Fotó: A szerző felvétele
2009. június 04., 10:262009. június 04., 10:26
Köszöntőjében Egyed Emese költőnő, egyetemi tanár kiemelte: díszkaput, allegorikus átjárót szándékozott nyitni a könyvek, az olvasás felé. Kosztolányi Babitshoz írt levelével szemléltette, milyen érdekesen épülnek egymásra az egyetemes kultúra kövei.
„Rendkívüli értékkel bír a könyves kultúra, és hiszem, hogy ez minden vészt túlélve megmarad, mert a könyvek sorsa szorosan összekapcsolódik az emberi sorssal, az egyének akaratával” – fogalmazott a kolozsvári vendég.
„A könyves napok a találkozások mellett jó alkalmat adnak arra, hogy nyelvi ajándékokat adjunk egymásnak” – zárta köszöntő, beszédét a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Irodalomtudományi Tanszékének munkatársa.
„Elégedetlen embernek tartom magam. Nem értek egyet azzal, ami szűk hazámban és ebben a nagyvilágban történik manapság. Elégedetlenségem azonban nem dühvel, hanem segíteni akarással párosul. Szavaimmal, írásaimmal szeretnék ennek az elkeseredett világnak a segítségére sietni” – mesélte szatmári közönségének Jókai Anna (képünkön), aki szerint a mai világban az író és szellemi termékei karanténba vannak zárva.
Elmondta: nem szereti a panelrealizmust, sem a mostanában oly divatos, ám szerinte semmitmondó, szóbűvészkedő irodalmat. „Spirituális realizmusnak nevezik azt a fajta írást, amelyet én művelek. Egyet is értek ezzel, mert szeretem magasabb szinteken keresni az okokat és a célt” – részletezte művészetének lényegét az írónő, aki szerint nagy szükség van az irodalom segítségére, hiszen az ország, a magyar nemzet, az ’56-os zászlóhoz hasonlóan, a közepén lyukas.
„Ezt a lyukat máig nem sikerült befoldozni, és csak a szélek mutatják, hogy van, azok tartják még össze” – szemléltette gondolatait Jókai Anna. A kedd esti rendezvény záróeseményeként a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének Szatmár Megyei Fiókszervezete és a Kárpátaljai Magyar Iskolai Könyvtárosokért Alapítvány együttműködési nyilatkozatot írt alá.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.