Fotó: Biró István
2010. október 14., 09:572010. október 14., 09:57
A Kolozsvári Állami Magyar Színház második bemutatójaként a Lüszisztraté, avagy a nők városa című darabot választotta, ezzel mintegy visszaterelve kissé a figyelmet a gazdasági és morális válságról arra az ügyre, amelyet a művészek oly sokféleképpen képviseltek már, amióta háború van, vagy amióta művészet van – mert ki tudja, melyik volt hamarabb –, nevezetesen a békére.
Vagy mivel manapság globálisan kell gondolkodni mindenről, az oly régóta áhított, és még mindig oly távoli dologra: a világbéke utópisztikus gondolatára. Ha az évad első bemutató előadásában, a Mértéket mértékkel című Shakespeare-darabban a kolozsvári teátrum az elfajzott és önkényeskedő hatalmat állította pellengérre – gondosan ügyelve arra, hogy a jelenlegi gazdasági válság miatti hibás kormányintézkedések is megkapják a magukét –, a mostani bemutatóval a színház még mindig társadalmi érzékenységéről tesz tanúbizonyságot, felvállalva a béke ügyét, hogy aztán a harmadik bemutatóval a társulat eljusson az emberig, hiszen Visky András Alkoholisták című darabja sejtésem szerint inkább a lélekkel, az egyén problémáival fog foglalkozni.
A történet szerint Lüszisztraté (Péter Hilda), a határozott athéni nő, megelégelve az Athén és Spárta között dúló háborút, elhatározza, hogy békét teremt, és ehhez a két görög város aszszonyait hívja segítségül, akik – igaz nem könnyen – belemennek abba, hogy a béke érdekében lemondanak a testi szerelemről, igaz, a darab aktualizált szövegében – csak tizennyolc éven felülieknek ajánlott – hatra-vakra kertelés nélkül nevezve néven ennek eszközét is. (Nem, hölgyeim, nem a feminizmus ókori elhivatott képviselőjét üdvözölhetjük Lüszisztraté személyében, sokkal inkább egy békeaktivistát, hiszen egy feministának könnyű, sőt örömteli lenne lemondani a fenn említett dologról, neki azonban – és a többi szereplőnek – egyáltalán nem az, és ez a kényszerű lemondás aztán számos komikus jelenetet eredményez.)
Kolozsvári Állami Magyar Színház, 2010. Szerző: Arisztophanész. Rendező, díszlettervező: Dominique Serrand. Dramaturg: Visky András, Nagy Noémi Krisztina. Szereplők: Péter Hilda, Györgyjakab Enikő, Albert Júlia, Vindis Andrea, Tompa Eszter, Skovrán Tünde, Laczó Júlia, Kántor Melinda, Csutak Réka, Kali Andrea, Imre Éva, Daróczi Noémi, Biró Krisztina, Viola Gábor, Váta Loránd, Bács Miklós, Salat Lehel, Imre Éva, Pethő Anikó, Sinkó Ferenc, Fogarasi Alpár, Balla Szabolcs, Laczkó Vass Róbert, Imecs Levente |
Említettük ugyebár az aktualizált szövegkönyvet. Önmagában nincs semmi baj azzal, ha úgymond triviális szavakkal illetjük a szeretkezést és nevezzük meg a nemi szerveket, az előadás eleje azonban csaknem infantilissé válik a túlzott szókimondástól, ráadásul ez a fajta komédiázás nehezen egyeztethető össze azokkal a részekkel, ahol megfogalmazódik a tanulság, hogy a béke jó, a háború rossz stb. Szerencsére a középső rész remek színpadi koreográfiája, a férfiak helyzetkomikummal fűszerezett kétségbeesett próbálkozásai, hogy elcsábítsák hajthatatlan békeaktivistákká lett asszonyaikat, feledteti a kezdeti meghökkenést.
A színészek egyébként igen meggyőzően alakították a „szerelemhiány” okozta elvonási tünetektől elgyötört alakokat, és itt külön ki kell emelnünk Laczkó Vass Róbert és Vindis Andrea kiváló énekhangját, akik visszatérő vágyakozó dallamaikkal sok derűt keltettek, de az is megjegyzendő, hogy érdemes volt Tompa Gábornak átcsábítani Sepsiszentgyörgyről Váta Lorándot, aki, úgy tűnik, fontos tagja lesz a kolozsvári társulatnak. A bolond szerepében feltűnő Pethő Anikó – aki már a Shakespeare-előadásban is remekül játszik – pedig ismét kellemes színfoltja a produkciónak.
Az idős férfiak is összecsapnak idős élettársukkal az előadásban, de ez a rész sem túl erős, inkább bohóckodásnak tűnik. A díszlet elég látványos, egyetlen hátránya, hogy mivel elég nagy tér marad a színpadon, olykor nem lehet pontosan hallani, hogy mit mondanak egyes szereplők, az erdélyi multikulturalizmusnak hála azonban amit nem értünk, elolvashatjuk a román nyelvű feliraton. Összességében tehát Dominique Serrand rendezése jó, néhol bohóckodó, néhol talán túl trágár, de elég erős jelenet van az előadásban, hogy élvezhetővé tegye a néző számára. Csak nehogy átvegyék az athéni és spártai nők módszerét a nézők soraiban ülő társaik egyéb céljaik elérése érdekében.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.