Fotó: Jakab Mónika
A március 27-i színházi világnap alkalmából a kolozsvári magyar teátrum – mint azt a nagyközönség már megszokhatta a pandémia előtti években – izgalmas eseményekkel várta a nagyérdeműt. Vasárnap délután színészek vezette látogatások keretében lehetett bepillantani a színfalak mögé, a színház közönség elől rejtett világába.
2022. március 27., 18:282022. március 27., 18:28
2022. március 27., 20:002022. március 27., 20:00
Számos erdélyi társulat megünnepelte vasárnap a színházi világnapot. Kolozsváron színészek által vezetett séta keretében tekinthettek be a kíváncsi érdeklődők a magyar színház kulisszái mögé,
Fotó: Jakab Mónika
A 13 órai sétát Laczkó Vass Róbert színművész, a délután háromkor kezdődőt pedig Csutak Réka színművésznő vezette. A Laczkó Vass Róbert által kalauzolt csapat a rövid színháztörténeti, építészettörténeti ismertető után betekintést nyerhetett a Carmen című operaelőadás próbájába is, illetve megszemlélhette, amint a műszaki csapat nagy gonddal és szakértelemmel bontja a hatalmas, ám könnyű anyagokból, kreatívan összerakott díszletet. Ugyanaz a műszaki csapat a séta végén már az esti Macbett című előadás díszletét szerelte.
Fotó: Jakab Mónika
A nagytermen kívül a stúdiótermet is meglátogatta a lelkes csapat, ahol a március 31-én bemutatásra kerülő Seymour – Csak véletlenül kerültem ide című, Sinkó Ferenc által rendezett darab próbafolyamatába is nyertek egy röpke betekintést, a gyerekek pedig beléphettek a díszletbe, trambulinon ugrálhattak.
ahol nem csak aktuális előadások kellékeit lehetett felfedezni az egyszerre kaotikus, de mégis rendszerezett térben, hanem évtizedekkel ezelőtti produkciók tárgyai is felbukkantak. A kellékes olyan „titkokba” is beavatta a séta résztvevőit, hogy a színészek a pezsgő helyett gyerekpezsgőt, konyak helyet fekete teát isznak.
Fotó: Jakab Mónika
A látogatás a mosodában folytatódott, ahol mindig mosnak és szárítanak valamit, hiszen a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Kolozsvári Magyar Opera által közösen használt épületben nagy a pörgés, szinte minden nap más előadást tartanak, napközben is a két intézmény társulatai felváltva próbálnak.
Fotó: Jakab Mónika
A séta az előtérben limonádézással zárult, illetve meg lehetett tekinteni a színházi világnap alkalmából berendezett jelmez- és plakátkiállítást is.
Fotó: Jakab Mónika
Udvari-Kardos Tímea, kolozsvári születésű színésznő a Kenyeres Bálint új kisfilmjében nyújtott alakítása révén jutott el az idei cannes-i filmfesztiválra.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az idei Magyar Napok alatt hat előadással is bekapcsolódik a programsorozatba: három saját és három vendégelőadással.
A kincses városbeli Bölcsészkar árnyas kertjébe várják az érdeklődőket interaktív, műhely-jellegű tevékenységekkel a Napsugár és Szivárvány gyermekirodalmi lapok szerzői, illusztrátorai a Kolozsvári Magyar Napok keretében.
A Torontói Filmfesztiválon tartják a Magyarországon rekordnézettséget hozó Hunyadi-sorozat észak-amerikai premierjét, és szeptembertől műsorára tűzi egy kanadai streaming csatorna is.
Színházi alkotók és nézők közös rendezvénye közeleg: augusztus 18-ig lehet jelentkezni a proTeszt Egyesület és temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház által szervezendő II. színJÁTÉKOK elnevezésű rendezvényre.
Tiszteletlen, sok mindent összevegyít, sci-fit, giccset, komédiát: nem mindenkinek tetszett Radu Jude Drakula című, új román filmje.
Szilágy megye festői szépségű falujában, Sztánán rendezik meg augusztus 28. és 31. között a Nemzetközi Népismereti Filmszemlét, ahol több mint húsz versenyfilmet, tábori alkotást mutatnak be.
Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.
Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
szóljon hozzá!