Fotó: Jakab Mónika
A március 27-i színházi világnap alkalmából a kolozsvári magyar teátrum – mint azt a nagyközönség már megszokhatta a pandémia előtti években – izgalmas eseményekkel várta a nagyérdeműt. Vasárnap délután színészek vezette látogatások keretében lehetett bepillantani a színfalak mögé, a színház közönség elől rejtett világába.
2022. március 27., 18:282022. március 27., 18:28
2022. március 27., 20:002022. március 27., 20:00
Számos erdélyi társulat megünnepelte vasárnap a színházi világnapot. Kolozsváron színészek által vezetett séta keretében tekinthettek be a kíváncsi érdeklődők a magyar színház kulisszái mögé,
Fotó: Jakab Mónika
A 13 órai sétát Laczkó Vass Róbert színművész, a délután háromkor kezdődőt pedig Csutak Réka színművésznő vezette. A Laczkó Vass Róbert által kalauzolt csapat a rövid színháztörténeti, építészettörténeti ismertető után betekintést nyerhetett a Carmen című operaelőadás próbájába is, illetve megszemlélhette, amint a műszaki csapat nagy gonddal és szakértelemmel bontja a hatalmas, ám könnyű anyagokból, kreatívan összerakott díszletet. Ugyanaz a műszaki csapat a séta végén már az esti Macbett című előadás díszletét szerelte.
Fotó: Jakab Mónika
A nagytermen kívül a stúdiótermet is meglátogatta a lelkes csapat, ahol a március 31-én bemutatásra kerülő Seymour – Csak véletlenül kerültem ide című, Sinkó Ferenc által rendezett darab próbafolyamatába is nyertek egy röpke betekintést, a gyerekek pedig beléphettek a díszletbe, trambulinon ugrálhattak.
ahol nem csak aktuális előadások kellékeit lehetett felfedezni az egyszerre kaotikus, de mégis rendszerezett térben, hanem évtizedekkel ezelőtti produkciók tárgyai is felbukkantak. A kellékes olyan „titkokba” is beavatta a séta résztvevőit, hogy a színészek a pezsgő helyett gyerekpezsgőt, konyak helyet fekete teát isznak.
Fotó: Jakab Mónika
A látogatás a mosodában folytatódott, ahol mindig mosnak és szárítanak valamit, hiszen a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Kolozsvári Magyar Opera által közösen használt épületben nagy a pörgés, szinte minden nap más előadást tartanak, napközben is a két intézmény társulatai felváltva próbálnak.
Fotó: Jakab Mónika
A séta az előtérben limonádézással zárult, illetve meg lehetett tekinteni a színházi világnap alkalmából berendezett jelmez- és plakátkiállítást is.
Fotó: Jakab Mónika
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!