János Király szerepében Bartha László Zsolt (jobbról), mellette Chatillon, Fülöp követe szerepében Rózsa László
Fotó: Bereczky Sándor/ Tompa Miklós Társulat
Premierre készül a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat: pénteken mutatják be a Friedrich Dürrenmatt János Király című Shakespeare-átiratából készült előadást Keresztes Attila rendezésében.
2023. március 22., 12:232023. március 22., 12:23
2023. március 22., 13:032023. március 22., 13:03
A Tompa Miklós Társulat legújabb produkcióját pénteken 19 órai kezdettel láthatja a nagyérdemű a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Nagytermi stúdióterében – közölte a társulat. Dürrenmatt János Király című Shakespeare-átiratát a nemrég elhunyt Görgey Gábor fordította.
Lipót, Ausztria hercege szerepében Korpos András a marosvásárhelyi társulat legújabb, pénteken bemutatandó előadásában
Fotó: Bereczky Sándor/ Tompa Miklós Társulat
Dürrenmatt groteszk átiratában a szereplők eszmék, ideológiák, érdekek hordozói és képviselői, a műben egy hatalmi rendszer és annak mechanizmusa jelenik meg: a világot megrengető drámai események mögött önző érdekek, kicsinyes hatalomvágy és elfajult ideológiák állnak.
A hatalom és a hatalmon levők működése örök érvényű, a hidegháborús ellentét törvényszerűen fegyveres konfliktusba torkollik – erre reflektál a Tompa Miklós Társulat előadása.
Fotó: Bereczky Sándor/ Tompa Miklós Társulat
A szomszédunkban zajló, állandóan eszkalálódással fenyegető háború különleges aktualitást ad a történetnek. A nép ellensége után Keresztes Attila ismét éles társadalomkritikát fogalmaz meg legújabb rendezésében, nézőit a társadalmi és politikai mechanizmusok változatlanságával és a háború borzalmával szembesíti.
Az előadás szerepeiben Bartha László Zsolt, Ördög Miklós Levente, Gecse Ramóna, Kádár Noémi, Varga Andrea, Kostyák Péter, Varga Balázs, Bálint Örs Hunor, László Csaba, Ferenczi H. István, Korpos András, Henn János, Meszesi Oszkár, Rózsa László, Csíki Szabolcs, Adorjáni Nagy Zoltán, Nagy István, Nagy Levente, Nagy Péter, Deák János Lehel, Csiki Tarcali Szabolcs lép színpadra. Az előadás dramaturgja Szabó Réka, a díszlettervező Fodor Viola, a jelmeztervező Bianca Imelda Jeremias. A 16 éven felülieknek ajánlott előadás román felirattal is követhető.
Folytatódik a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat Ibsen-sorozata: a Hedda Gabler, A nép ellensége és a Nóra című előadások után a norvég drámaíró egyik legösszetettebb művét, A vadkacsa című drámát viszi színpadra Keresztes Attila rendező.
A Nem történt semmi című előadás ősbemutatójára készül a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata Sebestyén Aba rendezésében – közölte az erdélyi teátrum.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
szóljon hozzá!