A szentgyörgyi színház Tamási Hullámzó vőlegény című darabjának bemutatásával zárja az évet
Fotó: Tamási Áron Színház
Nagyváradon, Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön is bemutatóval búcsúztatják az óesztendőt a színházak: klasszikus komédiát, Shakespeare-átiratot és Tamási-darabot láthat a nagyérdemű szilveszterkor.
2022. december 29., 13:212022. december 29., 13:21
Több teátrum is premierrel búcsúztatja az ó- és köszönti az újesztendőt: Marosvásárhelyen, Nagyváradon és Sepsiszentgyörgyön is új előadással kedveskedik a színház közönségének, miközben Kolozsváron és Szatmárnémetiben régebbi, de a nagyérdemű által kedvelt produkciókat tűztek műsorra év végén.
Premierrel várja közönségét szilveszterkor a marosvásárhelyi, nagyváradi és sepsiszentgyörgyi társulat. A nagyváradi Szigligeti Színházban szerdán sajtótájékoztató keretében harangozták be a Figaro házassága, avagy egy őrült nap című év végi premiert, amelyet Botos Bálint rendez. A társulat vezetősége arról is beszámolt, hogy milyen évet zárnak. Mint elhangzott,
Czvikker Katalin főigazgató elmondta, 2022. március közepéig mindössze 30 százalékos teremkihasználtsággal működhetett a színház, és akkor is csak Covid elleni oltással rendelkezők léphettek be az épületbe. Folyamatos pozitív kommunikációval dolgozott ennek feloldásán az intézmény marketingcsapata, és a társulatok – a Szigligeti Társulat, a Lilliput Társulat, illetve a Nagyvárad Táncegyüttes – művészi szempontból is szem előtt tartotta a publikum „visszacsábítását”. Ennek köszönhetően a 2022-es naptári évben 49 200 néző látta a színház előadásait
A 2022/2023-as évadra szóló bérletértékesítés szeptemberben indult, mostanáig 3100 színházbérletet vásároltak a váradiak. Czvikker Katalin azt mondta, a pandémia előtti rekord 5000 eladott bérlet volt, ő maga arra számított, hogy ennek a felét sikerül visszahozni idén, ebből a szempontból tehát a 3100 nagyon jó eredménynek számít. Botos Bálint, a Figaro házassága, avagy egy őrült nap című Beaumarchais-komédia rendezője már ötödik alkalommal dolgozik a Szigligeti Társulattal. Elmondta: a legtöbb színész már játszott fontos szerepet általa rendezett produkcióban, ami számára is megkönnyíti a munkát.
– fogalmazott az alkotó. A nagyszabású Beaumarchais-komédiát januárban több időpontban, 2-án, 7-én, 8-án, 17-én és 18-án is megtekintheti a közönség.
Tasnádi-Sáhy Noémi, Kocsis Anna és Botos Bálint rendező a Figaro házassága című váradi előadás próbáján
Fotó: Vigh László Miklós/Szigligeti Színház
A marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat év végi műsorán egy William Shakespeare-átirat szerepel, melyet Mohácsi János rendez. A Mohácsi testvérek nem ismeretlenek a vásárhelyi közönség számára – az alkotók Az üvegcipő, valamint Az öreg hölgy látogatása után most a Szentivánéji álom című vígjátékot viszik színpadra.
Amint az előadás ismertetőjében az alkotók fogalmaznak, sehogy se bírunk mi, nők és férfiak meglenni egymással. Beborul az Ég a Földön: az embereket irányító, kapuzárási pánikban szenvedő tündérkirály és királynő titkai kiderülnek, és az egymás iránti gyűlöletük mindenkit érint. De nem csak az időjárás romlik el, hanem megőrjítik az embereket is, mindenkinek a nyakába ömlik a tündér-istenek fájdalma. Vajon miként javulhat meg egy kapcsolat, hogy béke lehessen földön-égen, és végre kisüssön a Nap? Shakespeare legjátszottabb vígjátékán keresztül mutatja be Mohácsi János a maga érzelmes-humoros módján az elmúlástól való félelmet. A 12 éven felülieknek ajánlott, román felirattal követhető előadást a bemutatót követően január 3-án, 4-én, 5-én, 6-án, 22-én, valamint 27-én is műsorra tűzi a társulat.
Mi más lehetne a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Tamási-évadának méltóbb szilveszteri előadása, mint a Hullámzó vőlegény, mely egy szilveszter estéjén történő különös leánykérés történetét, annak előzményeit és következményeit meséli el? Tamási Áron a művészet és megélhetés kérdéskörét próbálja körüljárni ebben a darabjában, melyet Albu István rendező irányításával állított színpadra a sepsiszentgyörgyi társulat.
A Hullámzó vőlegény egy fiatal keramikus – a szentgyörgyi előadás esetében – képkeretező, Bodrogi Antal kilátástalannak tűnő életébe enged betekintést, aki tehetséges, ám hiába járja a városokat tucatárujával, az anyagi csőd szélén áll, rengeteg embernek tartozik. Reménytelen helyzetében elfogad egy házassági ajánlatot, és egy számára gyakorlatilag ismeretlen, de gazdag vénlányt készül feleségül venni, miközben valójában egy másik lány iránt vonzódik. Érzi, hogy értelmetlen az érdekházasság, és azzal is tisztában van, hogy értéktelen portékákat alkot a haszonszerzés reményében, mégsem lát más kiutat a helyzetéből. Vajon az anyagi érdekek vagy a „tiszta lelkiismeret szava” kerekedik felül a döntésében, vajon a jólét vagy a szerelem fogja meghatározni a további életét? Vajon lehet-e kompromisszumok nélkül élni? Vajon meddig mehet szembe az ember a saját meggyőződésével, ízlésével a megélhetéséért?
„Valószínűleg minden rendezőnek van egy olyan környezete, amiben úgymond biztonságban érzi magát, olyan szerzők, témák, hangulatok, amelyeket már »kitalált«, amelyekhez jobban ért, vagy legalábbis ezt gondolja magáról. Tamási Áron egyáltalán nem ilyen számomra, rendezőként még nem foglalkoztam vele. Azonban szeretem a váratlan helyzeteket, ilyenkor az embernek össze kell kapnia magát, kevésbé kiszámítható, hogy milyen lesz az előadás. Adódott egy ilyen lehetőség, hogy Tamásit rendezhetek a Tamási Áron Színházban a szerző születésének 125. évfordulóján, és nem hagyhattam ki a lehetőséget.
– vallotta Albu István rendező, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház igazgatója az előadásról.
Kolozsváron csütörtökön láthatja a közönség az év utolsó előadását: 19 órától az Andrei Şerban által rendezett Ibsen-darabot, a Hedda Gablert láthatja a nagyérdemű. A szatmárnémeti Harag György Társulat vígjátékot kínál közönségének szilveszterkor: a Hello, Dolly! című előadást. Michael Stewart és Jerry Herman nagy sikerű darabja Thornton Wilder A házasságszerző című darabja nyomán íródott, az előadást Sorin Militaru rendezte.
A Hello, Dolly! nagyszabású vállalkozás, a Harag György Társulat mércéjével mérve valódi szuperprodukció. Az előadásban és előkészítésében eddig Szatmárnémetiben soha nem látott méretű stáb dolgozott, a szinte teljes társulatot felölelő szereposztás mellett népes tánckar és statisztéria is szerepet kap a produkcióban, amelynek egyik legnagyobb erénye a zenei értékekben rejlik.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!