Popp Önarcképe Szatmárnémetiben

Több ezer euróra becsülik az érkávási születésű festő- és szobrászművész, Aurel Popp Önarcképét, amely a Szatmár Megyei Múzeum szépművészeti részlegének állandó kiállításán tekinthető meg. A 124 cm magas és 96 cm széles portrét 1970-ben vásárolta meg az intézmény a festőművész családjától, jelenleg az egykori Vécsey-házban kialakított állandó tárlat egyik központi darabja.

Végh Balázs

2009. március 20., 10:242009. március 20., 10:24

„Popp számos önarcképet festett, de ez az 1941-re datált műve a legnagyobb és talán a legszebb is mind közül. Az érett, hatvankét esztendős művész tökéletes önvallomása – a képben benne van a teljes poppi életérzés és alkotói koncepció. Kézjegyei annyira erősek és kifejezők, hogy még a laikus szemlélőnek is azonnal szembetűnnek” – mutatta be a műalkotást Felicia Grigorescu muzeológus, az intézmény művészeti osztályának vezetője.

A szakember szerint a festmény felbecsülhetetlen értékű. „Nehezen lehetne megmondani a reális értékét, hiszen egyáltalán nem, vagy csak nagyon ritkán árvereznek Popp-képeket. Mostanában különösen felértékelődtek az eredeti műkincsek, de ez a piacág is állandóan ingadozik a gazdasági visszaesés miatt.

Annyi biztos, hogy ennek az önarcképnek az ára több ezer euró körül mozoghat, mivel reprezentatív alkotás, ugyanis keletkezésekor a művész stílusa már tökéletesen kiforrott volt. Remélem, soha sem kell megtudnunk a pontos piaci árát, mert az azt jelentené, hogy múzeumunknak meg kellene válnia tőle, és ez nemcsak az intézménynek, hanem az egyetemes kultúrának is nagy veszteséget jelentene” – fejtette ki a muzeológus.

Mint mondta, az idők során a világ minden tájára kerültek el Aurel Popp-képek, ezért idén, a művész születésének 130. évfordulójára Szatmárnémetiben nagyszabású kiállítást terveznek, amelyre az ország minden részéről és külföldről is kölcsönöznek Popp-képeket. „Rendezvényeinket egész évben a művész emlékének szenteljük. Szerintem a festmények a kiállítótermekben vannak a legjobb helyen, hiszen itt minden érdeklődő megcsodálhatja, megismerheti őket” – tette hozzá a muzeológus.

Az intézményvezető szerint a magángyűjtők sok esetben nem tárolják megfelelő körülmények között a képeket, és azokat csak szűk baráti körüknek mutatják meg. Grigorescu úgy véli, ezzel sokat veszít a társadalom és az illető művész is, hiszen a festmények fizikailag is rongálódnak, és évek múltán, a generációk cserélődésével feledésbe merülnek.

„Ha csak rövid időre is, de szeretnénk, hogy a közönség minél több Popp-festményt láthatna együtt. A művésznek anno több kiállítása volt Budapesten, ahol főiskolai tanulmányait végezte, és valószínűleg Magyarországon is maradtak képei” – véli Grigorescu. A tervek szerint a partiumi megyeszékhelyen a művész több szobrát és köztéri szobor-makettjét is kiállítják majd.

A múzeum ugyanakkor több közös rendezvényt is szervez a festőről elnevezett művészeti gimnáziummal, a végzős diákok nyaranta a mester alkotásaival egy térben mutathatják be diplomamunkáikat.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 05., hétfő

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját

Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját
2025. május 04., vasárnap

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői

Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői
2025. május 02., péntek

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat

Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat
2025. május 01., csütörtök

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”

A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”
2025. május 01., csütörtök

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?

A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?
2025. május 01., csütörtök

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron

Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron
2025. április 29., kedd

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en

Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en
2025. április 29., kedd

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán

Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán
2025. április 28., hétfő

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken

A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken
2025. április 27., vasárnap

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést

A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést