Premier a Spectrum Színházban: Léda „hattyúdalát” Farkas Ibolya, a marosvásárhelyi színjátszás nagyasszonya adja elő

Farkas Ibolya színművésznő formálja meg az idős Léda alakját a marosvásárhelyi Spectrum Színház Ady és Adél – „Lázálmok” az életünkből című előadásában •  Fotó: Spectrum Színház

Farkas Ibolya színművésznő formálja meg az idős Léda alakját a marosvásárhelyi Spectrum Színház Ady és Adél – „Lázálmok” az életünkből című előadásában

Fotó: Spectrum Színház

Ady szerelmének, Lédának a szemszögéből mutatja be a költő és elhagyott kedvese viszonyát, a fájdalmas szakítást és a női önértékelés különféle vetületeit az a monodráma, amelyet a marosvásárhelyi Spectrum Színházban mutatnak be március 4-én. Az előadásról Török Viola rendező beszélt a Krónikának.

Kiss Judit

2023. március 04., 09:222023. március 04., 09:22

2023. március 04., 09:362023. március 04., 09:36

Az előadásban a marosvásárhelyi színjátszás nagyasszonya, a 84. életévét éppen most vasárnap betöltő, Poór Lili-díjas színművésznő, Farkas Ibolya látható; az Ady és Adél – ,,Lázálmok” az életünkből című produkciót Török Viola rendezi. Az Ady–Léda-történetnek nem túl gyakori a színpadi megközelítése, ezért is ígérkezik különlegesnek a Tatár Rózsa magyarországi szerző monodrámájából készült produkció.

Török Viola a Krónika megkeresésére elmondta, valóban nem sok színpadi feldolgozása van Ady és Léda történetének, és neki nagyon megtetszett a monodráma.

„Érdekesnek tartottam, hogy a dráma a lázálom szóval határozza meg ezt a kapcsolatot, mert tényleg az lehetett. Az elhagyott nő számára nagyon nehéz feldolgozni az ilyen fajta szakítást, a dráma pedig ennek a feldolgozási folyamatnak a megközelítése: egy nagyon emberi közelítés” – mondta a rendező. Mint kifejtette, az előadás azt is körüljárja, hogy hatalmas fájdalmat jelenthetett Léda számára, amikor a nagy költő túllépett ezen a szerelmen.

„Ady kicsit visszaélt ezzel a nagy szerelemmel – ezt dolgozza fel őszinte visszaemlékezéseken keresztül az idős, halálra készülő, életével számot vető Léda figurája. Egy kicsit olyan, mintha a „nem mondhatom el senkinek, elmondom hát mindenkinek” módon emlékezne” – mondta Török Viola.

Kiemelte, Farkas Ibolya színművésznő ötlete volt, hogy ezzel a témával és darabbal foglalkozzanak, és az is fontos a darabválasztásban, hogy az úgynevezett női témák kibontása kerüljön előtérbe a színpadon. „Lényeges, hogy a csalódás, a női önértékelés tematikáját miként tudjuk ma elmondani a színpadon. A darabot egyébként Magyarországon egy 62 éves színésznő adta elő, a mi feldolgozásunk más lesz, hiszen a marosvásárhelyi színjátszás nagyasszonya, Farkas Ibolya 84 éves. Az is nagyon nagy szó, hogy vállalta a másfél órás, egyszereplős előadást, én roppantul örvendek neki és csodálom őt. Tudom, hogy a közönség is nagyon várja, hogy viszontlássa a művésznőt a színpadon” – állapította meg a rendező.

Török Viola rendező: „lényeges, hogy a csalódás, a női önértékelés tematikáját miként tudjuk ma elmondani a színpadon” •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Török Viola rendező: „lényeges, hogy a csalódás, a női önértékelés tematikáját miként tudjuk ma elmondani a színpadon”

Fotó: Haáz Vince

Az Ady–Léda-történettel leggyakrabban a költő verseinek, például az Elbocsátó, szép üzenetnek az optikáján keresztül szembesül az érdeklődő, ez az előadás azért is különleges, mert teljes mértékben a Léda szemszögéből közelíti meg a történetet.

