Fotó: Eva Film Makers/Facebook
Kizárólag női alkotók filmes szemléje várja a közönséget Sepsiszentgyörgyön szeptember 22. és 28. között. Az immár harmadik Eva FilmMakers Fest Románia egyetlen, kizárólag női filmeseknek szóló filmfesztiválja.
2023. szeptember 22., 11:292023. szeptember 22., 11:29
A 2021 őszén indított Eva FilmMakers Fest abból a vágyból indult, hogy egyensúlyt teremtsen a férfi és női tehetségek között a filmművészetben – egy olyan művészeti ágban, ahol a nőkhöz inkább a színészi, mint a rendezői tevékenység társul.
A 2023-as TIFF-en Transzilvánia Trófeával kitüntetett alkotást, az iráni Dornaz Hajiha Like Fish on the Moon (Mint hal a Holdon) című filmjét is vetítik a szentgyörgyi szemlén
Fotó: TIFF
Az idei kiadást a múlt és a jelen ötvözése jellemzi, új filmeket vetítenek a korszakalkotó filmek mellett.
A rendezvény hivatalos megnyitójára szeptember 22-én, pénteken 17.30 órakor kerül sor az Andrei Mureșanu Színházban.
A fesztivál ideje alatt a következő rendezők filmjeit vetítik különböző helyszíneken: Csángók és Anyám és más futóbolondok a családból, r. Fekete Ibolya; Digitális nomádom, r. Oláh Kata; Örökbefogadás, r. Mészáros Márta; A maga természete szerint és szabadon, r. Szebeni Zsuzsa, Ugron Zsolna, Bertha Lívia; A hetedik szoba, r. Mészáros Márta; Memento Mori – A Váci legenda, r. Kiss Stefán Mónika; Veszélyes lehet a fagyi, r. Szilágyi Fanni.
A Keleti Ágnes olimpiai bajnokról szóló dokumentumfilmet is vetítik
Fotó: Aki legyőzte az időt/Facebook
A programban szerepel a Crai nou (Új király) című film is, Alina Grigore rendezésében, amelyet első alkalommal láthat a sepsiszentgyörgyi közönség.
A korábbi kiadásokhoz hasonlóan egy sor kapcsolódó eseményt is terveznek, például közönségtalálkozókat a filmrendezőnőkkel, Vincze Teréz filmesztéta moderálásával, valamint a filmes stábok más szakembereivel és művészeivel.
Különleges helyet foglal el ezek között az események között Irina Margareta Nistor jelenléte, aki a romániai női filmkészítés rövid történetét mutatja be a fesztiválon vetített három film: Mircea George Cornea Patima (Szenvedély), Malvina Ursianu Serata (Estély) és Ada Pistiner Stop frame at the table című alkotásai alapján.
Fekete Ibolya Anyám és más futóbolondok a családból című moziját is vetítik
és egy tematikus mesterkurzust koordinál, amelynek témája: tapasztalatok megosztása a nőkkel és nők számára szervezett filmfesztiválok szervezése terén.
A fesztivál másik premierje Dornaz Hajiha Like fish on the moon (Mint hal a Holdon) című filmjének vetítése.
A nők alkotói zsenialitását a művészetekben két másik különleges rendezvénnyel is ünneplik a fesztivál ideje alatt. Szeptember 26-án, kedden Ballun Viktória, Kovács Csonga Anikó és Kún Fruzsina képzőművészek alkotásaiból nyílik kiállítás az árkosi Művelődési Központban. Ugyanezen az estén az Andrea Gavriliu rendezte Privitor (A néző) című előadást mutatják be az Andrei Mureșanu Színházban.
Bár a projekt finanszírozása idén jóval kevesebb, az Eva FilmMakers Fest szervezői folytatják a vetítéseket Kovászna megye városaiban:
A fesztivál szeptember 28-án, csütörtökön a DriveIn Mozi-val, a Cinema Arta/TAM székház melletti parkolóban tartott autósmozis vetítéssel zárul. A film címét a fesztivál alatt fogják nyilvánosságra hozni.
A szabad helyek függvényében a fesztivál összes filmjére és a kapcsolódó rendezvényekre a belépőjegyek kedvezményes áron lesznek kaphatók. A program részletei az Eva FilmMakers Fest Facebook-oldalán érhetőek el.
Öt dokumentumfilmet és 17 egész estés fikciós alkotást vetítenek a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemlén – közölte a szervező Filmtett Egyesület az idén is Kolozsvár központtal,
Kolozsváron egyszeri alkalommal vetítik a Keleti Ágnesről, a legmagasabb kort megért olimpiai bajnokról szóló portréfilmet: csütörtökön, szeptember 21-én 17:45 órától tekintheti meg a közönség a Győzelem moziban.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
A csángó, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Szőcs Anna Édesanyám rózsafája című életrajzi könyvének román fordítását mutatják be Bukarestben a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központban.
szóljon hozzá!