Az érdeklõdést jelzi, hogy a megzenésített gyermekverseket elõadó baróti Kelekótya együttes is alig fért be az óvoda nagytermébe, mert mialatt a muzsikusok gyantáztak, szülõk és nagyszülõk, de fõleg gyermekek népes hada valósággal megszállta azt. És szólt a dal, a hálás közönség pedig Kelekótyáékkal együtt énekelte a játékos-mókás mondókákat és verseket, de a tetszésnyilvánítással sem fukarkodott. „Ez a célunk, ezért nyitunk évente újabb és újabb erdõvidéki helységek felé\" – summázta a szervezõ GMKE elnöke, Demeter László. Az Erdõvidék Múzeuma vezetõi tisztét is betöltõ történész szerint csak látszólag furcsa, hogy a közmûvelõdési napok történetében elõször nem Baróton, hanem ez esetben Nagyajtán volt a hivatalos megnyitó. Mert tudásszomjban itt sincs hiány. A Kriza János Általános Iskola legnagyobb termét ugyanis itt is zsúfolásig megtöltötték kicsik és nagyok, hogy a kistáj mindenkori szellemiségébõl ízelítõt nyújtó tárlatot megtekintsék, és az elõadókkal együtt utazzanak az idõben, olyan elõdök életpályájával ismerkedve, mint Apáczai Csere János, László Gyula, Baróti Szabó Dávid, Gaál Mózes, Bodosi Dániel, Benkõ József vagy Benedek Elek. És a névsorolvasás távolról sem teljes. A mai román állami címer elõdeként számon tartott királyi román címert megtervezõ Keöpeczi Sebestyén Józsefrõl például Szekeres Attila István heraldikus, a Háromszék szerkesztõje tartott elõadást, a címerek kialakulását, használatát és fejlõdését ecsetelve. E szellemi utazást színezte Baróton és Nagybaconban Kátai Zoltán énekmondó, aki 16–17. századi patinás históriás énekeket szólaltatott meg lant és koboz kíséretében. Az idei közmûvelõdési napok egyik érdekességeként megnyílt a sepsiszentgyörgyi Magyar Köztársaság Kulturális Koordinációs Központja segítségével létrehozott, Magyarország elsõ felelõs miniszterelnökének, gróf Batthyány Lajosnak emléket állító kiállítás. Halász Péter néprajzkutató Erdõfülén és Baróton kalauzolta végig elõadásában a közönséget a moldvai csángómagyarok mindennapjain, ugyanebben a témakörben Kinda István néprajzkutató tartott elõadást, és szintén ebben a témakörben mutatják be pénteken Zakariás Erzsébet néprajzkutató Miesnapok képei címû könyvét. A tizennégy helységben zajló XV. Erdõvidéki Közmûvelõdési Napok csemegéje lesz a mai felolvasómaraton, a szombati zárónapon pedig Varga Béla fotómûvésznek az Erdõvidék Kultúrájáért Díjat, Antal István lapalapító vállalkozónak pedig a Kultúra Mecénása oklevelet adják át.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.