2009. március 19., 10:352009. március 19., 10:35
A Spíler minden ízében hozza az angol rendezőtől megszokott stílust: a londoni alvilág kétes, ugyanakkor igazi egyéniséggel rendelkező alakjait, az abszurdba hajló poénokat, a fordulatos történetszövést és a sokszor még az angol anyanyelvű néző számára is érthetetlen szlenget.
A gond csupán az, hogy a film kissé túlságosan is illeszkedik a Guy Ritchie-féle sémákba: a Spíler ugyanis szinte pontról pontra lemásolja a Blöff sztoriját és poénjait – ami amúgy jó filmet eredményez, de a mozi csak azok számára jelenthet igazi, eredeti élményt, akik nem látták a korábbi filmet. Aki viszont már rongyosra nézte
A ravasz, az agy és két füstölgő puskacső meg a Blöff című filmeket, az szinte már előre képes megmondani, éppen milyen fordulat vagy poén következik. Az alapsztori a jól ismert csetlő-botló gengszterek-nagymenő főgonosz ellentétre épül, amibe persze befigyel még néhány szervezett bűnözői banda.
A főgonosz ezúttal a dörzsölt, vén róka, Lenny, aki egész Londont a kezében tartja, még egy építkezési engedély sem szerezhető meg a közbenjárása nélkül. Ezért is fordul hozzá Jurij, az orosz milliomos, hogy segítsen neki egy projekt beindításában.
Spíler (RocknRolla. Angol akciófilm, 114 perc, 2008). Rendezte: Guy Ritchie. Szereplők: Tom Wilkinson, Toby Kebbel, Gerard Butler, Mark Strong, Thandie Newton. Írta: Guy Ritchie. Kép: David Hicks. Zene: Steve Isles. Értékelés az 1–5-ös skálán: 3. |
Jurij csinos, kalandvágyó könyvelőnője azonban felbérel két gengsztert, hogy lopják el a tranzakcióért járó pénzt. Mivel a két rosszfiúnak Lennyvel szemben is törlesztenivalója van, akit ráadásul rocksztárrá avanzsált, halottnak hitt mostohafia is szívesebben látna holtan, óriási kavarodás alakul ki, mindenki átver mindenkit – de végül csak egyvalaki maradhat nyeregben.
A történetből lépten-nyomon visszaköszön a Blöff néhány poénja: míg ott egy értékes gyémántot hajkurásztak, itt Jurij szerencsehozó festményének vész nyoma, amelyet baráti gesztusként adott kölcsön Lennynek. Aki egyébként a Blöff Téglájához hasonlóan szabadul meg ellenfeleitől: míg az sertésekkel, Lenny rákokkal eteti fel rosszakaróit.
A jelek szerint ráadásul Ritchie oroszgengszter-komplexusban szenved. Akárcsak a Blöffben, az orosz maffia tagjai itt is Terminátor-szerűek: szinte sebezhetetlenek, és a legváratlanabb pillanatban bukkannak fel újra, miután szitává lőtték, leütötték vagy laposra verték őket. Néhány újszerű, és valóban szórakoztató elem azért a Spílerbe is jutott: Jurij karaktere például határozottan Roman Abramovicsot idézi – hogy ez nem véletlen, abból is kitűnik, hogy a Lennyvel folytatott első tárgyalást egy labdarúgó-stadionban tartják.
A klipszerű vágások, gyors áttűnések is a film javára írhatók – talán a mozitörténet legeredetibb szexjelenetének lehet szemtanúja az, aki képes nyomon követni az eredeti vágásokkal pörgővé tett eseményeket. Gerard Butler pedig kitűnően hozza a kisstílű, de a nagy buliba belecsöppenő gengszter figuráját, aki legjobb barátjáért még a legkegyetlenebb áldozatot – meghitt táncot egy homokosbárban – is hajlandó bevállalni.
Összességében jónak mondható tehát a Spíler, még ha nem is mond sok újat a korábbi Ritchie-filmekhez képest. Ha azonban tényleg trilógiává nyúlik – amit a befejezés is sejtet –, akkor azért a rég bevált sablonokhoz képest többet is föl kell majd mutatnia a rendezőnek.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.