Szent Iván-napi kultúrdömping

A nyári napforduló időpontja körül, Szent Iván napjának előestéjén szervezik meg Sepsiszentgyörgyön és Csíkszeredában is a múzeumok éjszakáját szombaton.

Hírösszefoglaló

2012. június 22., 09:252012. június 22., 09:25

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum a nyári napforduló előestéjén, június 23-án 17–22 óra között várja a múzeumbarátokat kikapcsolódást, szellemi feltöltődést ígérő kultúrrendezvényeire. Az est keretében könyvbemutatóra, előadásokra, koncertre és izgalmas gyermekfoglalkozásokra is számíthatnak az érdeklődők.

A múzeumkerti kultúrkávézó, a kürtős- és mézeskalácsos idén is várja vendégeit, ugyanakkor előadásokat hallgathatnak meg az érdeklődők. Többek közt Kinda István Múzeumi kiadványaink az utóbbi években címmel, Szőcsné Gazda Enikő Háromszéki székely kapuk címme és Boér Hunor Árpád-házi magyar szentek címmel tart előadást.

Ezenkívül foglalkozásokat tartanak 17 és 20 óra között: merítettpapír-készítés és iniciáléfestés, kiállításrendezés, Szent László pénze (csapatjáték), mozaikozás, cserépfestés, dekorbaba- és bábkészítés, mézespogácsa-díszítés várja a közönséget. Csíkszeredában is változatos programokat szerveznek a múzeumok éjszakája keretében: gyermekfoglalkozások, séta a vár körül, kávéházi hangulat, színházi előadás, koncertek, éjszakai filmvetítés várja ingyenesen az érdeklődőket szintén június 23-án.

Vártörténet-ismertető
a múzeumban

Az év legrövidebb éjszakáján a szervezők célja, hogy minél többen térjenek be a Csíki Székely Múzeumba, nyerjenek betekintést a muzeológusok és restaurátorok munkájába. Az idei év kiemelt témája a Mikó-vár története, a május közepe óta látogatható állandó kiállítás a régészeti és művészettörténeti kutatások tükrében, multimédiás rendszerrel, innovatív eszközökkel ismerteti meg a látogatókkal a vár történetét. A kiállítás reggel 10-től éjfélig látogatható.

A Mikó-vár épületén végzett falkutatások eredményeiről interaktív vár körüli sétán tudhatnak meg többet az érdeklődők 19 órától. A gyerekek számára múzeumpedagógiai foglalkozást ajánlanak délután 4 és 7 óra között, ahol játékos formában teszik értelmezhetővé a nap fő témáját. A múzeumok éjszakája díszvendége Müller Péter Sziámi szövegíró-énekes, aki olyan legendás zenekarokban működött közre, mint az URH, a Kontroll Csoport és a Sziámi. A koncert után éjszakai filmvetítés, a Tres Courts Filmfesztivál anyagából készült válogatás zárja a rendezvényt.

A filmösszeállítás során a nézők legfeljebb 3 perc hosszúságú (főcímet és stáblistát leszámítva), a világ különböző országaiból származó filmesek alkotásait követhetik figyelemmel: a fikciók, a dokumentumfilmeket, animációkat, kísérleti filmeket vagy képszintéziseket. Csíkszeredában két másik helyszínen is szerveztek rendezvényeket: a zsögödi Nagy Imre Galériában vendégszerepel a Kolozsvári Állami Magyar Színház a Megöltem az anyámat című előadásával este 8 órától, és 18 órától a csíkszeredai képzőművészeti élet kialakulását bemutató előadáson vehetnek részt az érdeklődők. A Kossuth utcai galériában Erdély virágai címmel nyílik tárlat a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum terepmunkájának fotóiból.

A múzeum 2006 és 2011 között Erdély több vidékén végzett átfogó kutatást –  építész- és néprajz szakos hallgatók, illetve erdélyi néprajzkutatók bevonásával. A kiállítás bemutatja Erdély sokszínűségét, számos kis szegletét.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 29., kedd

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa: kettős esemény a Mikes-kastélyban

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa: kettős esemény a Mikes-kastélyban
2025. július 29., kedd

Radu Jude Drakulájával jubilál a TIFF horrorfilm-fesztiválja a Szeben megyei Berethalomban

Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.

Radu Jude Drakulájával jubilál a TIFF horrorfilm-fesztiválja a Szeben megyei Berethalomban
2025. július 28., hétfő

Kertkönyvtár nyílik Sepsiszentgyörgyön, várják az érdeklődőket

Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.

Kertkönyvtár nyílik Sepsiszentgyörgyön, várják az érdeklődőket
2025. július 28., hétfő

Népi kultúrával köt össze generációkat a nagykárolyi Rekettye egyesület

Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.

Népi kultúrával köt össze generációkat a nagykárolyi Rekettye egyesület
2025. július 24., csütörtök

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről

Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről
2025. július 22., kedd

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között

Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között
2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten