2009. november 18., 09:522009. november 18., 09:52
A vetélkedő a művelődési minisztérium és a bukaresti szövetség védnökségével zajlott. A hazai klubok tíz darab fekete-fehér vagy színes fotót tartalmazó kollekcióval nevezhettek be. A munkákat híres fényképészekből álló nemzetközi zsűri értékelte, anélkül, hogy ismerték volna az alkotókat.
A Kanadában élő Viorel Simionescu, a németországi Georg S. Holzmann és az olasz Marcello Materassi szavazatai alapján a nagydíjat a sepsiszentgyörgyi Camera Club Siculorum nyerte el. Aranyérmes a iaşi-i Mircea Oprişor Klub, az ezüstérmet megosztva kapta a margittai Helios és a nagyváradi Euro Foto Art Klub, ez utóbbi lemondott a díjról, mivel elnöke, Tóth István a szervező Romániai Fotóművészek Szövetségének is elnöke.
A bronzérmet egy Râmnicu Vâlcea-i klub kapja. Az ünnepélyes díjkiosztásra január 1-jén kerül sor a nagyváradi Euro Foto Art galériájában, ahol első alkalommal megszervezik a hazai fotóművészek szilveszterét. A sepsiszentgyörgyi Camera Club Siculorum fotóművészeti társulás tavaly alakult, tíz Kovászna, Hargita és Brassó megyei aktív fotós részvételével.
A klub a fotózások alkalmával indult beszélgetések, együttműködések, személyes kapcsolatok révén jött létre. Az alapító tagok már több országos és nemzetközi kiállításon szerepeltek, jelentős díjakat nyertek. Kovács László Attila a klub elnöke szerint, céljuk a vizuális kultúra ápolása.
Vallják, hogy a fotóművészetnek az esztétikai érték megteremtése mellett társadalmi szerepe is van: munkájukkal a kulturális örökség megőrzését, a szociális problémák feltárását, a környezet védelmét is szolgálni kívánják.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.