Gedő Zsolt és Farkas Loránd alakítja a két főszereplőt a Nobel-díjas író darabjában
Fotó: Biró István
A Kolozsvári Állami Magyar Színház február 13-án, csütörtök 20 órától a mutatja be az irodalmi Nobel-díjas Jon Fosse Én vagyok a szél című drámáját Tompa Gábor rendezésében a színház Stúdiótermében. A bemutatóra szóló jegyek már elfogytak, de a Nobel-díjas író darabját februárban, márciusban és áprilisban is műsorra tűzi a teátrum.
2025. február 10., 19:382025. február 10., 19:38
A bemutatót megelőző sajtótájékoztatón Vajna Noémi dramaturg Jon Fosse norvég írót „napjaink egyik legtöbbet játszott drámaírójának” nevezte, aki 2023-ban elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. Az Én vagyok a szél című alkotása 2007-ben született, középpontjában a Fosse írásaira jellemző, visszatérő téma áll: a halál és az élet közti vékony határvonal, annak az életérzésnek a majdnem megfoghatatlan leírása, hogy mi vezet valakit oda, hogy elvegye a saját életét. „A Tompa Gábor által színpadra állított darab ezt az élet és halál közti utazást mutatja be, mintegy szertartást, ami közelebb visz egy szavakkal kifejezhetetlen, láthatatlan dimenzióhoz” – fogalmazott Vajna Noémi.
Tompa Gábor a darabválasztás kapcsán úgy fogalmazott, hogy több éve foglalkoztatja a drámának a színpadra állítása. A két főszereplő az írói utasítások szerint valahol a tengeren tartózkodik, de lehetnek testvérek, apa és fiú, nővérek, férj és feleség, anya és gyermek, azaz számtalan lehetséges variáció létezik – magyarázta.
Tomba Gábor és Vajna Noémi a sajtótájékoztatón
Fotó: Biró István
Az előadásban egy hattagú női kórus is szerepel, amelynek a zenei világáról Boros Csaba, az előadás zeneszerzője azt mondta, hogy az énekkar a gyöngédség hangulatát idézi meg, amely az egész szövegben áthatóan jelen van. „A szövegben három meghatározó elem jelenik meg: a kikötő, a szél és a tenger. E hármasság mentén válogattuk össze azokat a liturgikus szövegeket, amelyek az utazást, a megérkezést és annak szertartásosságát fejezik ki. A szél hol háborog, hol elcsitul, képes lecsendesíteni a tengert, és elvihet bennünket a kikötőbe – vagy akár a halálon túli dimenzióba is” – mondta.
Az Én vagyok a szél premierjét követően legközelebb február 15-én, 20-án és 27-én látható, de a színház közleménye szerint az előadás a márciusban és áprilisban is műsoron szerepel. Az előadásokra jegyek vásárolhatók a színház jegypénztárában (hétköznap 10 és 14 óra között), valamint online a huntheater.biletmaster.ro weboldalon. Az előadás román és angol feliratozással is követhető.
Bár felére csökkentették a költségvetését, hét premiert és két fesztivált tervez most kezdődő, 2024-25-ös évadában a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
A Gyergyószárhegyi Művésztelep 64 alkotójának munkáiból nyílik kiállítás a budapesti Műcsarnokban március 7-én a székelyföldi művésztelep megalakulása 50. évfordulója alkalmából.
Kolozsváron vetítik február 13-án Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából a marosvásárhelyi Miholcsa Gyula dokumentumfilmrendező, tévés szerkesztő filmjét.
Erdélyi magyar politikusok (1918–1989) – ez a témája a Korunk folyóirat legfrissebb, februári lapszámának – közölte a szerkesztőség.
Harmadik alkalommal rendezi meg a magyar és román irodalmat egymás nyelvére átültető műfordítók minifesztiválját a Liszt Intézet bukaresti központja.
Életének 94. évében elhunyt Krasznai Paula színművésznő, a Kolozsvári Állami Magyar Színház örökös tagja.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő premierjére készül: Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül produkció Bocsárdi László rendezésében. A szentgyörgyi színház premierjét február 8-án és 9-én tartják.
Újra színpadra állítja a Kolozsvári Magyar Opera a Valahol Európában című, jó pár évvel ezelőtt nagy sikerrel játszott musicalt, amelyhez gyermekszereplőket keresnek.
Az Amerikai Filmakadémia technikai Oscar-díjával ismerték el Áfra Attila Tamás munkáját: az informatikus egy nyílt forráskódú könyvtárt fejlesztett, mely javítja a számítógéppel generált képek minőségét.
Partiumi településeken mutatja be a Kallós Zoltán népzene- és néprajzkutató emlékére készült, Ritka magyar című néptáncelőadását az Udvarhely Néptáncműhely – jelentette be kedden a társulat.
Leonardo da Vinci híres festménye, a Mona Lisa saját termet kap a párizsi Louvre Múzeumban, amely lehetővé teszi, hogy jobban ki lehessen mutatni a látogatóknak. A Mona Lisa előtt tolong jelenleg a legnagyobb tömeg a múzeumban.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)