2009. június 08., 08:442009. június 08., 08:44
Ünnepi pompa és a szakma népszerű képviselőnek neve fémjelezte a nyolcadik alkalommal megrendezett Nemzetközi Erdélyi Filmfesztivál (TIFF) díjátadó ünnepségét, amelyet szombaton este a Kolozsvári Nemzeti Színház épületében tartottak. Az eseményen romániai és külföldi filmkészítők mellett többek között Emil Boc miniszterelnök is részt vett, az est díszvendége a világhírű európai színésznő, Claudia Cardinale volt.
A meglepetésekben gazdag ünnepségen a közönség nemcsak a díjátadásra való várakozás izgalmát élhette át, de derült pillanatokat is Florin Piersic jóvoltából, aki nem habozott a színpadon szerelmet vallani Claudia Cardinalénak, miután kifejtette, boldog, hogy egy ekkora művésszel találkozhat Kolozsváron.
Az öttagú zsűri – Corina Şuteu, a New York-i Román Kulturális Intézet igazgatója, Jim Stark amerikai producer, Dan Făinaru, filmkritikus, Assumpta Serna színésznő és Hajdu Szabolcs filmrendező – a Rune Denstad Langlo rendezte Észak, illetve Corneliu Porumboiu rendezte Rendőr, melléknév című filmjének ítélte oda a TIFF nagydíját. A norvég Észak című alkotás humoros, romantikus film, mely egy lelki válságba jutott atléta, Jomar különös útját mutatja be.
A film, melyet egyébként az idei Berlini Filmfesztiválon is bemutattak, a legjobban fényképezett filmnek járó díjat is elnyerte.
Transilvania Nagydíj: Észak (r. Rune Denstad Langlo), Rendőr, melléknév (r. Corneliu Porumboiu). Legjobb rendező: Barmak Akram (Kabuli gyerek). Legjobb operatőr: Philip Ogaard (Észak). FIPRESCI-díj: Kan door huid heen (r. Esther Rots). Közönségdíj: Machan (r. Uberto Pasolini). Kiválósági díj (román színésznek): Mircea Albulescu. Életműdíj: Dan Piţa (rendező), Florin Piersic (színész). Életműdíj (külföldi színésznek): Claudia Cardinale. Az Árnyak szekció legjobb rövidfilmje: Haláltánc (r. Pedro Pires). A Román Filmnapok legjobb nagyjátékfilm díja: A másik Irina (r. Andrei Gruzsinczki). A Román Filmnapok legjobb rövidfilm díja: Pentru el (r. Stanca Radu). Legjobb román első film: Constantin és Elena (r. Andrei Dăscălescu). A román filmnapok zsűrijének különdíja: Emlékek az aranykorból (r. Ioana Uricaru, Hanno Hoefer, Răzvan Mărculescu, Constantin Popescu, Cristian Mungiu). Az HBO legjobb nagyjátékfilm-forgatókönyv díja: Mimi Brănescu (Otthon, apámnál). Az HBO legjobb rövidfilm-forgatókönyv díja: Octav Gheorghe (Az Oase Manciu-trófea). Az HBO legjobb dokumentumfilm-forgatókönyv díja: Adrian Voicu (Victoria, între 8 şi 9). Let’s Go Digital! díj: Adrian Florin Ardelean, Mihai Nanu, Sergiu Zorger (Stein Alaiv). |
Corneliu Porumboiu alkotását, a Rendőr, melléknevet idén nagy sikerrel mutatták be Cannes-ban. A film egy fiatal vidéki rendőr – Dragoş Bucur alakításában – történetét meséli el, aki lassanként elveszti a törvénybe vetett hitét.
A legjobb rendezőnek járó díjat Barmak Akram vihette haza Kabuli gyerek című alkotásával. Az átvételkor a rendező az Afganisztánban elesett öt román katona emlékének ajánlotta a díjat. A közönség díját a Machan című, Uberto Pasolini film nyerte el, míg Lakatos Róbert Bahrtalo! című filmje második helyen végzett a közönségszavazáson.
A Filmújságírók Nemzetközi Szövetsége (FIPRESCI) által felajánlott díjat Esther Rots Kan door huid heen (Can Go Through Skin) című filmje nyerte el.
A TIFF keretében minden évben életműdíjat adnak át az európai filmgyártás egy-egy nagy alakjának. Ezt idén a tapsviharos fogadtatásban részesülő Claudia Cardinale vehette át.
Ezenkívül idén életműdíjjal jutalmazták Dan Piţa rendezőt, valamint kiválósági díjat kapott Florin Piersic és Mircea Albulescu.
A vasárnap este záruló fesztivál, melyet először 2002-ben rendeztek meg, Románia legrangosabb filmfesztiváljává nőtte ki magát. A szervezők idén nagy hangsúlyt fektettek a romániai mozik egyre csappanó forgalmának problémájára. Míg a kilencvenes években Románia élen járt a mozirajongók számát illetően, mára ugyanezen a listán az utolsók között van, derült ki a fesztiválon.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.