Gedő Zsolt és Farkas Loránd alakítja a két főszereplőt a Nobel-díjas író darabjában
Fotó: Biró István
A Kolozsvári Állami Magyar Színház február 13-án, csütörtök 20 órától a mutatja be az irodalmi Nobel-díjas Jon Fosse Én vagyok a szél című drámáját Tompa Gábor rendezésében a színház Stúdiótermében. A bemutatóra szóló jegyek már elfogytak, de a Nobel-díjas író darabját februárban, márciusban és áprilisban is műsorra tűzi a teátrum.
2025. február 10., 19:382025. február 10., 19:38
A bemutatót megelőző sajtótájékoztatón Vajna Noémi dramaturg Jon Fosse norvég írót „napjaink egyik legtöbbet játszott drámaírójának” nevezte, aki 2023-ban elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. Az Én vagyok a szél című alkotása 2007-ben született, középpontjában a Fosse írásaira jellemző, visszatérő téma áll: a halál és az élet közti vékony határvonal, annak az életérzésnek a majdnem megfoghatatlan leírása, hogy mi vezet valakit oda, hogy elvegye a saját életét. „A Tompa Gábor által színpadra állított darab ezt az élet és halál közti utazást mutatja be, mintegy szertartást, ami közelebb visz egy szavakkal kifejezhetetlen, láthatatlan dimenzióhoz” – fogalmazott Vajna Noémi.
Tompa Gábor a darabválasztás kapcsán úgy fogalmazott, hogy több éve foglalkoztatja a drámának a színpadra állítása. A két főszereplő az írói utasítások szerint valahol a tengeren tartózkodik, de lehetnek testvérek, apa és fiú, nővérek, férj és feleség, anya és gyermek, azaz számtalan lehetséges variáció létezik – magyarázta.
Tomba Gábor és Vajna Noémi a sajtótájékoztatón
Fotó: Biró István
Az előadásban egy hattagú női kórus is szerepel, amelynek a zenei világáról Boros Csaba, az előadás zeneszerzője azt mondta, hogy az énekkar a gyöngédség hangulatát idézi meg, amely az egész szövegben áthatóan jelen van. „A szövegben három meghatározó elem jelenik meg: a kikötő, a szél és a tenger. E hármasság mentén válogattuk össze azokat a liturgikus szövegeket, amelyek az utazást, a megérkezést és annak szertartásosságát fejezik ki. A szél hol háborog, hol elcsitul, képes lecsendesíteni a tengert, és elvihet bennünket a kikötőbe – vagy akár a halálon túli dimenzióba is” – mondta.
Az Én vagyok a szél premierjét követően legközelebb február 15-én, 20-án és 27-én látható, de a színház közleménye szerint az előadás a márciusban és áprilisban is műsoron szerepel. Az előadásokra jegyek vásárolhatók a színház jegypénztárában (hétköznap 10 és 14 óra között), valamint online a huntheater.biletmaster.ro weboldalon. Az előadás román és angol feliratozással is követhető.
Bár felére csökkentették a költségvetését, hét premiert és két fesztivált tervez most kezdődő, 2024-25-ös évadában a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!