2009. október 13., 10:392009. október 13., 10:39
Kiemelt rendezvényként hirdették a szervezők Kovács Lehel sepsiszentgyörgyi kiállítását a Gyárfás Jenő Képtárban. A hétvégén megnyílt tárlaton a Budapesten élő alkotó szülővárosa közönségének mutatkozik be.
A művész első ízben látogatott haza egyéni kiállítással, korábban csoportos tárlatokon tekinthette meg egy-egy munkáját a helyi közönség. A harmincöt éves, tájképfestészettel foglalkozó alkotó az utóbbi évek termését hozta magával: a korábbi napsütötte tájak helyett most az este, az alkonyat, a nap végének és az éjszaka kezdetének különös pillanata érdekli.
Ez természetesen komorabb színvilágot és hangulatot feltételez, azonban a derű most sem hiányzik Kovács Lehel festészetéből. Képein továbbra is felfedezhető az ember, illetve az ember lenyomata; akár egy szépnek látott – láttatott – ipari létesítmény, akár egy útszéli feszület, akár egy autó reflektorfénye révén.
„A téma korunkban vitatott, ugyanis – annyi más műfajjal egyetemben – ezt a hatalmas horizontú területet is kiüresítették, elsekélyesítették. A tájkép számomra olyan keret, melyben egy vizuális-érzelmi jelenség kibontható. Műveimet jobb híján – realistának nevezem. Fontossá vált számomra a jelenség illúziójának érzékeltetése, ám ez nem jelenti azt, hogy szolgaian másolnám motívumról motívumra a látványt” – vallja a művész, akinek jelen tárlatát diákkori mestere, Ütő Gusztáv méltatta.
A Munkácsy-díjas Ütő Gusztáv képeit ezen a héten Budapesten láthatja a festészetkedvelő közönség, a sepsiszentgyörgyi és csíkszeredai alkotók közös kiállításán. A Magyar Alkotók Házában tegnap megnyitott tárlaton Ütő Gusztáv munkái kiemelten, nagyobb számban szerepelnek a két sepsiszentgyörgyi tanítvány – Sipos István és Szász Tünde, valamint a csíkszeredai alkotók – Botár László, Nagy Melinda, Turcza László és Vorzsák Gyula – művei mellett.
Utóbbiak egy másik tárlaton, otthon is bemutatkoznak. Szintén festészetnapi esemény az október 23-án Csíkszeredában megnyíló kiállítás: a Kriterion Galériában budapesti művészek mutatják be műveiket a négy helyi alkotón kívül.
Kovács Lehel társkurátorként fiatal, nonfiguratív festők – Balázs Imre Barna, Halmi-Horváth István, Süveges Rita és Szőke Gáspár – munkáit javasolta a csoportos tárlatra. A magyar festészet ünnepén kurátorként is tevékenykedő festő elmondta, jövőre nagyszabású figuratív festészeti tárlatot szeretne elhozni Sepsiszentgyörgyre. Erre többek között az élesdi művésztelep alkotóinak, illetve a Sensaria képzőművészeti egyesület tagjainak munkáiból válogatna.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.