2009. március 19., 10:432009. március 19., 10:43
A fesztiválra meghívott román, magyar, lengyel és cseh előadások többségére már minden jegy elkelt, a rendezvény honlapján közzétett információk szerint elővételben már csak a díszvendég berlini Deutsches Theater előadására lehet jegyet váltani. A nagy érdeklődés Bocsárdi szerint azt bizonyítja, hogy Sepsiszentgyörgy közönsége megérett a magas színvonalú kultúrára, és példaértékűnek nevezte, ahogy a városi és a Kovászna megyei önkormányzat, valamint a helyi vállalkozói szféra felkarolták a színházi biennálét.
Mint mondta, a fesztivál megszervezése nem volt zökkenőmentes, hiszen a román kormánytól nem kapták meg a remélt százezer lejes támogatást, mert a kormányváltás után leállították a különböző támogatási programokat. Bocsárdi ennek ellenére bízik benne, hogy utólag ezt a pénzt átutalja a minisztérium, hiszen a jól elkészített dokumentációt személyesen Theodor Paleologu művelődési miniszternek adták át.
Újságírói kérdésre válaszolva Bocsárdi elmondta, egy ilyen rangos nemzetközi fesztivál megszervezésére korábban nem volt lehetőség, hiszen a sepsiszentgyörgyi intézménynek előbb bizonyítania kellett, hogy a berlini színházhoz hasonló élvonalbeli teátrumok elfogadják a meghívását.
A sepsiszentgyörgyi színpadon ma 19 órától a lengyel színház fenegyerekeként emlegetett Jan Klata rendezésében az egyetlen fennmaradt teljes görög trilógiát, Aiszkhülosz Oreszteiáját viszi színre a krakkói Stary Teatr. Lengyelország egyik legrégebbi színháza 1781-ben nyílt meg, repertoárja ma kortárs darabokon és klaszszikus szövegek újraértelmezésén alapul.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.