2009. május 18., 10:522009. május 18., 10:52
„Erdélyben mostanában nem tűntek fel fiatal drámaírók, viszont a tinédzserek közül sokan írnak, de hogy mit, az általában nem derül ki. Pályázati kiírásunkkal arra szerettük volna ösztönözni őket, hogy drámát, színházkritikát írjanak, illetve hogy vállalják a nyilvánosságot. Szeretnénk rácsodálkozni az ifjú, erdélyi drámaírókra, ugyanakkor a színikritika hiányosságait jó lenne pótolni. Míg 49 dráma érkezett be, addig kritikai jellegű írás csak tizenegy” – értékelte a kezdeményezést Ungvári-Zrínyi Ildikó.
A beérkezett pályamunkák közül a jobbak a következő hónapok során megjelennek a Látó irodalmi folyóiratban is, amelynek főszerkesztője, Kovács András Ferenc szintén elismerően nyilatkozott a beküldött munkákról.
Szvitán Krisztián húszéves budapesti fiatalember interneten keresztül értesült a pályázatról A vámpír című drámájával első díjat nyert. Mint lapunknak elmondta: regényt ír, és kikapcsolódásképpen írta meg a drámát.
A gyergyószentmiklósi születésű, Kolozsváron közgazdaságtant tanuló Csuszner Ferenc Hátrahagyaték című színpadi szövegével megosztott második díjat nyert. Mint mondta, a díjazott drámája az első ilyen jellegű írása, de már átesett a tűzkeresztségen, hiszen többször is átírta, és egy részletét felolvasó-előadás keretében bemutatták a Budapesti Nemzeti Színházban.
Szintén második helyezést ért el Pálffy Zsófia, a Marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium végzős tanulója, aki verseket szokott írni, de nyomtatásban még nem jelentek meg írásai. A szabadkai Kelemen Zsoltot színházi élménybeszámolójáért díjazták, a sepsiszentgyörgyi Horváth Endre pedig kritikai díjat kapott. A marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetem úgy tervezi, ezentúl kétévente hirdeti meg a pályázatot.
A díjkiosztó ünnepség után az egyetemen felolvasószínházi formában bemutatták a nyertes drámákat és jeleneteket, majd kerekasztal-beszélgetés zajlott az erdélyi dráma- és kritikaírásról.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.