2007. december 03., 00:002007. december 03., 00:00
Az Andrássy Kulturális Út létrehozása a szlovák–magyar határ mentén című tervet 2005-ben indította a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzat a magyar és szlovák nyelvterületen lévő Andrássy-kastélyok és emlékhelyek kulturális-turisztikai együttműködéséért, azzal a céllal, hogy hosszabb távon az Andrássy-út bekerüljön az európai kulturális utak körébe. „November 27-én együttműködési szerződést írtunk alá, a következő lépés közös pályázatok létrehozása” – mondta lapunknak Székely Ernő csíkszentkirályi polgármester, reményét fejezve ki, hogy ezzel a lépéssel a Csíkszentkirály Poklonfalva nevű részén található Andrássy-kúriát sikerül helyreállítani, és az emlékhely a nemzetközi kulturális út részévé válhat.
A faluban ugyanis az Andrássy család 16. században épült udvarházának már csak romjai állnak. A castellum feltárása tavaly kezdődött el Darvas Lóránt, a Csíki Székely Múzeum régészének vezetésével. Mindeddig az egykori udvarház keveset árult el a kutatócsoportnak. „Kiemelkedések látszanak a felszínen, amelyek falmaradványokat jeleznek körülbelül 45 méter hosszúságban, ebből próbálunk következtetni a castellum méreteire. Egy 1897-ben készült fénykép is segített a hely beazonosításában, mivel előzőleg rosszul tájolták be az udvarház elhelyezkedését” – fejtette ki Darvas Lóránt. A kutatás során mindöszsze az alapfalakat tudják majd részben feltárni, megállapítani az udvarház elhelyezkedését és méreteit, megkeresni az egykori kerítőfalat, mivel a terep egy része mára beépített magánterület. Az országos műemlékvédelmi listán szereplő épületből eddig egy 17. században használatban lévő pincehelyiséget tártak fel.
„Az Andrássyakat a 17. századig a Csíki-medence egyik legjelentősebb családjaként tartották számon” – magyarázta Gál Mária helytörténész, az Andrássy család kutatója, akinek az a tény keltette fel érdeklődését a család története iránt, hogy a fontos katonai, politikai és közösségi szerepeket vállaló Andrássyak a szentkirályi előnevet évszázadokig használták. Gál Mária az Andrássy család leszármazottaival is felvette a kapcsolatot. Az utolsó csíkszentkirályi Andrássynak 1575-ben menekülnie kellett, mivel részt vett a Bekes Gáspár szervezte összeesküvésben Báthory István ellen. Andrássy Péter a karsznahorkai vár kapitánya, majd birtokosa lett. Az Andrássyak még évszázadokig viselték a szentkirályi előnevet, származásukat jelölve, bár birtokaikat soha nem tudták visszaszerezni.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.