„Nagyobb reményekkel és nagyobb lendülettel kezdjük az idei évadot, mint a tavalyit, ugyanis amíg tavaly tizenegy színésszel vittük végig az évadot, most tizenhattal dolgozunk. Ez máris meglátszik a munkán, hiszen egyszerre két előadás próbái is zajlottak az elmúlt időszakban. Október elsején lesz Matei Vişniec És a csellóval mi legyen? című előadásunk bemutatója, ugyanakkor Csurulya Csongor rendezésében próbálják a Bernarda Alba háza című Garcia Lorca-darabot, amelynek bemutatója 8-án lesz” – részletezte Nagy Pál, a színház igazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján. Elkezdték egy felolvasószínház próbafolyamatát is, Tóth Árpád rendezésében, aki tavasszal szerződött a színházhoz.
Október 10-én, a bemutatók lejárta után a Lorca-darabbal részt vesznek a gyergyószentmiklósi kollokviumon, ezt követően pedig 12–15. között másodszorra is megszervezik a dráMA – Kortárs színházi találkozót. Október második felében egy újabb stúdió-előadás próbái kezdődnek Tóth Árpád rendezésében, Tasnádi István Magyar a Holdon című vígjátékát november elején mutatják be, aztán ugyancsak novemberben újítják fel szilveszteri előadásukat, ami már nagyjából elkészült a múlt évad végén, ez Megyeri Zoltán rendezésében a Senki sem tökéletes című zenés vígjáték. Januárban elkezdik Anca Bradu rendezésében Shakespeare Ahogy tetszik című komédiájának próbáit, amelynek februárban lesz a bemutatója.
Az idei évadban sem marad el a meseelőadás, most Tordon Ákos Skatulyácska meséjét viszik színpadra, továbbá a csíkszeredai, illetve a gyergyószentmiklósi társulatok meselőadásait is meghívják. Márciusban viszont egy magyarországi miniturnéra készül a társulat, amennyiben pályázat révén anyagi alapokra tehetnek szert, s közben esedékes egy olyan felolvasószínház is, melynek témája szerepel a középiskolás tantervben, így ezzel iskolákban is vendégszerepelnének.
Az évad végének alakulása még kérdőjeles, ez a pályázatoktól függ, de mindenképpen nekifognak a következő évad szilveszteri előadásának próbáihoz is. Mindezek mellett egy nemzetközi projektnek köszönhetően a Lorca-darabot Olaszországban, Lengyelországban és Spanyolországban is játsszák majd.
„A Figura a végtelen színházi kaland” – fogalmazták meg egy ötletbörzén a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház alapítói hitvallásuk alapgondolatát. A Kisebbségi Színházak Kollokviumának egyik jelentős mozzanata ugyanis a Figura Stúdió Színház 25 éves évfordulójának megünneplése lesz. A szombati megnyitót követően a kollokvium két első napján több olyan program is lesz, amellyel a gyergyószentmiklósiak 25 éves színházának állítanak emléket. Többek közt rögtön a megnyitó után avatják fel a stúdiótermet, melyet Bocsárdi Angi Gabriella színművésznőről, a Figura társulat névadójáról neveztek el.
A Gyergyószentmiklósról indult, Sepsiszentgyörgyön élt művésznő emlékplakettjét egy régi figurás, Kőrösi Antal szobrászművész készítette, a szombat esti koncertet pedig az az Eastern Station együttes adja, amelynek vezetője Szabó Levente, szintén egy régi figurás. Vasárnap délelőtt fél tízkor a stúdióteremben szentmisén vesznek részt az ünneplők, amelyet Bocsárdi Angi Gabriella tiszteletére celebrál Portik-Hegyi Kelemen főesperes-plébános, majd ezt követően fotókiállítást és egy közel kétórás filmet tekinthetnek meg az érdeklődők a Figura elmúlt 25 évéről. „Minden régi figurást szeretettel várunk a hét végére Gyergyószentmiklósra együtt ünnepelni a színház 25 éves évfordulóját” – hangoztatta Török Zoltán ősfigurás a tegnapi sajtótájékoztatón.
A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata Csehov Három nővérével kezdi az új évadot pénteken, amelyet a frissen kinevezett művészeti igazgató, Keresztes Attila vitt színpadra.
Stier Péter gazdasági igazgató szerint az erdélyi színjátszásban komoly vállalkozásnak számít, hogy a szatmári színház két társulata a 2009–2010-es színiévadban összesen húsz bemutatóval jelentkezik. „A színház történetében ez rekordnak számít. Eltökélt szándékunk, hogy európai színvonalú teátrumot hozzunk létre, ám ehhez nemcsak a nézők és a művészek, de a helyi és megyei vezetés hathatós segítségére is szükségünk van” – fogalmazott az igazgató. A teátrum a két önkormányzattól eddig a színházi dolgozók bérezéséhez és az épület fenntartásához szükséges összeget kapta, kapja. „A díszletek, jelmezek és az egyéb járulékos költségek díját a bérlet- és jegyeladásokból, valamint a szponzorainktól befolyó összegekből álljuk” – részletezte Stier.
Keresztes Attila a péntek esti bemutató részleteit ismertetve elmondta, a darab csaknem másfél hónapig készült. „Minden alkotás egy vallomás, és szerintem ez a darab egyetlen gondolat köré építhető fel, amely nem más, mint a boldogság keresése” – mondta a rendező. A darab főszereplői, Némethy Zsuzsa, Vencz Stella és Varga Andrea arról számoltak be, hogy kihívásnak, komoly feladatnak érezték a rájuk osztott szerepek megformálását.
A Szatmáron színpadra vitt Csehov-darab vendégművésze Bíró József, a Kolozsvári Állami Magyar Színház állandó tagja, aki csaknem 12 éve dolgozik már együtt Keresztessel. Elmondása szerint öröm volt ennyi fiatal tehetséggel dolgozni együtt, és látni rajtuk a lelkesedést, azt, hogy szivacsként szívják magukba az újat. A színigazgató úgy látja, igazán jó társulat a szatmári, és egy év múlva még jobb lesz. Egyébként az idei évad második felétől román feliratozással is játsszák majd a bérletszünetes előadásokat, hogy minden szatmári színházkedvelő élvezhesse azokat.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.