A tárlat augusztusban a Kolozsvári Magyar Napokon volt látható a Művészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában
Fotó: Kolozsvári Magyar Napok
A Székely Nemzeti Múzeum a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézettel közösen Kós András életmű-kiállítást szervez a művész születésének 110. évfordulója alkalmából.
2024. szeptember 09., 21:042024. szeptember 09., 21:04
A Kós András (1914 –2010) alkotásait felsorakoztató tárlat megnyitóját szeptember 12-én, csütörtökön 18 órától tartják a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében. A tárlat augusztusban a Kolozsvári Magyar Napokon volt látható a Művészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában.
Közreműködik: Kovács Sára diák. Moderátor: Prezsmer Boglárka, drámapedagógus.
Fotó: Kolozsvári Magyar Napok
Kurátorok: dr. Portik Blénessy Ágota, drd. Szebeni Zsuzsanna, Éltes Barna, valamint Kós Katalin társ-kurátor, a művész leánya, a hagyaték gondozója.
A tárlat anyagának magvát a művész által válogatott, elrendezett, és a Farkas utcai Református Templomnak adományozott alkotások képezik, kiegészítve ezeket Kós a családtagok számára készített, ritkán látott „ajándék” szobraival, valamint az életmű bemutatásához megkerülhetetlen alkotásokkal, számos közintézménytől és magánszemélytől kölcsönözve azokat. A kiállításszervezéssel párhuzamosan futó hagyatékfeldolgozásnak köszönhetően
Fotó: Kolozsvári Magyar Napok
A tárlat érdeme, hogy Kós András közismert alkotói portréja mellett az életpálya kevésbé ismert motívumait, aspektusait is megvilágítja különböző, rég nem látott vagy mindeddig kiállításon nem szereplő műalkotások, tárgyak, valamint archív fotók révén. Újdonságként a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményéből a szobrászművész Ensemble (1970) című munkája is közszemlére kerül.
A kiállítást egy háromnyelvű katalógus is kíséri Kós Katalin és Szebeni Zsuzsanna szerkesztésében, amelyet Portik Blénessy Ágota és Szebeni Zsuzsanna jegyez.
{K1}
A Kolozsvári Állami Magyar Színház kilencedik alkalommal szervezi meg az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált; idén a rangos eseményre november 3-17. között kerül sor.
Han Kang dél-koreai írónőnek ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.
A Netflix bejelentette, mikor várható a Gabriel García Márquez világhírű regénye alapján készült, Száz év magány című filmsorozat.
A székelység szempontjából is fontos, Az örök székely című regénnyel jelentkezett a kolozsvári születésű, Magyarországon élő Magyary Ágnes, ezért idén az elismerés történetében az első nőként kapja meg a Székely Bicskarend-díját.
In memoriam Liszt Ferenc címmel hiánypótló Liszt-műsort hallhat a közönség a Kolozsvári Magyar Operában.
Több mint 7000-en néztek filmet múlt héten a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle tizenhat helyszínén, ez a szám nagyobb, mint a tavalyi fesztivál nézőszáma.
A filmtörténet megkerülhetetlen alakja a 94 éves Clint Eastwood, aki színészként és rendezőként egyaránt maradandót alkotott. A négyszeres Oscar- és háromszoros Golden Globe-díjas művész munkásságából válogat október 12-től négy szombat estén a Duna.
Új kötete jelenik meg Nyáry Krisztián irodalmárnak, az Itt kávéztak ők az írók és művészek törzskávéházairól, mindennapjairól, komoly vitáiról és komolytalan mulatságairól szól.
Elekes Károly Munkácsy Mihály-díjas, székelykeresztúri születésű festő-, grafikus- és szobrászművészmunkáiból nyílik kiállítás a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
László Noémi kolozsvári költő, író, gyermeklapszerkesztő és esszéista kapja idén a Csáth Géza-díjat.
szóljon hozzá!