„Ez a vers, ahogy szokták mondani, elég kegyetlen és méltatlan a nőhöz, aki rengeteget segítette a költőt. Hiszen ha Brüll Adél nem létezett volna az életében, Ady talán nem írja meg verseinek egy jó részét. Költészetének tekintélyes része Lédával kapcsolatos, úgyhogy semmiképpen se tudta volna a költő kitörölni az életművéből. Kapcsolatuk összetettségét és különféle igazságait is körüljárja a monodráma” – ecsetelte Török Viola.

Az előadás ismertetője idézi a költő Csolnak a holt-tengeren című versét: „Piros-fekete glóriával/ Evezz, evezz csak csöndesen./ Én tudom, hogy lelkembe süllyedsz/ S ott halsz meg majd, én szerelmesem.”

Ady neve és szerelmi költészete örökre összekapcsolódott Léda nevével, hiszen több mint százötven szerelmes költeménye több mint fele Lédához szólt. Brüll Adél, a nagyvilági úrinő és Ady találkozása mindkettejük életében sorsszerű élmény volt. Ady azonnal beleszeretett az asszony nagyvilági varázsába és sugárzó nőiességébe. Hosszú és viharos szerelmüknek a költő vetett véget. Kegyetlen szakítóversben számolt le nagy szerelmével, Lédával. Az Elbocsátó, szép üzenet az egyik leghíresebb szerelmi búcsúvers a magyar irodalomban. „Kérem a Sorsot, sorsod kérje meg,/ Csillag-sorsomba ne véljen fonódni / S mindegy, mi nyel el, ár avagy salak:/ Általam vagy, mert meg én láttalak / S régen nem vagy, mert már régen nem látlak.”

Tatár Rózsa Ady és Adél – ,,Lázálmok” az életünkből című monodrámája a magányos és boldogtalan Léda hattyúdala. Az egykor bálványozott nő, a végzet asszonya a halálos ágyán megidézi a halott költőt és újraéli viharos szerelmük minden boldog és fájó epizódját.

Farkas Ibolya 1939. március 5-én született Brassóban, Lohinszky Loránd (1924–2013) színművész, egyetemi tanár felesége. Farkas Ibolya a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben szerzett diplomát 1959-ben, és a város Nemzeti Színháza szerződtette. 1966–1968 között a kolozsvári társulat tagja volt, majd visszatért Marosvásárhelyre. 1980-ban több nyugat-európai országban vendégszerepelt. Amint a Wikipédián olvasható, 1981–1983, 1987–1991 és 1994–1995 között a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Magyar Tagozata tagja volt. 1990–2009 között tanított a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetemen. 2003-tól a Tompa Miklós Tárulat tagja. 2004-ben, a bukaresti I. L. Caragiale Színház és Filmművészeti Egyetemen doktori címet szerzett. A drámairodalom kiemelkedő női szerepeit alakította. Lírai hősnőinek egy részét a visszafogottság és a tiszteletet parancsoló tartózkodás jellemzi.

korábban írtuk

Jeles vendégeket fogad a tízéves Spectrum Színház
Jeles vendégeket fogad a tízéves Spectrum Színház

Öröm és megtiszteltetés az idén tízéves marosvásárhelyi Spectrum Színház számára, hogy a magyar kultúra területén jeleskedő, kiemelkedő alkotókat láthattak és láthatnak vendégül – mondta el a Krónikának Török István, a teátrum vezetője.

korábban írtuk

A koronavírusról szóló tragikomédiát mutat be a marosvásárhelyi Spectrum Színház
A koronavírusról szóló tragikomédiát mutat be a marosvásárhelyi Spectrum Színház

Kincses Elemér Covid-19 című tragikomédiáját mutatja be a marosvásárhelyi Spectrum Színház pénteken este hét órától.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás
2025. július 05., szombat

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere

Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere
2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban
2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
2025. június 28., szombat

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van
2025. június 28., szombat

Nők Jókai árnyékában – és fényében

Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.

Nők Jókai árnyékában – és fényében
2025. június 27., péntek

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron

Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron