Kiss Judit átveszi a rangos elismerést Kántor Boglárka megyei tanácsostól és Kolcsár Bélától, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ igazgatójától
Fotó: Haáz Vince
Pro Cultura Et Arte Díjat adományozott Kiss Juditnak, a Krónika újságírójának, szerkesztőjének a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ. Lapunk munkatársa 2023-ban kifejtett sajtós munkásságával érdemelte ki az elismerést, amellyel jelentősen hozzájárult a romániai magyar kultúra és művészet tényszerű bemutatásához és népszerűsítéséhez. A díjat csütörtökön nyújtották át a marosvásárhelyi Bernády Házban, ahol kiállítás is nyílt a szárhegyi művésztelep alkotásaiból.
2024. január 18., 19:342024. január 18., 19:34
2024. január 18., 22:532024. január 18., 22:53
Nem kis meglepetést okoztunk kolléganőnknek, Kiss Juditnak, amikor a napokban közöltük vele, hogy rangos elismerésben részesült. Tudniillik nem árultuk el neki, hogy tavaly decemberben szerkesztőségünk felterjesztette a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ által kiírt pályázatra. A Hargita megyei intézmény 2023-ban is meghirdette a Pro Cultura et Arte díjat, amelyet azzal a szándékkal alapított 2019-ben, hogy elismerje azoknak az újságíróknak a munkáját,
A központ tavaly lehetőséget teremtett a pályázaton való részvételre a rádiós és televíziós újságíróknak is, így két kategóriában lehetett nevezni: írott és online sajtós, valamint audiovizuális munkákkal. A pályázat szakmai partnere a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE), mely 2023 őszén döntött a kulturális újságírás szakosztály létrehozásáról. Szerkesztőségünket a hét végén értesítette Kolcsár Béla, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ igazgatója, hogy a beküldött pályázatoknak a zsűri által végzett elbírálása eredményeként az írott/online sajtó kategóriában a Pro Cultura et Arte díj 2023-as évi kiadásának Kiss Judit a győztese.
Kiss Judit mintegy két évtizedes újságírói tevékenysége során több száz cikkben mutatta be a romániai magyar irodalom, kultúra, művészet minden rezdülését
Fotó: Haáz Vince
A szervezők megadták a módját a díjkiosztónak, amelynek csütörtökön délután – rangos kiállítás megnyitójával egybekötve – a marosvásárhelyi Bernády Ház adott otthont. Nagy Miklós Kund művészeti író, a Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány alelnöke kihangsúlyozta, hogy az esemény hármas jelentőséggel bír, hiszen a díjkiosztón túlmenően ez az alapítvány idei első kiállítása, és egyúttal a magyar kultúra napját is köszöntik.
Audiovizuális kategóriában Bartha Ágnes és Kacsó Sándor (középen), a Román Közszolgálati Televízió bukaresti magyar adásának munkatársai részesültek a Pro Cultura et Arte díjban
Fotó: Haáz Vince
Kolcsár Béla, a 2023-ban Magyar Örökség-díjban részesült Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ igazgatója a rendezvényen örömének adott hangot amiatt, hogy a fennállásának 50. évfordulóját idén ünneplő gyergyószárhegyi művésztelep már az év elején rangos kiállítással jelentkezik Marosvásárhelyen. Úgy vélte, a szárhegyi művésztelep, valamint a jogutódjaként működő központ az évtizedek során Erdély egyik szellemi központjává vált, amely ösztönző, stimuláló intézményként működik.
29 vizuális művész alkotásaiból nyílt tárlat a marosvásárhelyi Bernády Házban
Fotó: Haáz Vince
Simonffy Katalin televíziós szerkesztő, rendező a MÚRE igazgatótanácsa nevében felidézte, hogy a rangos elismerést 2019-ben alapították a szárhegyi központtal ápolt jó együttműködésnek köszönhetően, hogy elismerjék azoknak az újságíróknak a munkáját, akik cikkeikben, rádiós, televíziós műsoraikban kiemelten foglalkoznak az erdélyi magyarság kulturális életének tényszerű bemutatásával. Felolvasták lapunk vezető szerkesztőjének, Rostás Szabolcsnak a pályázatba foglalt méltatását, miszerint Kiss Judit mintegy két évtizedes, előbb a Krónika nyomtatott napilapnál, majd 2023 januárjától lapunk internetes változatánál kifejtett újságírói tevékenysége során több száz cikkben igyekezett bemutatni az erdélyi, romániai magyar irodalom, kultúra, művészet minden rezdülését, és ezt a munkát lelkiismeretesen folytatja most is.
Fotó: Haáz Vince
Kiss Judit a díjkiosztó ünnepségen megtiszteltetésnek nevezte az elismerést. A díjjal járó emléklap és Elekes Gyula képzőművész életfát ábrázoló gyönyörű tűzzománcának átvételekor munkatársunk elmondta, húsz éves újságírói tevékenysége során azért foglalkozott/foglalkozik kultúrával, mert szívügyének érzi. „A médiából sokszor kiszorítják a kultúrát az olyan témák, mint a pénz, a hatalom vagy a politika. Holott identitásunk lélegeztető ereje a kultúra” – állapította meg Kiss Judit, megköszönve a Krónika munkaközösségének, hogy szabad teret és keretet adnak neki újságírói tevékenységéhez.
Fotó: Haáz Vince
Audiovizuális kategóriában Bartha Ágnes és Kacsó Sándor, a Román Közszolgálati Televízió bukaresti magyar adásának munkatársai részesültek a Pro Cultura et Arte díjban, amelyet nem egy kimondott munkájukért, hanem egész munkásságukért érdemelték ki. Bartha Ágnes elmondta, újságírói tevékenységük során „mindennel foglalkoznak”, nem csak kulturális témákkal, de két rendezvényre mindig eljutnak: a csíkszeredai régizene fesztiválra és a mikházi csűrszínházi fesztiválra. „Nem napi kulturális eseményekről számolunk be, hanem igyekszünk mélyebben, hosszabb ideig a téma mögé nézni” – fejtette ki a televíziós újságíró.
Kántor Boglárka Hargita megyei önkormányzati képviselő azzal a gondolattal gratulált a díjazottaknak: mint ahogy vannak feladatok, amiket csak a gyergyószárhegyi központ tud ellátni, ugyanúgy vannak témák, amelyeket csak akkor sikerül igazán kihangsúlyozni, ha a Krónika online felületén vagy a televízió képernyőjén jelenik meg.
Fotó: Haáz Vince
A díjátadást követően Nagy Miklós Kund ismertette a gyergyószárhegyi művésztelep tavalyi négy alkotótáborában született alkotásokból álló kiállítást. „A kortárs művészet jelentkezik a maga teljes pompázatában, sokszínűségében. A kortárs művészetnek annyi arca van, ahány alkotó kapcsolódik benne, és próbálja a munkáit a közönség elé vinni. A konceptualitás határozza meg ezeket a munkákat” – fejtette ki a gyergyószárhegyi művésztelep elmúlt 50 évét végigkísérő művészeti író. A marosvásárhelyi Bernády Házban február közepéig megtekinthető kiállítás 29 romániai, magyarországi, mongóliai és ghánai vizuális művész alkotását sorakoztatja fel.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!