2010. szeptember 09., 10:022010. szeptember 09., 10:02
Kora tizenéves haveri körökben parázs viták zajlottak, hogy ha egyszer szembekerülnének egymással, vajon melyik aprítaná előbb vagdalt hússá a másikat, és titokban mindenki abban reménykedett, hogy előbb-utóbb elkészül a nagy film, amelyben együtt játszanak.
Nos, minderre jó húsz évet kellett várni, és épp Sylvester Stallone volt az, aki úgy döntött: ha késve is, de megejti a „csúcstalálkozót”. Sőt ha lúd, legyen kövér alapon mindjárt olyan filmet forgatott The Expendables – hozzávetőleges fordításban Ágyútöltelékek – címmel, amelybe szinte valamennyi egykor volt akciósztárt belezsúfolt, Dolph Lundgrentől Mickey Rourke-ig, sőt hogy a műfaj mai ászai se maradjanak ki, az egyik főszerepet Jason Statham játssza.
Ha már a nyolcvanas évek akcióhőseiről van szó, akkor természetesen a film sztorija sem lehet más, mint az akkor készült akciómoziké: hamisítatlan zsé kategóriás akciótörténetet kapunk, népét sanyargató, egyenruhás latin-amerikai diktátorral, aki mögött természetesen egy gátlástalan, kiugrott amerikai CIA-ügynök áll, sok-sok akciójelenettel, valamint egy kőkemény zsoldoscsapattal, amelynek tagjai viszszakézből lezúznak egy kisebb hadsereget.
Ettől a film természetesen még nem válna említésre méltóvá, hiszen csupán abban különbözne a huszonöt évvel ezelőtt forgatott tucat akciómoziktól, hogy idén készült. Csakhogy – bármily meglepő is – kiderül, hogy Stallone rendelkezik az önirónia erényével, így az Expendables tulajdonképpen amolyan kikacsintásként is értelmezhető a nézők felé: igen, ez valóban ennyire sablonos műfaj, egysíkú karakterekkel és sok-sok lövöldözéssel, valamint robbantással, és visszatekintve valóban vérciki, hogy ilyenekben szerepeltünk – de azért mégis, százmilliók rajongtak ezekért a filmekért. Sőt lehet, hogy a múlt idő nem is indokolt.
Stallone mellett a többi, fiatalnak néhány kivételtől egyáltalán nem mondható főszereplőben is volt annyi önirónia, hogy – ha csak egy pár perces szerep erejéig is – beugorjon a filmbe, az egyetlen kivétel Jean-Claude van Damme, aki azzal hárította el a megkeresést, hogy egy ilyen komolytalan produkcióhoz nem adja a nevét. (A másik nagy hiányzó Chuck Norris, de arról nincsenek információink, hogy miért – talán attól tartottak, hogy elhomályosítaná a többi szereplőt). De hát az a van Damme baja, hogy kimaradt, ha már túl komolyan vette magát, most valószínűleg szorgalmasan verdesi a fejét egy bordásfalba egy edzőterem félhomályos sarkában, hiszen a nézők világszerte imádják a filmet.
Amerikai akciófilm, 2010, 103 perc. Rendezte: Sylvester Stallone. Producer: Avi Lerner, Kevin King Templeton. Szereplők: Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Randy Couture, Steve Austin, Mickey Rourke, Bruce Willis, Arnold Schwarzenegger, Eric Roberts. Írta: Sylvester Stallone, David Callaham. Kép: Jeffrey Kimball. Zene: Brian Tyler. Értékelés az 1-10-es skálán: 7 |
Hogy is ne imádnák, amikor végre egy jelenetben láthatják a szétplasztikázott arcú, de még mindig dagadó bicepszű Stallonét Schwarzeneggerrel, amint nem egy kisebb hadseregnek is elegendő fegyverarzenállal rontanak egymásnak, hanem, szellemi fölényüket bizonyítandó, élcpárbajt vívnak, amelyhez Bruce Willis asszisztál. Itt hangzik el a film egyik legjobb poénja: Willis azzal nyugtatja Stallonét, hogy Schwarzeneggert nem kell komolyan venni, csupán azért olyan, amilyen, mert elnöknek készül. (A másik, a mi szívünknek kedves poén az, amikor a két főszereplő, a veterán zsoldosok vezetői, Stallone és Statham Buda és Pest álnéven mutatkoznak be összekötőjüknek).
A történetről nem érdemes sokat írni, hiszen úgyis mindenki tudja, hogy a főszereplők lenyomják a gonoszokat, a stallónék meg a svarceneggerek még ma, ráncosan is a legyőzhetetlenek. A lényeget egy ilyen filmben mindig is az ipari mennyiségű elpazarolt lőszer és a két másodpercenként bekövetkező robbanások jelentették, és nincs ez másképp ezúttal sem, annyi pirotechnikai eszközt elhasználtak a film forgatása során, amennyivel a harmadik világháborút is meg lehetne nyerni.
Nem hiányoznak az ilyen jellegű mozikban szintén alapfelszerelésnek számító klisék sem, a különböző, jellegzetes karakterektől kezdve a közhelyes, vérciki beszólásokig minden itt van, aminek egy akciófilmben benne kell lennie. Azzal a különbséggel, hogy amikor a hazája felszabadításáról áradozó női főszereplő túlságosan fellengzőssé válik, immár Stallone is megütközve néz rá, a főgonoszon pedig kíméletlenül megtorolja, amikor az a zárójelenetben azt bírja mondani, hogy „Te is zsoldos vagy, te is halott vagy belül!”
Mindent összevetve Stallone egyáltalán nem forgatott nézhetetlen filmet, a nyolcvanas években tizenéves, ma már harmincas egykori rajongók minden bizonnyal szívesen megnézik, hiszen tudják: nem kell nagyon komolyan venni – mint ahogy a szereplők sem veszik önmagukat komolyan. Hiszen semmi sem olyan, mint egykor, a főhősök immár ráncos, nagyapa korú nyugdíjasok, a halvány, akadozó VHS-kép helyett pedig DVD-minőségben nézhetjük a filmet. Ettől eltekintve azonban jól sikerült tisztelgés egy régi zsáner, a jó kis izompacsirtás-lövöldözős-világmegmentős, B kategóriás akciófilm előtt.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.