Fotó: Pixabay.com
Miközben az európaiak csaknem 60 százaléka tud idegen nyelven beszélni, a romániai lakosságnak csak 34 százaléka tud társalgási szinten idegen nyelven megszólalni.
2024. május 23., 18:042024. május 23., 18:04
Az angol a leggyakrabban beszélt idegen nyelv az EU-ban, és idegennyelv-ismeret tekintetében Románia sereghajtónak számít az európai országok között – idézte a román sajtó az Európai Bizottság által közzétett, Az európaiak és nyelveik című új Eurobarométer-felmérés eredményeit. Eszerint
A megkérdezettek 86%-a úgy véli, hogy mindenkinek beszélnie kellene legalább egy, az anyanyelvén kívül egy másik nyelvet, 69%-uk pedig több nyelvet is. A megkérdezettek 76%-a szerint a nyelvtudás fejlesztésének „politikai prioritásnak” kellene lennie, 84% szerint a regionális és kisebbségi nyelveket védeni kell. Ötből három európai tud az anyanyelvétől eltérő nyelven beszélgetni, ami 3 százalékponttal több, mint 2012-ben. A fiatal európaiak körében ez az arány ötből négyre emelkedik (79% a 15-24 évesek körében), ami 5 százalékpontos növekedést jelent.
A második idegen nyelvek tekintetében viszont kevesebb előrelépés tapasztalható: az európaiak 28%-a (+1 százalékpont) és a fiatalok 39%-a (+2 százalékpont) tud egynél több nyelven társalogni. Az anyanyelvükön kívül legalább egy másik nyelvet beszélő európaiak 31%-a használja naponta az első idegen nyelvet (+8 százalékpont).
10 fiatal európai közül 7 tud angolul beszélgetést folytatni, ami 9 százalékponttal több, mint a 2012-es felmérés szerint. A válaszadók 85%-a szerint ez a legfontosabb nyelv, amelyet a gyerekeknek meg kell tanulniuk a jövőjük érdekében, ezt követi a spanyol, a német, a francia és a kínai. Az angol után a francia (11%), a német (10%) és a spanyol (7%) a leggyakrabban beszélt idegen nyelv az EU-ban.
A válaszadók szerint az új nyelv elsajátításának fő előnyei közé tartoznak a munkalehetőségek (51%), a más kultúrájú emberek megértése (45%), a jobb állásszerzés a lakóhelyük szerinti országban (42%), a külföldi nyaralás (42%) és a munkahelyen való használat (beleértve a külföldi üzleti utakat is; 40%). Az eredmények összhangban vannak az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) közelmúltbeli, a Bizottság által támogatott tanulmányával, amely a 15 évesek angoltanulásáról szólt. Ez a tanulmány azt mutatja, hogy
Az európaiak többsége (53%), különösen a fiatalok (65%) ma már a feliratozott tartalmakat részesítik előnyben. Ez 2012-höz képest jelentősen változott (+11 százalékpont).
A román diplomatáknak legalább két idegen nyelvet kell ismerniük, amelyek közül az egyik az angol vagy a francia kell hogy legyen – erről szóló törvénymódosítást hagyott jóvá hétfőn a szenátus első házként.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
1 hozzászólás