Gedő Zsolt és Farkas Loránd alakítja a két főszereplőt a Nobel-díjas író darabjában
Fotó: Biró István
A Kolozsvári Állami Magyar Színház február 13-án, csütörtök 20 órától a mutatja be az irodalmi Nobel-díjas Jon Fosse Én vagyok a szél című drámáját Tompa Gábor rendezésében a színház Stúdiótermében. A bemutatóra szóló jegyek már elfogytak, de a Nobel-díjas író darabját februárban, márciusban és áprilisban is műsorra tűzi a teátrum.
2025. február 10., 19:382025. február 10., 19:38
A bemutatót megelőző sajtótájékoztatón Vajna Noémi dramaturg Jon Fosse norvég írót „napjaink egyik legtöbbet játszott drámaírójának” nevezte, aki 2023-ban elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. Az Én vagyok a szél című alkotása 2007-ben született, középpontjában a Fosse írásaira jellemző, visszatérő téma áll: a halál és az élet közti vékony határvonal, annak az életérzésnek a majdnem megfoghatatlan leírása, hogy mi vezet valakit oda, hogy elvegye a saját életét. „A Tompa Gábor által színpadra állított darab ezt az élet és halál közti utazást mutatja be, mintegy szertartást, ami közelebb visz egy szavakkal kifejezhetetlen, láthatatlan dimenzióhoz” – fogalmazott Vajna Noémi.
Tompa Gábor a darabválasztás kapcsán úgy fogalmazott, hogy több éve foglalkoztatja a drámának a színpadra állítása. A két főszereplő az írói utasítások szerint valahol a tengeren tartózkodik, de lehetnek testvérek, apa és fiú, nővérek, férj és feleség, anya és gyermek, azaz számtalan lehetséges variáció létezik – magyarázta.
Tomba Gábor és Vajna Noémi a sajtótájékoztatón
Fotó: Biró István
Az előadásban egy hattagú női kórus is szerepel, amelynek a zenei világáról Boros Csaba, az előadás zeneszerzője azt mondta, hogy az énekkar a gyöngédség hangulatát idézi meg, amely az egész szövegben áthatóan jelen van. „A szövegben három meghatározó elem jelenik meg: a kikötő, a szél és a tenger. E hármasság mentén válogattuk össze azokat a liturgikus szövegeket, amelyek az utazást, a megérkezést és annak szertartásosságát fejezik ki. A szél hol háborog, hol elcsitul, képes lecsendesíteni a tengert, és elvihet bennünket a kikötőbe – vagy akár a halálon túli dimenzióba is” – mondta.
Az Én vagyok a szél premierjét követően legközelebb február 15-én, 20-án és 27-én látható, de a színház közleménye szerint az előadás a márciusban és áprilisban is műsoron szerepel. Az előadásokra jegyek vásárolhatók a színház jegypénztárában (hétköznap 10 és 14 óra között), valamint online a huntheater.biletmaster.ro weboldalon. Az előadás román és angol feliratozással is követhető.
Bár felére csökkentették a költségvetését, hét premiert és két fesztivált tervez most kezdődő, 2024-25-ös évadában a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!