
Fotó: Tomcsa Sándor Színház /Facebook
A Tomcsa Sándor Színház és az Udvarhely Néptáncműhely közös zenés, nagyszínpadi produkciójával is ünneplik a jubileumot
Fotó: Tomcsa Sándor Színház /Facebook
Fotó: Tomcsa Sándor Színház /Facebook
Az évad utolsó nagyszínpadi bemutatójára készül pénteken a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, amelynek tagjai az Ábel. Rengeteg című művet játszák.
Noha korlátozások nélküli periódusban reménykedik, az eddiginél több iskolai, szabadtéri és kocsmaszínházi előadást tervez idénre a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház társulata, hogy az esetleges járványintézkedések ellenére is működhessen.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!